Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kui baarist saab elu mõte

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Gunn ja Haimur ehk Tõnu Oja ja Tiit Sukk lavastuses "Gunn, Gunn, vana..." | FOTO: Mats Õun

Mart Kivastiku kirjutatud ja lavastatud «Gunn, Gunn, vana…» pole VAT Teatri kõige tugevam lavastus, kuid kindlasti on tegemist publikuhitiga. Tõnu Oja ja Tiit Sukk on lihtsalt nimed, kelle pärast minnakse teatrisse. Ja peabki minema, sest isegi keskpärase lavaloo teevadki nemad nauditavaks.

Lavastuses "Gunn, Gunn, vana..." mängib Tõnu Oja baarimees Gunni, Tiit Sukk aga kehstab kolme tegelast - õpipoiss Haimurit, kundesid Lempsi ja Jürkat. | FOTO: Mats Õun

VAT Teatri saali sisenejaid tervitab ehtne vana kooli baariaroom – liisunud õlle ja eelmise õhtu suitsuvingu segu. Kuigi Silver Vahtre lavakujunduses on kasutatud Toivo Raidmetsa kavandatud Kuku klubi originaalmööblit, ei ole tegevuspaigaks legendaarne klubi. Rahvusraamatukogu keldris tegutsev baar on universaalne, tõsi, tänapäeval aina haruldasem nähtus.

Baarist olulisem on aga mees, kes on seal leti taga aastakümneid töötanud – lihtne eesti mees Gunn. Kui Andrus Kivirähki loodud Mauno «Aabitsa kukes» oleks püüdnud baarimehe ametit pidada, siis võiks ta olla Kivastiku kirjutatud Gunni kaksikvend. Mõlemad Tõnu Oja mängitud mehed on head ja siirad.

Baarimees Gunn on aga viina, vahel viina ja Vana Tallinna kokteili, teed, õlut ja muid jooke klientidele kallanud südamega, võib-olla isegi liiga pühendunult, sest jõudes 65. eluaasta piirini, on tema kaaslaseks vaid mälestused. Baar on olnud tema kodu, elutöö ja elu mõte.

Tõnu Oja mängib Gunni mõnusa võnkega, pisut nagu valsisammul, tõmmates publiku endaga kaasa.

Tiit Sukk kehastab Kivastiku lavastuses kolme tegelast. Õpipoiss Haimur toob VATi lavastuses meelde ETV sarja «ENSV», kus Suka mängitaval Paavol puuduvad sageli oskused-teadmised, kuid asub seda suurema õhinaga probleeme lahendama. Samast puust on ka Suka õpipoiss. Gunni baari püsikunded Leps ja Jürka näitavad aga, et Sukas on peidus teisigi nägusid.

«Gunn, Gunn, vana…» on melanhoolne lavalugu, kus näitlejatel on seljas liiga kitsas ülikond, ent ülikonnad on õmmeldud venivast kangast, seega suudavad Oja-Sukk mõnenädalase sissemängimise järel puudujäägid tekstis ja lavastuses ära siluda. Kahe näitleja vahelist särtsu oli tunda juba esietenduselgi.

ARVUSTUS

«Gunn, Gunn, vana…»

Autor ja lavastaja: Mart Kivastik

Osades: Tõnu Oja ja Tiit Sukk

Tagasi üles