Kolm kuud ja üle 50 festivali

Kaunid kontserdid Käsmus: Eesti festivalisuvi pakub palju head muusikat kauni looduse keskel.

FOTO: Marianne Loorents

Juuni, juuli ja augusti nädalavahetused on tihedalt festivale täis – nelja piiritagusega kokku 55. Avastamisrõõmu peaks jätkuma kõigile ning valikute tegemine ei pruugi olla lihtne.

Placebo: astub üles nii Õllesummeril kui ka Positivusel.

FOTO: Reuters / Scanpix

Tom Odell: Positivusel esinevate artistide nimekiri on muljetavaldav.

FOTO: Reuters / Scanpix

Casey Driessen: USA viiuldaja haakub hästi Viljandi pärimusmuusika festivali vabaduse teemaga, kuna nihutab viiulimängu piire.

FOTO: Viljandi pärimusmuusika festival

Festivalisuvi hakkas vaikselt hoogu koguma juba mai lõpus asumifestivalidega, veel täna jätkuvad lisaks allpool mainitud üritustele nädal tagasi alanud Tallinna vanalinna päevad. Septembri esimesel nädalavahetusel lõpetab festivalisuve traditsiooniliselt Uue Maailma festival Tallinnas.

JUUNI

Kaunid kontserdid Käsmus

4.–12. juunini Käsmus

Seitsmendat aastat toimuv Käsmu kontsertsari toob tänavu muusikasõpradeni kuus maiuspala. Täna õhtul annab päikeseloojangukontserdi C-Jam, homme astuvad üles Lenna ja Eplik, uuel nädalal on menüüs Vallatud Vestid ja Kõrsikud ning Curly Strings.

Borderrock

5. ja 6. juunil Lätis Valka laululaval

Kaksiklinnade Valga ja Valka päevade raames toimub eestlaste ja lätlaste ühisfestival Borderrock, kus põhirõhk on rokkbändidel – esinevad näiteks Odd Hugo, Kolmteist, All Day Long, PND, Jumprava jt muusikud Eestist, Lätist, Soomest, Venemaalt ja mujalt.

Dream Holi festival

6. juunil Tallinna lauluväljakul

Dream Holi festival on India juurtega värvide festival. Olulisim rituaal on värvide mäng muusika rütmis, mille käigus inimesed loobivad üksteist erksate pulbervärvidega. Selle tagajärjel tekib enneolematu vaatepilt ja emotsioon. Külalisi ootavad ka maailma kööke esindavad toitlustustelgid, DJ Diego Miranda Portugalist, Karl-Mihkel Salong superstaarisaatest, Põhja-Tallinn, Kristjan Hirmo jpm. 22. augustil toimub jätkufestival Holi Fusion, kus plaate keerutavad ainult naised.

Kaparock

6. juunil Kohilas Tohisoo mõisapargis

Kaparock on hea eesti muusika festival, kus lavale astuvad Ans. Andur, Avoid Dave, Chalice / Jarek Kasar, J.M.K.E, Daniel Levi, Dagö, Super Hot Cosmos Blues Band jt. Päevajuht on Indrek Raadik ehk Summer.

Meeste tantsupidu KOLM

6.–7. juunini Rakvere staadionil

Ligi 3500 meest esitavad peokülalistele 32 tantsu. Kõik tantsud ja muusikapalad on loodud spetsiaalselt selle peo jaoks ning tulevad esmaettekandele. Peo muusikatiimi, mis kannab nime HELIKOND, on kaasatud tuntud tegijatest näiteks Karl-Erik Taukar, Marten Kuningas, Jaan Pehk, Daniel Levi, Maarja Nuut. Peo pealavastaja on Maie Orav.

Nargenfestival

12. juunist 11. septembrini eri kohtades

Klassikalise muusika sõpru rõõmustab läbi suve Nargenfestival, mille sisse mahuvad Kreegi päevad Haapsalus, Pärdi päevad ja veel hulk põnevaid kontserte eri paikades.

Suure-Jaani muusikafestival

17.–23. juunini Suure-Jaanis

Valdavalt klassikalist muusikat pakkuv festival lõpeb jaanilaupäeval jaanipäeva etnojazz’iga Suure-Jaani kirikus Jaak Sooääre (kitarr) ja Tuule Kanniga (kannel) ning ansambli Jäääär kontserdiga Suure-Jaani laululaval.

Viimsi Valgete Ööde festival

18.–23. juunini Viimsi vabaõhumuuseumis

FOTO: Mihkel Maripuu

Viimsi Valgete Ööde festivalil esinevad Kristiina Ehin ja Silver Sepp, Elina Born ja Stig Rästa (pildil), Tõnis Mägi ja Jarek Kasar, Genka bändiga ning jaanilaupäeva õhtul Singer Vinger ja Audru Jõelaevanduse Punt.

Sõru Jazz

19.–21. juunil Hiiumaal Sõru sadama paadikuuris ja Kalana sadamas

Sel aastal on tähelepanu koondatud jazz’i ühele sümbolpillile saksofonile. Oma kollektiividega esinevad Maria Faust, Raul Sööt, Siim Aimla, Raivo Tafenau, Aleksei Kruglov, lisaks astuvad üles Liisi Koikson, Vaiko Eplik, Rein Rannap ja Estonian Voices. Esimest korda tuuakse Sõru lavale klaver, et sellel saaks musitseerida tipp-pianist Kristjan Randalu.

Seto Folk

26.–28. juunini Värska laululaval ja Seto talumuuseumis

Teemaga «Näitame keelt!» on fookuses soome-ugri rahvaste keeled ja pärimusmuusika. Põnevad kontserdipaigad (hommiku- ja öökontserdid lodjal, järve ääres, talumuuseumi arhailises rehetoas jne) loovad õhkkonna, mis laseb muusikal kuulajaid tõeliselt kõnetada. Esinevad Curly Strings, Udmurdi folk-rokkansambel Silent Woo Goore, viiuldaja Maarja Nuut, Gruusia meestelauluvägi Iberi koor, Zetod, Kukerpillid, Walesi-Eesti duo Sild, Epifolium, Naised Köögis, hiiu kandlel gruuviv soomlane Pekko Käppi, Angus, Anu Taul ja Tarmo Noormaa, Mari Kalkun, Ülemakstud Rentslihärrad jt.

Rapla kirikumuusika festival

26. juunist 10. juulini Raplamaa kirikutes

1993. a alguse saanud festival tutvustab maailma rikkalikku muusikapärandit. Festivali kunstiline juht on Pille Lill ning festivali juures tegutseb Rapla suvekool, mille raames korraldatakse meistrikursusi. Avakontserdil astuvad üles Hedvig Hanson, Andre Maaker ning keelpillikvartett Prezioso.

JUULI

Juu Jääb

1.–4. juulini Muhus ja Kuressaares

Muhu tulevikumuusika festivali Juu Jääb Nautse Mihkli talu õuel pakutavas programmis on teiste hulgas Nicole Jo & European Girls Power (Šveits/Saksamaa/Norra/Eesti/Rootsi/Jaapan), Gabriel Coburger & Jean Paul Quintet Saksamaalt, Ryota «JazzTronik» Nozaki Jaapanist, Keisha White Londonist ja kodumaine Würffel, lisaks toimuvad kontsert-õhtusöögid Kuressaares Arensburgi hotelli päikeseterrassil ja Pädaste mõisas.

Õllesummer

1.–5. juulini Tallinna lauluväljakul

Selle Õllesummeri peaesinejad on Placebo, The Cardigans, Nyusha ning Tanel Padar & The Sun, kokku astub seitsmel laval üles ligi sada artisti. Pakutakse pop- ja rokkmuusikat Hartwall Originali laval, džässi KWV veini- ja jazz’i-aias, klubimuusikat Jägerclubis, Kuuba rütme laululava teisel korrusel ning levimuusika klassikuid Retro FMi laval.

Kabli Päikeseloojangu festival

1. juulist 1. augustini Kablis

Läbi juulikuu kestab festival, kus astuvad üles näiteks Traffic, Lea Dali Lion ja Vennaskond, aga pakutakse ka klassikalisemat muusikat ning filmi- ja vestlusõhtuid.

Vihula mõisa suvemuusika

2. juulist 13. augustini Vihula mõisas

Vihula mõisas esinevad ka sel suvel juulis ja augustis armastatud eesti tähed – Margus Vaher, Karl-Erik Taukar, Kukerpillid, Annely Peebo ja Jassi Zahharov jt.

Võru romantikafestival Elujõud

3. juulil Võrus Roosisaare silla juures

Uue elu algust sümboliseeriva skulptuuri «Elujõud» juures esinevad Jaan Sööt, Helen Adamson ja Margus Vaher, Mari Jürjens, C-Jam ja tuletantsijad. Avatud on romantikakohvik ning õhtu lõpetab öökino filmiga «Härra Morgani viimane armastus».

Hard Rock Laager

3. ja 4. juulil Vana-Vigalas

Eesti raske roki festival Hard Rock Laager pakub 22 bändi meilt ja mujalt. Suurimad nimed on tänavu Caliban (Saksamaa), Candlemass (Rootsi), Shining (Rootsi), Threshold (UK), Eestist astuvad üles Metsatöll, Kosmikud, Aggressor, Forgotten Sunrise jt.

Schilling

4. juulil Kilingi-Nõmme suveaias

Üles astub 12 suurepärast hoolega valitud bändi ja saab mekkida häid toite. Esinejate seas on Peaking Lights USAst, Mumrunner Soomest, Würffel, Vaiko Eplik & Eliit jt.

Viljandi vanamuusika festival

7.–11. juulini Viljandis

Aastast 1982 toimunud vanamuusikapeol annavad seekord kontserte Hortus Musicus, C-Jam, Hopkinson Smith lautol ning laulja, viiuldaja ja dirigent Dmitry Sinkovsky.

Seitsme linna muusika

7.–12. juulini eri paigus

Jõhvis jt Ida-Eesti kaunites paikades esitavad Jaagup Kreem, Taavi Langi ja Tiit Kikas Juhan Viidingu laule, esinevad ka Sofia Rubina, Maria Listra, Virgo Veldi, Birgit jt.

Võru folkloorifestival

8.–12. juulini Võrus

Võru pärimustantsufestivali teema on «Millest rikkad, sellest helded». Sajad tantsijad, pillimehed ja lauljad nii Eestist kui ka laiast maailmast pakuvad ainulaadse võimaluse saada osa eri maade rahvakunstist.

Villa Ammende ooperipäevad

9.–13. juulini Pärnus Ammende villas

Kokku annavad viis solisti ja pianist ooperipäevade raames neli kontserti. Esitusele tulevad armastatud meloodiad Puccini, Rossini jt ooperitest. Kontserdi külalistele serveeritakse ka igal õhtul erinev õhtusöök, mille menüü on inspireeritud kontserdi kavast.

Punk’n’Roll

10. ja 11. juulil Tartus Raadi mõisapargis

Kahe päeva jooksul astub üles eesti pungi paremik ja ka väliskülalised: Kurjam, Legshaker, RŪSA (Läti), Kuudes Silmä (Soome), Astro Zombies, Project Dekadenz, Vennaskond, Kannabinõid, Hot Kommunist, Huiabella Fantastica jt. Afterparty toimub spetsiaalselt Punk’n-Rolli jaoks Raadile kolinud Krokodilliklubis.

LMT Summer Sound

10. ja 11. juulil Lätis Liepaja rannas ja Jurmala pargis

toimuval suurel rannafestivalil esinevad Vene rokkbänd Mumiy Troll, Apocalyptica Soomest, Musiqq, Laika Suns jpt bändid Lätist.

American Beauty Car Show

10. ja 11. juulil Haapsalus

15. korda toimuva festivali raames toimub autonäitus, kokkutulek ja kiirendusvõistlus ning loomulikult saab kuulata head muusikat. Baltimaade suurim Ameerika autode üritus.

Retropol Italofest

11. juulil Viljandi lauluväljakul

Retropol Italofest pakub võimalust südamlikuks taaskohtumiseks 1980ndate superstaaridega. Üles astuvad Gazebo, Ryan Paris, Ken Laszlo ja Vince «Scotch» Lancini.

