Juurikas. Kuidas vanasti paljastati

Paljastatud trotskistid Nikolai Buhharin, Grigori Zinovjev ja Claude McKay.

FOTO: Wikipedia

Moskva, Kreml. Aasta 1937.

«Molotov, mis uudist?»

«Tänane Pravda kirjutab, et Nikolai Buhharinit süüdistatakse trotskismis.»

«Trotskismis? Buhharinist poleks sellist asja küll uskunud. On see ikka kindel? Järsku on fake news?»

«Kindel mis kindel, Jossif Vissarionovitš. Paljud naisproletaarlased kinnitavad, et renegaat Buhharin on vestlustes ja telefonijuttudes ülistanud Trotski tegevust kodusõja ajal.»

«Tohoh!»

«Just nii, seltsimees Stalin. Seitseteist naiskommunisti rääkisid Pravdale, et 1925. aastal Samaara kubermangu parteikonverentsi ajal kutsus renegaat Buhharin nad oma kabinetti arutama rahvusvahelist olukorda. Naisseltsimehed, kellele tegi muret töölisklassi olukord Inglismaal, võtsid kutse kestvate ovatsioonidega vastu. Suur oli nende üllatus, kui Buhharin, selle asemel et anda jõuline vastulöök lord Curzoni sepitsustele, küsis naiste käest, kas tohib ennast nende ees trotskistina paljastada. Olles jahmunud naisseltsimeestelt saanud kirjaliku nõusoleku, hakkas Buhharin valju häälega ette lugema Trotski raamatut «Permanentne revolutsioon».»

«Mis sa kostad! See on ju rõve. Lihtsalt jälk!»

«Naisseltsimehed ütlevad, et tol hetkel nad kahjuks ei mõistnud, mis toimub. Alles nüüd, lugedes renegaat Zinovjevi kohta keskajakirjanduses ilmunud materjale, said nad aru et rahvavaenlane on neid oma sala­sepitsustes alatult ära kasutanud.»

«Värskenda mu mälu. Millega Griška Zinovjev õieti hakkama sai?»

«Zinovjev, vesteldes 1913. aastal üleliidulise raadio naiskorrespondendiga, pani käe oma põlvele ja tekitas säärase tegevusega naiskorrespondendis ebamugava tunde.»

«Kuhu Zinovjev käe asetas? Ikka siis naisterahva põlvele?»

«Ei, omaenda põlve peale. Kui juhtum eelmisel aastal avalikuks tuli, pidi Zinovjev ametist tagasi astuma.»

«Eitedel on kohutavalt pikad juhtmed. Kole kaua aega võtab neil asjadest arusaamine. Kasvõi see Buhharini lugu. Miks nad kohe NKVDsse ei läinud ja närukael Buhhartšikut üles ei andnud? Miks oli vaja kaksteist aastat oodata?»

«NKVDs oleks kindlasti hakatud uurima, miks ebakaines olekus kombineeväel kommunistid Buhharini kabinetti üldse läksid. Sellistele küsimustele ei pea korralikud naisterahvad vastama.»

«On olemas lihtne ja mugav anonüümsete pealekaebuste äpp. Miks nad seda ei kasutanud?»

«Seltsimees Stalin, pean teid tõsiselt hoiatama. Praegu tegelete ka teie ohvrite süüdistamise ja sildistamisega. Teie jutt on tüüpiline mansplaining. Naiskommunistil on praktiliselt võimatu olla tõsiselt võetav, sest ikka leidub mõni meeskodanik, kes teab oma arust täpselt, kuidas asjad käima peavad.»

«Seltsimees Molotov, nõustun sinu kriitikaga sajaprotsendiliselt. Vabandan kõigi nõukogude naiste ees!»

«Jossif Vissarionovitš, te peate aru saama, et teil on olnud pikk ja edukas karjäär partei peasekretärina ja te olete alati saanud öelda seda, mida te tahate. Nüüd te peate võtma võimaluse, olema vait ja kuulama.»

«Hästi öeldud, Molotov! Mõistan, et nõukogude rahvas imetleb mind professionaalses mõttes ja ma kasutan seda võimupositsioonis olles halvasti ära.»

«Seltsimees Stalin, te ei kujuta ette, kui levinud on trotskism igapäevaelus. Praktiliselt kõik nõukogude naised on näinud Lev Trotski pilti. Trotski pilte topitakse naistele nina alla igal pool: metroos, trammis, leivasabas. Pravda kirjutab, et ühele Ivanovo tekstiilivabriku õmblejannale saatis värdjas Buhharin fašist Trotski fotosid telefoni teel!»

«Mida Twitteri avangard asjast arvab?»

«Marssal Budjonnõi säutsus sotsiaalmeedias, et tema pole Buhharinit kunagi usaldanud ja et säärane kahjur tuleks koos reetur Tuhhatševskiga maha lasta.»

«Misasja? Kas Tuhhatševski on samuti trotskist?»

«Seltsimees Stalin, kus teie ometi elanud olete? Marssal Tuhhatševski lõigati Kodusõja ajaloost välja juba eelmisel nädalal. 897 Donbassi kaevurit tegid Pravdas ühisavalduse Punaarmee peastaabis vohava trotskismi vastu.»

«Vaat see on alles pauk! Ja mina ei teadnudki. Mis parata, rahvavaen­lasi ja kahjureid paljastatakse viimasel ajal pidevalt. Puhtfüüsiliselt ei jõua kõikidel silma peal hoida.»

«Ilmselt pole te lugenud Buhharini avalikku teadaannet?»

«Mis ma tast ikka loen. Kirjutada see koerapoeg oskab. Parteist väljalõikamisest see teda ei päästa. Andsin Ježovile vastavad korraldused.»

«Seltsimees Stalin, üks asi teeb mulle muret. Kohtusin äsja Mihhail Kalininiga. Kalinin kõneles oma tähelepanekust, et kui tema välismaal elavad sõbrad-tuttavad on Buhharini juba hukka mõistnud, siis eestlastest sõbrad püüavad Buhharini olukorda mõista ja kaitsta. Mõni katsub isegi Tuhhatševskit õigustada. Räägitakse süütuse presumptsioonist ja sellest, et karistusi peab jagama kohus. Mis te arvate, millest selline välismaalaste ja eestlaste vahe tuleb?»

«Huvitav... Ma ei teadnudki, et Kalininil eestlaste hulgas sõpru leidub. Molotov, uuri järele, kes need tema sõbrakesed sellised on.»

«Saab tehtud, seltsimees Stalin!»

Tagasi üles