iDeal kampaania

ERSO avab hooaja uue kontserdisarjaga
Eesti esindusorkester tutvustab plaane

ERSO 91. hooaja avab sarja «Romantika» esimene kontsert 15. septembril. ERSO peadirigendi ja kunstilise juhi Neeme Järvi juhatamisel kõlavad Estonia kontserdisaalis romantismiajastu tippteosed 19. sajandi II poolest sellistelt heliloojatelt nagu Richard Wagner, Camille Saint-Saëns, Antonín Dvořák. Lisaks ERSO-le on laval Hiinast pärit pianist Zee Zee.

Zee Zee loomingulist täiuslikkust on Los Angeles Times kirjeldanud nii: «eheda artistlikkuse võimas, kirglik ja mõjuv väljendus». Paavo Järvi hinnangul on Zee Zee üks kõige silmapaistvamaid ja kirglikumaid pianistlikke talente, keda ta on kohanud.

Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri 91. hooaeg toob publiku ette erakordselt palju säravaid külalissoliste ning dirigente. Baiba Skride, Zee Zee, Deniss Kožuhhin, Víkingur Ólafsson, Clara Andrada de la Calle, Jan-Erik Gustafsson, Thomas Zehetmair, Leif Segerstam, Pierre-André Valade, Robert Trevino, Baldur Brönnimann, Daniel Raiskin jt moodustavad nimekirja, mis kaunistaks iga orkestri või kontserdimaja hooaega.

Septembri lõpus tuleb Eestisse Ameerika bariton Thomas Hampson, et salvestada koos Neeme Järvi ja ERSOga DVDle Mahleri «Rändselli laulud». Thomas Hampsoni kollektsioonis on rohkelt nii Grammy, Echo kui Edisoni auhindu, ta on salvestanud üle 150 heliplaadi, tema päralt on maailma parimad ooperi- ja kontserdilavad.

Sel hooajal esmakordselt teeb ERSO koostööd Pimedate Ööde Filmifestivaliga ning toob kontserdisaali ja orkestri ette maailma majandusmõtlejad.

Loomulikult ei puudu ERSO hooajast Eesti heliloojate uudislooming. Festivali «Afekt» avakontserdil jõuab esmakordselt kuulajateni noore helilooja Elis Vesiku «Punctum concursūs in prospectu», Eesti muusika päevade sümfooniakontserdil aga uudisteosed Age Veeroosi ja Toivo Tulevi sulest.

Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril, tuleb ERSO taas välja oma tavapärasest keskkonnast Estonia kontserdisaalist ning korraldab muusikalise pühapäeva Eestimaa südames Paides.

Novembris esineb Estonia kontserdisaalis ja Vanemuise kontserdimajas koos ERSO ja Olari Eltsiga maailmanimega viiulisolist Baiba Skride, esitusele tuleb Heino Elleri viiulikontsert.

Tavapärase hooaja lõppkontserdi asemel korraldab ERSO kevadel neljast kontserdist koosneva minifestivali. Kristjan Järvi eestvedamisel toimuv festival «Practical Spirituality» näitab sümfooniaorkestri haaret olla muusika ja muusikute koondajaks laiemalt, kui seda võimaldab tavapäraste reedeõhtuste kontsertide formaat.

Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva tähistamine viib Eesti esindusorkestri turneedele Ameerika Ühendriikidesse, Hiina, Hong Kongi ja Saksamaale. Nii laiahaardeliselt ei ole orkester varem veel maailma vallutanud. 2018. aasta jaanuaris-veebruaris läheb ERSO kolmandale turneele Ameerika Ühendriikidesse, seekord vastavalt praeguse ja endise peadirigendi Neeme Järvi ja Arvo Volmeri juhatusel. Paar päeva enne väljalendu antakse ka kodupublikule Ameerikas ettekandele tulevate teostega kontsert «Tallinn –> Ann Arbor», viidates sellega Floridast Californiasse viiva turnee ühele prestiižsele kontserdisaalile Ann Arboris Michigani osariigis. Märtsis lähevad ERSO ja Eesti Rahvusmeeskoor esmakordselt ühisele välisturneele koos Soome dirigent Leif Segerstamiga. Kui Hiinaga tehti tutvust juba möödunud hooajal, siis esinemine maineka Hong Kongi muusikafestivali lõppkontserdil on orkestri jaoks täiesti uus väljakutse. 

Maestro Neeme Järvi kutsuti Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva eel juhatama Berliini Kontserdimaja ning tõelise Eesti patrioodina viib maestro mainekale kontserdilavale Eesti esimese oratooriumi – Rudolf Tobiase «Joonase lähetamise» – ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri. 20. veebruaril 2018 astub ERSO pärast veerandsaja aasta pikkust vahet taas Berliini Konzerthausi lavale.

ERSO tšellorühma uus kontsertmeister on Theodor Sink.  Theodor Sink on mitmekülgne interpreet, tuntud oma sooja tooni ning loomupärase väljendusrikkuse poolest, kes tegutseb nii solisti, kammermuusiku kui orkestrandina. Ajastuliselt ta enesele piiranguid ei sea, navigeerides veenvalt nii barokis, klassikas,  romantismis kui ka kaasaegses muusikas. Tema tšelloõpetajateks on olnud Laine Leichter, Leho Karin ja Henry-David Varema, Sibeliuse Akadeemias Marko Ylönen; ta on pälvinud arvukalt laureaaditiitleid nii kodu- kui välismaistel konkurssidel. ERSOga on ta varem koostööd teinud nii rühmamängija kui rühma külaliskontsertmeistrina. Solistina debüteeris ta ERSO ees aga käesoleval kevadel, esitades Eesti muusika päevade sümfooniakontserdil ülimenukalt menukalt Erkki-Sven Tüüri tšellokontserdi.

Tagasi üles