Pärnu muusikafestival Järvi Akadeemia

12.–21. juulini Tallinnas ja Pärnus

Ettevõtmise nurgakiviks on fantastiline festivaliorkester, kuhu tullakse mängima kõikjalt üle maailma. Lisaks on võimalik kuulata suurepäraseid soliste.

Surfilaager

16.–19. juulini Läänemaal Roosta puhkekülas

Nelja päeva jooksul uuendatakse sõprust purjelaua-, lohe- ning aerulauaga nii professionaalsel kui ka harrastaja tasandil. Sel aastal toimuvad surfilaagris ka Eesti meistrivõistlused SUPis ehk aerulaual. Muusika eest hoolitsevad Super Hot Cosmos Blues Band ja Elephants From Neptune, esinejate nimekiri täieneb.

Hiiu Folk

16.–19. juulini Hiiumaal

Esinevad Daniel Wikslund ja Tulipalo (Rootsi), Rüüt, Sannalise, Lepaseree, Ummamuudu, Robirohi, Oort, Vinland ja Triinu Taul, Eva Mitreikina, SILD (Eesti-Wales) jpt. Lisaks toimuvad õpitoad, loodusmatkad, filmiprogramm ja lastepesad.

Ostrova festival

17. ja 18. juulil Setomaal Meremäe vallas

Kahe päeva vältel astuvad üles Johnny Salamander ja bänd (Läti), Nikns Suns, Traffic, Metsatöll, Seto Miihi Summ, Dorahoag (Portugal), Legshaker, Ott Lepland ja bänd jt. Festival lõpeb suure simmaniga Väikeste Lõõtspillide Ühingu ja Marko Matverega.

Tallinna merepäevad

17.–19. juulini Tallinna Vanasadamas, Lennusadamas ja Noblessneri sadamas

Üks suuremaid vaatamisväärsusi on eskaadrisõit ehk laevade mereparaad, mille lõpetab võimas tuleetendus merel. Samuti on kavas populaarsed väikelaevasõidud Vanasadama ja Lennusadama vahel. Noblessneri jahisadamast saab merepäevade ajaks suurejooneline teatrisadam, Lennusadam on kodusadamaks öölaulupeole, kus osalevad ka Maarja-Liis Ilus, Uku Suviste, Merlyn Uusküla, Artjom Savitski, Elisa Kolk, Helen Adamson ja Desiree Mumm, lisaks veel palju kontserte ja etendusi.

Tantrafestival

17.–19. juulini Viljandimaal Venevere puhkekeskuses

Ees ootab üle 60 loengu, töötuba jm ettevõtmist vaimsete õpetajate ja esinejatega, viimaste seas on ka ettevõtja Urmas Sõõrumaa ja naistearst dr Mare Pruks. Festival on alkoholi- ja tubakavaba. 

Positivus

17.–20. juulini Lätis Salacgrivas

Positivus pakub sel aastal taas ahvatlevat esinejate nimekirja: Placebo, Robert Plant and The Sensational Space Shifters, Kasabian, Basement Jaxx, St Vincent, Everything Everything, Tom Odell. Jungle, Charli Xcx, Lamb, The Sound Poets jpt. Tallinn Music Week esitleb Positivusel ka seitset Eesti artisti: Miamee, Curly Strings, Gorõ Lana, cirkl, Tallinn Daggers, Badass Yuki ja Lexsoul Dancemachine. Lisaks astuvad festivalil I Love You plaadifirma ja muusikaklubi laval üles Galvanic Elephants, Würffel, Zebra Island, Sibyl Vane ja The Werg. Pealaval esineb tänavu oma uue albumi materjaliga ka Ewert and The Two Dragons.

Suvebriis

17.–26. juulini Tallinnas Pirita kloostri varemetes

Suvebriisil annavad kontserte Kõrsikud, Tanel Padar ja Tarvo Valm, Ott Lepland ja Kristjan Kaasik, Curly Strings, Triin Niitoja & John4 ning Annely Peebo ja Jassi Zahharov.

Joogafestival

18. ja 19. juulil Haapsalu piiskopilinnuse hoovis ja kultuurikeskuses

Joogafestivalil saab proovida rohkem kui kümmet joogastiili ning kuulata loenguid ja osaleda töötubades. Joogafestivali teemaks on seekord tasakaal ja peaesineja dr Omanand Guruji Indiast. Kavas on tegevusi nii meestele kui naistele, lastele ja rasedatele, noortele ja eakatele, alles alustajatele ning aastaid joogat praktiseerinutele

Georg Otsa festival

18. juulil Võsul

Georg Otsa poolt unustamatuks lauldud operetimeloodiaid ja laule esitavad Rannaklubi pargis suurel estraadikontserdil Maria Listra, Sirje ja Väino Puura, Voldemar Kuslap ning TV 3 näosaates juba Georg Otsana tuntuks saanud Lauri Liiv.  Otsaga koos veedetud lavateed meenutab ooperiprimadonna Margarita Voites. Lauljaid saadab Margus Kappeli ansambel ja õhtut juhib Artur Raidmets. Pärast kontserti toimub samas kinoõhtu.

Võsu Jazz

19. ja 20. juulil Võsul

Võsu Jazz toob rannaliival asuvale lavale kokku üle 20 artisti Eestist, Rootsist, USAst, Venemaalt ja Lätist. Esinevad Rein Rannap ja superstaarisaates kolmanda koha saanud Kristjan Kannukene, Jaak Sooäär Trio, Brian Melvin Modern Times (USA), Anders Bergcrantz Quartet (Rootsi), Deniss Pashkevich Funk Theraphy (Läti), Li Gaoyang Quintet (Hiina), Jim Schneider (USA), Andrei Kondakov (Venemaa) jt.

Saaremaa ooperipäevad

20.–26. juulini Kuressaares

13. sajandist pärit linnusehoovi püstitatakse 2000 külastajat mahutav ooperimaja, kus tulevad esitamisele Verdi «Rigoletto», Puccini «Madama Butterfly», Rossini «Sevilla habemeajaja». Lisaks etendused ja kirikukontserdid.

Viljandi pärimusmuusika festival

23.–26. juulini Viljandis

Seekord on festivali teema vabadus. Lisaks kodumaistele lemmikutele (Silver Sepp, Zetod, Trad.Attack! jpt) väärib tähelepanu näiteks viiuldaja Casey Driessen (USA). Põhiprogrammi kuulub kahel õhtul tantsulise maailmamuusika ööklubi Lennukitehases, mille peaesineja on Acid Arab (Prantsusmaa). Üles astub ka harva esinev kodumaine Paabel.

Kloogaranna festival

25. juulil Kloogarannas

Esinevad Smilers, Terminaator, Vaiko Eplik Ja Eliit, Ines, Karl-Erik Taukar, Triin Niitoja & John4, lisaks toimub rannajalgpalliturniir, tänavakorvpalliturniir, poksivõistlus, zumba jpm.

Tallinna rahvusvaheline orelifestival

30. juulist 9. augustini eri paikades

Festival algab suure oreliööga Nigulistes, mille raames toimub seitse orelikontserti, ning jätkub kontsertidega Tallinna ja Pärnu kirikutes.

Leigo Järvemuusika

31. juulist 1. augustini Leigo talus

Valgre laulude kontserdi annavad tšelloorkester ja Mart Sander, pakutakse ka klaveri-, tšello- ja orelimuusikat, Arvo Pärti ja toimub Läti ooperi orkestri ooperigala.

Augustibluus

31. juulist 1. augustini Haapsalu piiskopilinnuses

Euroopa tunnustatud bluusifestivalide nimistusse kuuluv festival muudab Haapsalu piiskopilinnuse hoovi kaheks päevaks bluusiparadiisiks. Esinevad Andy Fairweather Low (UK), Boney Fields ja The Bone’s Project (USA), Chino ja The Big Bet (Hispaania), Tom Doughty (UK), Candye Kane (USA), Tim Lothar (Taani), Eestist Ringhold ja Karl Laanekask, The Cathouse Radio, Attention, Please! jt.

Intsikurmu muusikafestival

31. juulist 1. augustini Põlvas Intsikurmu metsapargis

Festival keskendub contemporary jazz’ile ning pop- ja indiemuusikale.

Hiiumaa kohvikutepäevad

31. juulist 2. augustini Hiiumaal

Terve saare suuruseks sirgunud kohvikutepäevad kestavad seekord ühtekokku lausa kolm päeva. Laupäev on Kärdla päralt, aga reedel ja pühapäeval tekib kohvikuid igasse saare soppi ja nurgakesse.

AUGUST

Võsu rannafestival

1. augustil Võsul

Otse rannas astuvad lavale Terminaator, Põhja-Tallinn, Traffic, Birgit, Liis Lemsalu, Triin Niitoja & John4 ja väliskülalisena HADDAWAY (Saksamaa).

Kiviõli motofestival

1. ja 2. augustil Kiviõlis

Esmakordselt Eesti motospordi ajaloos on tegemist võistlustega, mille raames toimuvad korraga kolme võistlusala rahvusvaheliste tiitlivõistluste etapid: külgkorvid, quadracer’id ja mäkketõus. Laupäeva õhtul esineb peotelgis Ziggy Wild.

Weekend festival Baltic

6.–8. augustil Pärnu rannas

Esimest korda Eestisse laienenud festivalil esinevad Tiësto, Brennan Heart, Super8 & Tab, Hardwell, Aron Chupa, Darude, Example ja dj Wire, Robin Schulz, Rudimental, Sub Focus, Kolzar, Orkidea, HeavyWeight, (Ex) Da Bass, David Guetta, Chase & Status, Netsky, Syn Cole, Kristjan Hirmo jpt.

Kukemuru Ambient

7. ja 8. augustil Järvamaal Türi vallas Kukemuru metsalagendikul

Festivali läbivaks ideeks on eri kultuuritahkude loomulik esitlemine Eestis enim levinud looduslikus keskkonnas – metsas. Esinejaid on Inglismaalt, Indiast, Tšiilist, Saksamaalt, Soomest ja Eestist, peaesinejana astub üles 1970ndate keskpaigas alguse saanud Sheffieldi kultusbändi Cabaret Voltaire liige ja BBC keskkonnahelide salvestajana tuntud Chris Watson.

Birgitta festival

7. ja 8. augustil Tallinna Pirita kloostri varemetes

Festival algab Haydni oratooriumiga «Loomine» – interaktiivse muusika- ja draamaetendusega. Birgitta festival pakub lummavaid elamusi ka Rimski-Korsakovi, Fellini ja Verdi loomingust.

Viru Folk

7.–9. augustini Käsmus

Seekord on Käsmus kontserte andmas nii Taani parim folkmetalbänd Svartsot kui ka romantiline folktronicakollektiiv Sorten Muld, lisaks mitmed Taani ja Eesti artistid, sh Kukerpillid, Kruuv, Maarja Nuut, Elephants From Neptune, Lauri Saatpalu, Folkmill, Anu ja Triinu Taul, Oort, Kait Tamra.

Flow

14.–16. augustini Helsingis

Suurel muusika- ja kunstifestivalil on esinejate nimistu pikem, kui ette jõuab lugeda, laiemalt tuntud on ehk Pet Shop Boys (UK), Roisin Murphy (Iirimaa), Belle and Sebastian (UK), Future Islands (USA) ja Beck (USA).

Augustiunetus

15. augustil Pärnus

Väikseid pop-up-kohvikuid, muusikat ja muud head pakkuv armas tänavafestival Pärnus tuleb taas.

Valge Daami aeg

22.–30. augustini Haapsalus

22. augustil toimub Haapsalu lossihoovis Uriah Heepi kontsert «Lady In Black Meets The White Lady», mis avab Valge Daami nädala. Soojendavad kodumaise roki esindajaid Blind, Elephants From Neptune ja Terminaator. Õhtu lõpetab võimas ilutulestik.

We Love the 90’s

28. ja 29. augustil Tallinnas Kalevi staadionil

1990ndate muusika megafestival toob Kalevi staadionile tõelise staaride paraadi: East 17, Bad Boys Blue, Ace of Base, Mr President, Eiffel 65, Groove Coverage ja Coolio. Festivali kahel päeval esineb ligi 20 artisti, kelle hitid on vallutanud muusikaedetabeleid üle kogu maailma.

Tagasi üles