Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Eesti Kultuurkapital kuulutas Paide kultuurikeskuses välja 2015. aasta võitjad.

Valdkondade aastapreemiad

Arhitektuur: Kadarik Tüür Arhitektid – viimaste aastate loomingu (Tondiraba jäähalli, Tartu Ülikooli füüsikainstituudi ja Viljandi laululava) eest

Audiovisuaalne kunst: Riho Unt – aasta filmi «Isand» eest

Helikunst: Arvo Pärt – väärika panuse eest maailma muusikakultuuri

Kehakultuur ja sport: Eldur Annus – spordimeditsiini teerajaja,  kes on keerulistel hetkedel aidanud olümpiavõitjaid Erika Salumäed ja Erki Noolt, maailmameister Andrus Värnikut, tippkorvpallur Aivar Kuusmaad, aga ka sadu tavainimesi

Kirjandus: Ilmar Trull – lasteluule koondkogu «Rähni ravi» eest

Kujutav ja rakenduskunst: Anders Härm ja Neeme Külm – Eesti kaasaegse kunsti muuseumi juhtimise ja arendamise eest, kaasaegse kunsti preemia Köler Prize’i algatamise ja korraldamise ning loomingulise ja areneva keskkonna rajamise eest

Näitekunst: Ugala teater – nutikas ja õdus UBB 2015 (Ugala black box)

Rahvakultuur: Reet Mae ja Toomas Mae – Eesti vaimse ja ainelise pärandi hoidmise, väärtustamise ja mõtestamise eest dokumentaalfilmis «Vabaduse mustrid»

Audiovisuaalse kunsti sihtkapital

Elutööpreemia: Evald Aavik – näitleja, kelle ainulaadsed ja jõulised tegelaskujud on läbi eri aegade rikastanud eesti filmikunsti oma inimliku sügavusega

Aasta dokumentaalfilm: Nora Särak – «Valguseks/Valguseni/Valgusena»

Aasta animafilm: Kaspar Jancis – «Piano»

Aasta lühifilm: Manfred Vainokivi – «Luikedeta järv ehk Piknik raudteejaamas»

Aasta debüütfilm: Mihkel Ulk – «Nullpunkt»

Julge eksperimendi preemia: Veiko Õunpuu – filmi «Roukli» eest

Missioonipreemia: Tiit Mesila – Matsalu loodusfilmide festivali algatamise ja arendamise eest

Taustajõu preemia: Marju Juhkum – läbi aastakümnete oma elukutsele pühendunud isiksus, nõutud ja hinnatud monteerija

Noore filmitegija preemia: Toomas Järvet – liikumise ja tantsu kaudu hingestatud dokumentaalfilm «Karmil pinnal»

Noore filmitegija preemia: Maksim Golomidov – režissööri visiooni toetav ja täiendav operaatoritöö dokumentaalfilmides «Karmil pinnal» ja «Sipelgapesa»

Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital

Elutööpreemia: Eha Komissarov – aastakümnetepikkuse silmapaistva kuraatoritöö eest Eesti kunsti- ja muuseumiväljal. Ta on pühendunud professionaalina näitusepraktika arendaja, laia haardega teravapilguline kunstiajaloo kaanonite ümberhindaja ja -kirjutaja ning kirglik kaasaegse kunsti eest võitleja, mitmete põlvkondade juhendaja, inspireerija ja eeskuju

Rael Artel – Tartu Kunstimuuseumi näituse- ja publikuprogrammide jõulise arendamise ja nüüdisajastamise ning lokaalse tegutsemise ja rahvusvahelise haarde ühendamise eest, julgete valikute eest kuraatori ja direktorina

Greta Koppel – julge ja põhjaliku kriitika ning eriala spetsiifika avamise eest ajalehes Sirp ja vastutustundliku töö eest Kadrioru kunstimuuseumis, õiguse ja kohustuse eest avaldada professionaalset arvamust

Kristel Raesaar – Tallinna fotokuu korraldamise ja järjepidevuse tagamise eest ning laiaulatusliku haridus- ja publikuprogrammi loomise eest. Tema positsioon kunstilise juhina on näidata ja seostada kaameral tuginevaid meetodeid kaasaegse kunsti ja kohaliku kultuuriruumi kontekstis

Külli Kõiv – Kohila rahvusvahelise keraamikasümpoosioni vedamise ja korraldamise eest, puupõletuskeraamika oskusteabe võrgustiku kasvatamise, populariseerimise ja noorte kaasamise eest

Laura Pappa ja Elisabeth Klement – graafilise disaini uusimat teooriat ja praktikat tutvustava ning mitme riigi noori disainereid Eestisse kokku toova suvekooli Asterisk järjepideva arendamise ja korraldamise eest

Rahvakultuuri sihtkapital

Elutööpreemia: Ingrid Rüütel – pärimuskultuuri eestkõnelejale ja õpetlasele eesti rahvakultuuri hoidmise ja arendamise eest

Rahvakultuuri aastapreemia: Ave Matsin ja Tiina Jürgen – raamatu «Mulgi rahvarõivas» koostamise eest

Rahvakultuuri aastapreemia: Astrid Hallik  – rahvakultuuri valdkonna loova arendamise eest

Rahvakultuuri aastapreemia: Õie Sarv – seto kultuuri väsimatu edasikandmise eest

Käsitöö aastapreemia: Kristina Rajando –  käsitööaasta «Loomast loodud» silmapaistva kureerimise eest

Rahvatantsu aastapreemia: Maie Orav, Madis Orav ja Kaoke Kärdi – meeste tantsupeo «Kolm» eest

Harrastusteatri aastapreemia: Virumaa rahvaülikooli selts – erinevate rahvakultuuri valdkondade ühendamise eest haridusliku teatriprojekti «Maili. Virumaa rahvaülikooli lugu» korraldamisel

Koorimuusika aastapreemia: Triin Koch – eesti koorimuusika silmapaistva edendamise eest

Puhkpillimuusika aastapreemia: Kahro Kivilo – maakirikute pasunakooride tegevuse arendamise eest

Muuseumi aastapreemia: ERMi konservaatorid Kristiina Piirisild, Triinu Siilbek, Janika Turu, Karoliine Korol ja Mariliis Vaks – tulemusliku tegevuse eest muuseumiteemaliste sündmuste korraldamisel

Kehakultuuri ja spordi sihtkapital

Elutööpreemia: Lembitu Kuuse  – televisiooni raudvara, võitude ja kaotuste edastaja, kelle häält tunneb iga eestimaalane ning kelle emotsionaalsed ja kaasakiskuvad reportaažid on hullutanud spordisõpru mitu kümnendit

Asendamatu taustajõud: Olavi Sikka – pikaajaline Kadrioru staadioni direktor, kes valmistas ette suurepärase võistlusareeni 2015. aasta kergejõustiku noorsoo Euroopa meistrivõistluste korraldamiseks

Suvemängude peakorraldaja: Tarmo Volt – Eestimaa spordiliidu Jõud peasekretär, kelle edukal dirigeerimisel kogunesid tuhanded spordisõbrad Eestimaa suvemängudele esindama oma kodupaika

Maailma parima treener: Aleksandr Zõkov – Eesti karatekoondise peatreener, kelle õpilane Li Lirisman krooniti juunioride maailmameistriks

Võrkpallikoondislaste tugi: Tarvi Pürn – Eesti võrkpalliliidu peasekretär, kelle pühendunud tegutsemine tagas rahvuskoondisele vajaliku ja kõrgel tasemel ettevalmistuse Euroopa meistrivõistlusteks

Liikumisrõõmu edendaja: Olga Bortsova – Narva linna ja kohaliku koolispordi edendaja, kelle eestvedamisel oli Narva «Spordinädal 2015» kampaanias kõige aktiivsem piirkond, toreda liikumiskogemuse sai ligi 5000 kohalikku noort

Südameala propageerija: Peeter Lamp – edukalt tegutsev tennisetreener, kes on kasvatanud kümnendite jooksul mitmeid tippmängijaid

Aasta rallisündmuse eestvedaja: Urmo Aava – Euroopaski menuka Rally Estonia isa, kelle soov on rallipidu veelgi laiendada, kaasates Lõuna-Eesti teid ja maailma ralliässasid

Pikaajaline spordijuht: Tõnu Seil – kirglik harrastussportlane, kes juhtis ja suunas kultuuriministeeriumis 15 aastat Eesti spordielu

Helikunsti sihtkapital

Merike Vaitmaa – elutööpreemia panuse eest eesti muusikasse

Näitekunsti sihtkapital

Lea Tormis – elutööpreemia eesti teatri õpetajale

Arhitektuuri sihtkapital

Elutööpreemia: Ell Väärtnõu – kõrgele eale vaatamata jätkuvalt aktiivne, tehes arhitektitööd ning organiseerides Eesti Arhitektide Liidu seenioride sektsiooni tööd

Kirjanduse sihtkapital

Nikolai Baturin – elutööpreemia enam kui pool sajandit kestnud ja edasigi kestva keeleerksa ja eluvalvsa kirjandusliku loomingu eest

Kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad antakse välja emakeelepäeval, 14. märtsil ja näitekunsti sihtkapitali aastapreemiad teatripäeval, 27. märtsil.

Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad anti välja muusikapäeval, 1. oktoobril ja arhitektuuri sihtkapitali aastapreemiad 4. detsembril.

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia suurus on 7000 eurot ning sihtkapitalide aastapreemiate suurus vahemikus 1000–3500 eurot. Elutööpreemia suurus on 10 000 eurot.

Eesti Televisioon näitab ürituse salvestust 24. jaanuaril.

Tagasi üles