Just need tööd on eelmise aasta teatritipud2

Heili Sibrits
Heili Sibrits, kultuuritoimetuse juhataja
:

Eesti Teatriliidu ja Eesti Kultuurkapitali välja antavate aastaauhindade arvestuses korjasid kõige rohkem nominatsioone Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo lavastused.

NO99 kunstiliste juhtide ühistööna sündinud «Savisaar» ja «Kõnts» kandideerivad parima lavastaja kategoorias; «Kõnts», «Savisaar» ja Ene-Liis Semperi autorilavastus «El Dorado: klounide hävitusretk» püüavad parimat kunstnikuauhinda; Marika Vaariku rollid «Savisaares» ja «El Dorados» on nomineeritud parima naispeaosatäitja auhinnale ning Liina Vahtriku Vilja Savisaare roll NO99 muusikalis on nomineeritud parimale naiskõrvalosatäitja auhinnale. «El Dorado», mis kokku kandideerib kolmele auhinnale, on nimetatud ka etenduskunstide ühisauhinna kandidaadiks.

Lavastustest on enim nominatsioone «Savisaarel» ja Lembit Petersoni Eesti Draamateatris lavastatud «Tartuffe’il», mis püüab lavastaja, meeskõrvalosa (Indrek Sammul) ja kahe naiskõrvalosa (Hilje Murel ja Maria Klenskaja) auhinda.

«Delhi tants», mille Peterson lavastas Theatrumis, kandideerib kolmele auhinnale, nii lavastaja kui kahe naiskõrvalosa (Maria Klenskaja ja Maria Peterson) preemiale. Sama palju äramärkimisi on ka Ugala lavastusel «Vereliin»: meespeaosatäitja (Meelis Rämmeld), meeskõrvalosatäitja (Peeter Jürgens) ja kunstniku (Liisa Soolep) kategoorias.

Mõnevõrra ootamatu on, et ei sõna- ega muusikalavastuste žürii pole üheski kategoorias tunnustanud Von Krahli suurlavastust «Sünnisõnad» (lavastaja Peeter Jalakas) ega ka eelmise aasta võimsaimat suurprojekti, Robert Wilsoni ja Arvo Pärdi «Aadama passiooni». Põhižürii ehk sõnalavastuste žürii esimees Ott Karulin tunnistab, et mõlema lavastuse üle arutati, kuid väljavalitute sekka need ei pääsenud.

See-eest leiab nominentide seast aga Vene Teatri: 2002. aastal Štšukini-nimelise teatrikooli lõpetanud ja samal aastal Vene Teatri stuudio pedagoogi ning näitlejana tööd alustanud Artjom Garejev püüab lavastusega «Vaenlane» parima lavastaja ja vabakutseline näitleja Igor Rogatšov sama lavastuse rolliga Texor Texel parima meespeaosatäitja auhinda.

Suurtest teatritest ei saanud sõnalavastuse nominatsiooni Rakvere teater ja Vanemuine. Viimase puhul tõsteti balletiauhinna kategoorias siiski esile Amy Bowringu rolle Ms Black ja Madame Elsa lavastuses «Kesköö Pariisis».

Erateatritest on üllatuslikult pildilt kadunud Von Krahl, selle teatri nime leiab vaid lavastust ettevalmistava töötaja auhinna kategooriast (valgustaja Oliver Kulpsoo). VAT Teater on pidanud aga leppima vaid kunstnikutöö nominatsiooniga ning sedagi kahasse Kuressaare linnateatriga (Iir Hermeliini kujundus lavastusele «Ekke Moor»).

Teatri aastaauhindade põhižürii ehk sõnalavastuste žürii 30 nominatsioonist läks üheksa erateatritele-vabatruppidele, kusjuures parima lavastaja kategoorias kandideerib Ivar Põllu lausa kolme Tartu Uue Teatri lavastusega («Odysseia», «Baskin ehk Nalja põhivormid» ja «1987»).

Põhižürii esimees Ott Karulin nentis, et arvestades seda, et üle 90% riigitoetusest läheb riigi omandis olevatele teatritele, on üheksa nominatsiooni märkimisväärne. «Kui lisada siia veel vabakutseliste lavastused nn riigiteatris, nagu Juhan Ulfsaki «Kaart ja territoorium» ja Lembit Petersoni «Tartuffe» Eesti Draamateatris või Mart Kangro «Fantastika» teatris NO99, siis saab öelda, et nominatsioone jaguski paljuski just külaliste tehtud töödele.»

------------------

TEATRI AASTAAUHINDADE NOMINENDID

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Pille Jänes, Luule Epner, Madli Pesti, Madis Kolk

PARIM LAVASTAJA

Artjom Garejev – lavastus «Vaenlane» (Vene Teater)

Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo – lavastused «Savisaar» ja «Kõnts» (NO99)

Ivar Põllu – lavastused «Odysseia», «Baskin ehk Nalja põhivormid» ja «1987» (Tartu Uus teater)

Lembit Peterson – lavastused ««Delhi» tants» (Theatrum) ja «Tartuffe» (Eesti Draamateater)

Mart Kangro – lavastus «Fantastika» (NO99)

PARIM KUNSTNIK

Ene-Liis Semper – «Savisaar», «Kõnts» ja «El Dorado: klounide hävitusretk» (NO99)

Iir Hermeliin – «Ekke Moor» (Kuressaare linnateater ja VAT Teater)

Illimar Vihmar – «Laulud halli mere äärest» ja «Romeo ja Julia» (Eesti Draamateater) ning «45 339 km² raba» (Endla teater)

Liisa Soolepp – «Äärelinna bluus» ja «Vereliin» (Ugala)

Liisi Eelmaa, Jaanus Vahtra, Triin Suvi ja Emer Värk – kujundus lavastusele «Kaart ja territoorium» (Eesti Draamateater)

PARIM MEESPEAOSATÄITJA

Igor Rogatšov – «Vaenlane» (Vene Teater)

Ivo Uukkivi – «Laulud halli mere äärest» ja «Valgustaja» (Eesti Draamateater)

Jaak Prints – «Kodumaa karjed» (NO99)

Lembit Ulfsak – «Tagasitulek isa juurde» (Tallinna Linnateater)

Meelis Rämmeld – «Vereliin» (Ugala) ja «45 339 km² raba» (Endla)

PARIM NAISPEAOSATÄITJA

Hele Kõrve – «Kurbus ja rõõm kaelkirjakute elus» (Tallinna Linnateater)

Inga Salurand – «Sylvia» (Eesti Draamateater)

Klaudia Tiitsmaa – «Amalia» ja «Oleanna» (Ugala)

Marika Vaarik –  «Savisaar» ja «El Dorado: klounide hävitusretk» (NO99)

Ülle Kaljuste – «Grace ja Glorie» (Sundown Entertainment)

PARIM MEESKÕRVALOSATÄITJA

Eduard Salmistu – «Kui seda metsa ees ei oleks» (Kukruse polaarmõis)

Indrek Sammul – «Tartuffe» ja «Kaart ja territoorium» (Eesti Draamateater)

Mait Malmsten – «Vennad Karamazovid» (Eesti Draamateater)

Peeter Jürgens – «Vereliin» ja «Ema oli õunapuu» (Ugala)

Tõnu Oja – «Ingeland» (Saueaugu teatritalu) ja «Valgustaja» (Eesti Draamateater)

PARIM NAISKÕRVALOSATÄITJA

Hilje Murel – «Grace ja Glorie» (Sundown Entertainment), «Tartuffe» (Eesti Draamateater) ja «Sugu: N» (KIMU OÜ/Vaba Lava)

Liina Vahtrik – «Savisaar» (NO99)

Maria Klenskaja – ««Delhi» tants» (Theatrum), «Viimasel minutil» ja «Tartuffe» (Eesti Draamateater)

Maria Peterson – ««Delhi» tants» (Theatrum)

Tiina Tauraite – «Fantastika» (NO99)

MUUSIKAAUHINNAD

Žürii: Kerri Kotta, Tiina Mattisen, Raili Sule, Saale Kareda, Virge Joamets

Anne Türnpu – «Mantra» (Eesti Kontsert) ja «Meditatsioonid Tormisega» (noorte segakoor Vox Populi / NO99)

Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp – «Carmen»

Vello Pähn – «Cardillac» ja «Arabella» (Estonia)

Rauno Elp – «Cardillac» (Estonia)

René Soom –  «Tsirkusprintsess» (Estonia), «Unustatud primadonna Els Vaarmann» (Varius) ja «Karlsson katuselt» (Estonia)

BALLETIAUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Heili Einasto, Kaja Kreitzberg, Rufina Noor

Marina Kesler –  «Kratt», koreograaf ja lavastaja (Estonia)

Jevgeni Grib – «Kratt» ja «Onegin» (Estonia)

Amy Bowring – «Kesköö Pariisis» (Vanemuine)

Luana Georg – «Onegin»(Estonia)

Deniss Klimuk – «Onegin» ja «Kratt» (Estonia)

TANTSUAUHIND

Žürii: Laura Kvelstein, Kaja Lindal, Evelin Lagle, Kristiina Garancis, Jane Raidma

Triinu Aron / Sõltumatu Tantsu Lava – PREMIERE-sari

Renate Keerd – väljakutsuvalt isikupärase koreograafilise käekirjaga jõuline kunstnikunatuur füüsilis-visuaalses teatripildis

Maarja Tõnisson – «Body Shift Body» (Sõltumatu Tantsu Lava)

Ruslan Stepanov ja Laura Keil – «It’s Looking Like a Castle if You Don’t Look up» (Tantsulabor / Tallinna Tantsuteater)

Sveta Grigorjeva – «Carmina Trash» (Grigorjeva & Rooste)

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Ott Karulin, Madli Pesti, Heili Einasto, Kaja Kreitzberg, Saale Kareda, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Laura Kvelstein

Cabaret Rhizome – lavastused «Otsuse anatoomia» ja «Kuningas Oidipus»

Ene-Liis Semper – lavastus «El Dorado: klounide hävitusretk» (NO99)

Grete Gross – uue tsirkuse lavastus «Ahelad»

kadrinoormets ja Diego Agulló – «Formlessly yours» (Kanuti Gildi SAAL)

Semjon Aleksandrovski – «Lühiajaline» (Vaba Lava)

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Roland Leesment, Anton Kulagin, Toivo Kaev, Marika Tint, Enar Tarmo, Krista Tool

Allan Räim – vabakutseline valgus- ja tehnikajuht

Oliver Kulpsoo – valgustaja (Von Krahli teater)

Laivi Koppel – õmbleja-kostümeerija (Kuressaare linnateater)

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

Madis Kirkmann – valgusala juhataja (NUKU)

Raido Linkmann – peahelimeister (NO99)

Villu Jõgi – vanemlavameister (Eesti Draamateater)

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

Liina Viru – kirjandustoimetaja (Estonia)

Aigi Veski – trupijuht (Endla)

Triinu Sillaste – trupijuht (Tallinna Linnateater)

REET NEIMARI nimeline KRIITIKAAUHIND

Nomineerib Eesti Teatriliidu juhatus

Pille-Riin Purje

Madli Pesti

Ott Karulin

Evelin Lagle

SALME REEGI nimeline AUHIND

Žürii: Katrin Nielsen, Haide Männamäe, Reeda Toots, Enn Lillemets, Jaanus Vaiksoo

Sander Rebane – «Peeter Paan ja Valge Lind Wendy» (Endla)

Oleg Titov – «Peeter Paan ja Valge Lind Wendy» (Endla)

Taavi Tõnisson ja Marion Undusk – «Vaata, Madlike, lund sajab!» (NUKU)

Mirko Rajas – «Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal» (NUKU)

Silver Kaljula – «5 grammi sisemist rahu» (Teater Must Kast)

Kirjuta toimetajalePrindi
Artikli märksõnadauhindeesti draamateaterEne-Liis SemperLembit Ulfsakmarika vaariknominendidtallinna linnateatertallinna tantsuteatervene teatervon krahli teater
Samal teemal
Saada meile vihje!
Nägid midagi huvitavat? Saada meile kiri, video või pilt siit!
Viimased uudised
Top lood
Top kommentaarid
48h populaarsemad teemad
PostimeesKõik
Elu24Kõik
MajandusKõik
SportKõik
TallinnKõik
NaineKõik
TarbijaKõik
MaailmKõik
ArvamusKõik
UudisedKõik
VIIMASED GALERIID
Arhiiv
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE