In memoriam Ülo Tedre

Tiit Tuumalu
, kultuuritoimetuse vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ülo Tedre.
Ülo Tedre. Foto: Eesti Kirjandusmuuseum

12. II 1928 – 9. III 2015

9. märtsil lõppes rahvaluuleteadlase Ülo Tedre elutee. Ta sündis 12. veebruaril 1928. aastal Tallinnas, mis jäigi tema kodulinnaks. 1946. aastal lõpetas ta siin 7. keskkooli. Järgnesid õpingud Tartu Ülikooli toonases ajaloo-keeleteaduskonnas, mille ta lõpetas 1951. aastal eesti filoloogina. Ülo Tedre edasine teadlaskarjäär oli pikki aastaid seotud Keele ja Kirjanduse Instituudiga, välja arvatud aastad 1951–1952, mil ta oli Eesti Kirjandusmuuseumi teadussekretär. KKIs töötas ta algul laborandina, seejärel läbis samas asutuses aspirantuuri. Filoloogiakandidaadi kraadi kaitses ta 1955. aastal tööga lõppriimilisest rahvalaulust.

Alates 1954. aastast oli Ülo Tedre KKI rahvaluule sektori teadur, 1962 sai temast sama sektori juhataja kuni 1991. aastani. 1991–2000 oli ta folkloristika vanemteadur. Pärast osakonna üleviimist Eesti Kirjandusmuuseumi koosseisu 2000. aastal jätkas ta seal vanemteaduri ametis kuni pensionile minekuni. Tema teadlastegevus kestis edasi ka emeriidi rollis.

Ülo Tedre kui teadlase panus rahvaluule uurimisse ja tutvustamisse on erakordne, võib isegi öelda, et üleloomulik. Vähe on neid traditsioonilise kultuuri liike, mida ta poleks uurinud või mille publitseerimises ta poleks osalenud. Lisaks otseselt erialasele tegevusele on ta realiseerinud oma raamatuhuvi: koostanud valimikke ning kirjutanud arvustusi.

Tänu tema toimetamistööle on meil olemas mahukas regilaulude antoloogia «Eesti rahvalaulud» 7000 laulutekstiga (ilmus 1969–1972). Rahvakommetest huvitujate käsutuses on asjatundlikud ülevaated eesti pulmadest ning sanditamistavadest. Ülo Tedre koostöö helilooja Veljo Tormisega on jätnud sisuka ja omapärase jälje koorilaulukultuuri. Just tema jälgis uuesti laulmiseks võetud regilaulude sõnalise poole ehtsust. 

Ülo Tedre pööras regulaarselt tähelepanu eriala ajaloole ning hoolitses folkloristikat tutvustavate peatükkide kvaliteedi eest kooliõpikutes. Olles ise mitmekülgne ja asjatundlik, ootas ta korralikku humanitaarse loomingu taset ka teistelt.

Ülo Tedre oli mitmete väljaannete kolleegiumide ja erialaseltside liige. Ta võttis aktiivselt osa Kalevala Seltsi, Rahvusvahelise Rahvajuttude Uurimise Seltsi, Akadeemilise Rahvaluule Seltsi ning Akadeemilise Emakeele Seltsi tegevusest.

Eesti Kirjandusmuuseum

Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond

Emakeele Selts

Akadeemiline Rahvaluule Selts

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles