Kultuurisoovitused

Nemad võitsidki teatriauhindadel ihaldatud laureaaditiitlid!

Eesti Teatriliidu ja Eesti Kultuurkapitali poolt välja antavate aastaauhindade lauraadid on teada. 

TEATRI AASTAAUHINDADE NOMINENDID JA LAUREAADID

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Pille Jänes, Luule Epner, Madli Pesti, Madis Kolk

Lennujaamas kohtuvad kaks meest (Aleksandr Ivaškevitš ja Igor Rogatšov), teadvus ja alateadvus lähevad konflikti. Foto: 

FOTO: Vene Teater

PARIM LAVASTAJA

LAUREAAT Artjom Garejev – lavastus «Vaenlane» (Vene Teater)

Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo – lavastused «Savisaar» ja «Kõnts» (NO99)

Ivar Põllu – lavastused «Odysseia», «Baskin ehk Nalja põhivormid» ja «1987» (Tartu Uus teater)

Lembit Peterson – lavastused ««Delhi» tants» (Theatrum) ja «Tartuffe» (Eesti Draamateater)

Mart Kangro – lavastus «Fantastika» (NO99)

Pipsa Lonka «Laulud halli mere äärest», lavastanud Ingomar Vihmar, kunstinik Illimar Vihma. Foto:

FOTO: Teet Malsroos

Ene-Liis Semper – «Savisaar», «Kõnts» ja «El Dorado: klounide hävitusretk» (NO99)

Iir Hermeliin – «Ekke Moor» (Kuressaare linnateater ja VAT Teater)

LAUREAAT Illimar Vihmar – «Laulud halli mere äärest» ja «Romeo ja Julia» (Eesti Draamateater) ning «45 339 km² raba» (Endla)

Liisa Soolepp – «Äärelinna bluus» ja «Vereliin» (Ugala)

Liisi Eelmaa, Jaanus Vahtra, Triin Suvi ja Emer Värk – kujundus lavastusele «Kaart ja territoorium» (Eesti Draamateater)

Jaak Prints lavastuses "Kodumaa karjed", foto:

FOTO: Tiit Ojasoo

PARIM MEESPEAOSATÄITJA

Igor Rogatšov – «Vaenlane» (Vene Teater)

Ivo Uukkivi – «Laulud halli mere äärest» ja «Valgustaja» (Eesti Draamateater)

LAUREAAT Jaak Prints – «Kodumaa karjed» (NO99)

Lembit Ulfsak – «Tagasitulek isa juurde» (Tallinna Linnateater)

Meelis Rämmeld – «Vereliin» (Ugala) ja «45 339 km² raba» (Endla)

Marika Vaarik ja Rasmus Kaljujärv lavasues «El Dorado: klounide hävitusretk», foto: NO99

FOTO: Tiit Ojasoo

PARIM NAISPEAOSATÄITJA

Hele Kõrve – «Kurbus ja rõõm kaelkirjakute elus» (Tallinna Linnateater)

Inga Salurand – «Sylvia» (Eesti Draamateater)

Klaudia Tiitsmaa – «Amalia» ja «Oleanna» (Ugala)

LAUREAAT Marika Vaarik –  «Savisaar» ja «El Dorado: klounide hävitusretk» (NO99)

Ülle Kaljuste – «Grace ja Glorie» (Sundown Entertainment)

Indrek Sammul lavastsues «Tartuffe», foto:

FOTO: Siim Vahur

PARIM MEESKÕRVALOSATÄITJA

Eduard Salmistu – «Kui seda metsa ees ei oleks» (Kukruse polaarmõis)

LAUREAAT Indrek Sammul – «Tartuffe» ja «Kaart ja territoorium» (Eesti Draamateater)

Mait Malmsten – «Vennad Karamazovid» (Eesti Draamateater)

Peeter Jürgens – «Vereliin» ja «Ema oli õunapuu» (Ugala)

Tõnu Oja – «Ingeland» (Saueaugu teatritalu) ja «Valgustaja» (Eesti Draamateater)

Hilje Murel ja Aleksander Eelmaa lavastues «Tartuffe», foto:

FOTO: Siim Vahur

PARIM NAISKÕRVALOSATÄITJA

LAUREAAT Hilje Murel – «Grace ja Glorie» (Sundown Entertainment), «Tartuffe» (Eesti Draamateater) ja «Sugu: N» (KIMU OÜ/Vaba Lava)

