Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tänavakunstist peab tasuta loengu maailmakuulus fotoajakirjanik

Tänavakunstniku töövahendid FOTO: Festival Mextonia

Reedel, 16. juunil toimub Tallinnas Kultuurikatlas Mextonia festivali avalik tasuta loeng ja arutelu tänavakunsti rollist linnades. Üritusel annab lühiloengu ka maailmakuulus fotoajakirjanik Martha Cooper, kes on tänavakunsti arengut kajastanud ligi 40 aasta jooksul.

Eile alanud festivali käigus ehivad 60 vabatahtlikku kunstnikku Eestist ja maailma eri paigust Eesti kultuuri sümbolitega ligi 30 hoonet ja seina üle Tallinna. Festivali korraldamine on mehhiklaste kingitus Eesti 100. sünnipäeva juubeliks. Kokku kaetakse tänavakunstiga kokku üle 5000 m² pinda.

Martha Cooper on andnud välja raamatuid, töötanud mainekate väljaannete jaoks ning annab homme avaliku lühiloengu 1980ndate aastate New Yorgi tänavakunstist.

Arutelu leiab aset Kultuurikatlas Puupaku saalis algusega kell 15. Korraldajad paluvad huvilistel end sündmusele kirja panna Facebookis. Ingliskeelsel arutelul räägitakse tänavakunsti mõjust, eelarvamustest ja võimalustest.

«Grafiti ja tänavakunst on tegelikult midagi palju enamat kui lihtsalt ägedad seinamaalingud linnaruumis. Tänavakunsti juured peituvad 1920ndate Mehhikos, kui tekkis muralismi liikumine. Nüüdseks, peaaegu 100 aastat hiljem, nähakse lõpuks ometi grafitit ja muralismi tõelise kaasaegse kunstiliigina,» rääkis Mextonia Eesti-poolne peakorraldaja Sigre Tompel.

Arutelust võtavad osa:

Édgar Sánchez (Mehhiko), Mextonia Mehhiko-poolne peakorraldaja, liikumise Nueve Arte Urbano asutaja ning eestvedaja (organisatsioon, mis on tootnud Mehhikos üle 650 seinamaalingu).

Aaron Glasson (Uus-Meremaa), kunstnik ja loovjuht, kes on tuntud elava ja isikliku lähenemise poolest, rahvusvahelise kunstnikke ja keskkonnaaktiviste ühendava organisatsiooni PangeaSeed loovjuht.

Tania Quezada (Mehhiko), kunstnik Querétarost, kellel on suur kogemus kunstnike rühmadega koostöös nii teoste loomisel kui ka näituste korraldamisel.

Silver «SBoy» Seeblum (Eesti), tänava- ja tätoveeringukunstnik, Pirados Studios peadisainer ning Pirados Lifestyle kunstikogukonna üks loojatest.

18. juunil toimub samateemaline avalik tasuta arutelu koostöös Stencibility festivaliga ka Tartus.

Festivali korraldajad on Nueve Arte Urbano Mehhikost ja Todoesuno Eesti. Festivalile aitavad kaasa kohalikud organisatsioonid EKKM, Stencibility, Pirados, JJ-Street Baltic Sessions ning Tallinna Ülikooli kultuuriakadeemik Marju Kõivupuu. Projekt toimub valdavalt Mehhiko eravõtte Incusa SA de CV toetusel.

Tagasi üles
Back