Liina Vahtrik – «Savisaar» (NO99)

Maria Klenskaja – ««Delhi» tants» (Theatrum), «Viimasel minutil» ja «Tartuffe» (Eesti Draamateater)

Maria Peterson – ««Delhi» tants» (Theatrum)

Tiina Tauraite – «Fantastika» (NO99)

Vello Pähn – võimalik, et  Estonia tulevase ooperimaja ees. Foto:

FOTO: Andres Haabu

MUUSIKAAUHINNAD

Žürii: Kerri Kotta, Tiina Mattisen, Raili Sule, Saale Kareda, Virge Joamets

Anne Türnpu – «Mantra» (Eesti Kontsert) ja «Meditatsioonid Tormisega» (noorte segakoor Vox Populi / NO99)

Vanemuise teatri lavastusmeeskond, orkester ja trupp – «Carmen»

LAUREAAT Vello Pähn – «Cardillac» ja «Arabella» (Estonia)

LAUREAAT Rauno Elp – «Cardillac» (Estonia)

René Soom –  «Tsirkusprintsess» (Estonia), «Unustatud primadonna Els Vaarmann» (Varius) ja «Karlsson katuselt» (Estonia)

Des Grieux (Sergei Upkin) püüab Manoni (Luana Georg) päästa, foto

FOTO: Harri Rospu

BALLETIAUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Heili Einasto, Kaja Kreitzberg, Rufina Noor

Marina Kesler –  «Kratt», koreograaf ja lavastaja (Estonia)

Jevgeni Grib – «Kratt» ja «Onegin» (Estonia)

Amy Bowring – «Kesköö Pariisis» (Vanemuine)

LAUREAAT Luana Georg – «Onegin» (Estonia)

Deniss Klimuk – «Onegin» ja «Kratt» (Estonia)

Renate Keerdi lavastus "Põletatud väljade hurmaa", foto

FOTO: Gabriela Liivamägi

TANTSUAUHIND

Žürii: Laura Kvelstein, Kaja Lindal, Evelin Lagle, Kristiina Garancis, Jane Raidma

Triinu Aron / Sõltumatu Tantsu Lava – PREMIERE-sari

LAUREAAT Renate Keerd – väljakutsuvalt isikupärase koreograafilise käekirjaga jõuline kunstnikunatuur füüsilis-visuaalses teatripildis

Maarja Tõnisson – «Body Shift Body» (Sõltumatu Tantsu Lava)

Ruslan Stepanov ja Laura Keil – «It’s Looking Like a Castle if You Don’t Look up» (Tantsulabor / Tallinna Tantsuteater)

Sveta Grigorjeva – «Carmina Trash» (Grigorjeva & Rooste)

Cabaret Rhizome teeb oma lavastusega «Kuningas Oidipus» Eesti teatri ajalugu, foto: Jana Solom.

FOTO: Jana Solom

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Ott Karulin, Madli Pesti, Heili Einasto, Kaja Kreitzberg, Saale Kareda, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Laura Kvelstein

LAUREAAT Cabaret Rhizome – lavastused «Otsuse anatoomia» ja «Kuningas Oidipus»

Ene-Liis Semper – lavastus «El Dorado: klounide hävitusretk» (NO99)

Grete Gross – uue tsirkuse lavastus «Ahelad»

kadrinoormets ja Diego Agulló – «Formlessly yours» (Kanuti Gildi SAAL)

Semjon Aleksandrovski – «Lühiajaline» (Vaba Lava)

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Roland Leesment, Anton Kulagin, Toivo Kaev, Marika Tint, Enar Tarmo, Krista Tool

Allan Räim – vabakutseline valgus- ja tehnikajuht

LAUREAAT Oliver Kulpsoo – valgustaja (Von Krahli teater)

Laivi Koppel – õmbleja-kostümeerija (Kuressaare linnateater)

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

LAUREAAT Madis Kirkmann – valgusala juhataja (NUKU)

Raido Linkmann – peahelimeister (NO99)

Villu Jõgi – vanemlavameister (Eesti Draamateater)

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

LAUREAAT Liina Viru – kirjandustoimetaja (Estonia)

Aigi Veski – trupijuht (Endla)

Triinu Sillaste – trupijuht (Tallinna Linnateater)

Pille-Riin Purje, foto:

FOTO: Elmo Riig

REET NEIMARI nimeline KRIITIKAAUHIND

Nomineerib Eesti Teatriliidu juhatus

LAUREAAT Pille-Riin Purje

Järjepideva näitlejale pööratud tähelepanu, harvaesineva süvenemise ja põhjalikkuse eest  2015. aastal ajakirjanduses avaldatud teatriartiklites ning Tallinna Linnateatri 50-aastast  tegevust kokkuvõtvas teoses «Olla».

Madli Pesti

Ott Karulin

Evelin Lagle

Mirko Rajas, foto:

FOTO: Toomas Huik

SALME REEGI nimeline AUHIND

Žürii: Katrin Nielsen, Haide Männamäe, Reeda Toots, Enn Lillemets, Jaanus Vaiksoo

Sander Rebane – «Peeter Paan ja Valge Lind Wendy» (Endla)

Oleg Titov – «Peeter Paan ja Valge Lind Wendy» (Endla)

Taavi Tõnisson ja Marion Undusk – «Vaata, Madlike, lund sajab!» (NUKU)

LAUREAAT Mirko Rajas – «Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal» (NUKU)

Silver Kaljula – «5 grammi sisemist rahu» (Teater Must Kast)

PRIIT PÕLDROOSI nimeline AUHIND

Teatrimõtte arendamise, pikaaegse teatriuurimusliku või teatripedagoogilise tegevuse eest. Žürii: Lea Tormis, Piret Kruuspere, Kadi Herkül, Ingo Normet, Katri Aaslav-Tepandi

LAUREAAT ANDRES LAASIKsisuka, rikkalikule arhiivimaterjalile toetuva, uurimuslikus laadis väljapeetud raamatu «Teatri vang. Leo Kalmeti kirjutamata elulugu» (2014) eest; samuti arvestades varasemat sisukat elulooraamatut «Filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisk. Ikka hea pärast» (2011) ning pikaajalist viljakat kriitikutegevust.

NATALIE MEI nimeline AUHIND

Antakse muusikalavastuse kõrgetasemelise kujunduse esiletõstmiseks. Žürii: Arne Mikk, Jaan Mikkel, Rosita Raud, Inga Vares

LAUREAAT MAARJA MEERU – isikupärase värvilahendusega kunstilise terviku loomise eest mastaapse lavapildi ja karakteersete kostüümide kaudu Georges Bizet’ ooperile «Carmen» (Vanemuine).

ANTS LAUTERI nimeline NÄITLEJAAUHIND

Välja antakse 2 auhinda, kuni 10 aastat teatritööd teinud noorele näitlejale või lavastajale. Auhinna määramisel peetakse silmas kandidaadi erialast arengut. Žürii: Katariina Unt,  Garmen Tabor,  Külliki Saldre, Juhan Ulfsak, Üllar Saaremäe

Ursula Ratasepp, foto:

FOTO: Mihkel Maripuu


LAUREAAT URSULA RATASEPP

Osatäitmised lavastustes "Melujanu" (Tallinna Linnateater), "sugu: N" (KIMU OÜ / Vaba Lava), Õde James – „Kahtlus" (MTÜ Pikk Mari), Roberta ("Harakale haigus …“), "Kuldne Lurich" (Eesti Draamateater), Caroline Cassidy – „Kassirabal" (Tallinna Linnateater), Tatjana – "Utoopia rannik. I osa. Teekond“ (Tallinna Linnateater), Carol Conway – "Aeg ja perekond Conway" (Tallinna Linnateater), "Tallinna Linnateater laulab. Õnnelik õhtu", Erica – "Ma armastasin sakslast" (Tallinna Linnateater), Kristi – "Wargamäe Wabariik" (Tallinna Linnateater), Julia – „Romeo ja Julia“ (Emajõe Suveteater), Cordelia – „Head ööd, vend“ (Eesti Draamateater / Kanuti Gildi SAAL), Anna van Gogh – "Vincent" (Tallinna Linnateater), "Impro 3 - Punane Hanrahan" (Tallinna Linnateater), Koor – "Kuidas ma õppisin sõitma" (Tallinna Linnateater) ning filmirollid Kertu – mf „Kertu“ (Amrion) ja Kadri – mf „Vehkleja“ (Making Movies Oy / Allfilm / Kick Film).

Lavastrus "Joobnud": Marta (Laura Peterson). Foto: Piia Ruben

FOTO: Piia Ruber

LAUREAAT LAURA PETERSON

Osatäitmised Jekaterina – ""Delhi" tants" (Theatrum),  Marta – Joobnud" (Theatrum), Célimēne – „Misantroop“ (Theatrum), Elizabeth – „Ring“ (MTÜ Kell Kümme), Fanny – „Tuulesaared“ (Theatrum / HEF), Naine – „Planeet“ (Theatrum), Naine – „Peeter Volkonski viimane suudlus“ (Tartu Uus Teater), Iti – „Nukitsamees“ (Vanemuine), Mara – „Maarja kuulutamine“ (Theatrum), Esmeralda – „Jumalaema kiriku kellamees“ (Emajõe Suveteater), Gädvi / Kats / väike laps – „Börs ja Börsitar“ (Ugala), Kass – „Kass, kes kõndis omapead“ (Vanemuine), Gerda – „Lumekuninganna“ (Vanemuine), Helina / Marina / Tädi – „Tühirand“ (Vanemuine), Nastenka – „Valged ööd“ (Theatrum), Monika – „Juveliiri poe ees“ (Theatrum), osatäitmine telesarjas „Klass: Elu pärast“ (ERR) ning filmiroll Erna – mf Risttuules (Allfilm / Baltic Pine Films).

KRISTALLKINGAKESE AUHIND

Kahele noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest.

Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Pille Jänes, Luule Epner, Madli Pesti, Madis Kolk

Andra Teede ja Laura Metsa dokumentaalnäidend «45 339 km² raba» (Endla teater) uurib, mida tähendab Eesti välismaal elavatele eestlastele. Fotol Meelis Rämmeld ja Kadri Adamson, foto:

FOTO: Gabriela Liivamägi

LAUREAAT LAURA METS

Lavastused „45 339 km² raba“,  „Werther“, „Eedeni aed“ ja „Titanic. Ilusad inimesed mängivad suuri tundeid“ (kõik Endla teatris) ja "Korduma kippuvad küsimused" (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

Žürii: : Laura Kvelstein, Kaja Lindal, Evelin Lagle, Kristiina Garancis, Jane Raidma

LAUREAAT RAHO AADLA

Eriilmelised rollid lavastustes "Klapp" ja "Imelise otsinguil" (mõlemad Tallinna Tantsuteatris) ning otsingulised work-in-progress performance-lavastused Kanuti Gildi Saalis 2015-2016.

Ardo Ran Varres, foto:

FOTO: Riina Oruaas

MUUSIKALISE KUJUNDUSE AUHIND

Mõjuva ja lavastuse ideed oluliselt toetava originaalmuusika või muusikalise kujunduse eest draamalavastuses.

Žürii: Olav Ehala, Märt-Matis Lill, Tõnu Kõrvits

LAUREAAT ARDO RAN VARRES

Originaalmuusika ja muusikalise kujunduse eest lavastusele «Krabat» (Tallinna Linnateater).

LAUREAAT HELENA TULVE

Originaalmuusika ja muusikalise kujunduse eest lavastusele ««Delhi» tants» (Theatrum).

Helna Tulve, foto:

FOTO: Liis Treimann

TEATRIKUNSTI ERIAUHIND

Annab välja Eesti Teatriliidu juhatus

LAUREAAT Teater NO99 lavastaja/kunstnik Ene-Liis Semper, kuraator Eero Epner, näitlejad Rea Lest, Jörgen Liik, Helena Pruuli, Jarmo Reha ja Simeoni Sundja, näitejuht Tiit Ojasoo (Teater NO99), produtsent Maret Kukkur (Eesti Lavastuskunstnike Liit). Innovatiivse lähenemise eest teatrikunstile – Praha kvadriennaali peaauhinna Kuldne Kaarik pälvinud lavastusprojekti «Ühtne Eesti» eest.

NO99 projekt «Ühtne Eesti Suurkogu», foto: Liis Treimann

FOTO: Liis Treimann / Postimees

Tagasi üles