10 VIDEOT! Kümme parimat Tallinn Fashion Weekilt

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Liisi Tui kollektsioon / backstage
Liisi Tui kollektsioon / backstage Foto: Kristina Herodes
  • TFW laval võis näha palju parimas mõttes kantavat ja kaunist moodi.
  • Eredaid moesähvatusi leidus nii debüütkollektsioonides kui vanadel tegijatel.
  • 10 moeloojat tuli publikule meeldejääva elamuse pakkumisega eriti hästi toime.

Kuidas moekunsti mõõta? Loojad ja lood laval on ju täiesti erinevad: üks lammutab moe kui kunsti vallas, teine väljendab end eeskätt kantava moe keeles. Tundub võimatu siit kümme parimat välja noppida? Õnneks on siiski olemas mitu mõõtkava, mis aitavad orienteeruda.

Mood ei ole riided või kantav tarbekunst, vaid üha enam tervikliku elamuse loomise kunst. Olgu mõttelõng kuitahes kummaline või vaatajale võõras – kui autor selle detaile tunnetades lõpuni rääkida suudab, jõuab see kohale. Oskus igas lisanüansis – muusikast kuni modellideni – moekunsti toetavaid komponente leida annabki tulemuse, kus lavalt voogab alla veenev, usutav, elujõust pakatav elamus. See pole kaugeltki nii kerge, kui näib. Nagu vale vürts supis rikub kogu roa, võib ka niivõrd väike asi nagu mööda valitud helifoon panna nahka suure osa moekunsti ilust. Aplaus neile tundlikele ja visahingelistele talentidele, kes pähe sähvatanud ideest valmis kollektsioonini jõudsid.

Tänapäeva maailmas ei kehti ühegi kunstiliigi puhul enam klassikalise koolkonna reeglid, ka moes mitte. Liiga valmis ei või mõte samuti olla, sest publik tahab loomingus osaleda, arendada ideed mõttes edasi ning maalida vaimusilmas kujutluspilte. Poolik on jõuetu, liiga valmis aga elutu. Nii et enne kui arvustate, mõelge, milline tango noateral on tegelikult moedisaineri elu! TFW laval oli palju parimas mõttes kantavat ja kaunist moodi, millest mõne puhul jäi originaalsusesäde veidi kahvatumaks. See-eest tuli preemiaks ka eredaid moeplahvatusi isemoodi näo ja selgelt oma käekirjaga talentidelt. Need kümme nime tasub kindlasti meelde jätta.

Liisi Tui kollektsioonist Virtuoza õhkub Toscana maastike päikesepleekinud rahu. 
Liisi Tui kollektsioonist Virtuoza õhkub Toscana maastike päikesepleekinud rahu. Foto: Erlend Staub

1. Liisi Tui

Harva juhtub, et moenädala debüütkollektsioonist kumab kohe küpse disaineri sügavust, aga Liisi Tui sai sellega hakkama. Moelooja on varem säravalt esinenud Antoniuse ja ERKI moe-show’l. Tundlikult paika timmitud, murtud gamma ning taaskasutuse põhimõttel luksuslikest siidkangastest valminud mood. Öko- on õhus, kuid ma pean tunnistama: midagi tõeliselt hõrku valmib jääkidega töötades kaunis harva, ning seda uhkem, kui see õnnestub. Naiselike volangide vahele on nii lihtne ilutsemisse ja igavusse eksida, kuid Liisi Tui looming on talle omases sosistavas stiilis säravalt originaalne.

Vaata videost Liisi debüütkollektsiooni ja lavatagust melu:

Beatrice tõi sel korral lavale süngemad fantaasiad.
Beatrice tõi sel korral lavale süngemad fantaasiad. Foto: Erlend Staub

2. Beatrice

Kui keegi võib Eesti vaikse lainetusega moelahes auga kanda mässaja tiitlit, on see Beatrice! Üle võlli, piiri ja traditsioonide lendab tema fantaasia. Läbisegi ajaloomõjud, kultuuriruumid ja soorollid, kirglik tants vaoshoitud maitse varemetel. Beatrice pöörased mustrikokteilid tulid seekord sünges gammas, erilist atmosfääri võimendasid rokkbändi Queen of Spade laiv, aroom, dramaatiline meik ja kurjakuulutav stilistika. Pidu katku ajal kujunes üheks terviklikult tugevaimaks kunstielamuseks. Vaata Beatrice pöörast etendust elusana moelaval!

Aldo Järvsoo kalasoomuste sädelus ja sillerdavad uimekraed-varrukad.
Aldo Järvsoo kalasoomuste sädelus ja sillerdavad uimekraed-varrukad. Foto: Erlend Staub

3. Aldo Järvsoo

Mõnikord tundub, et vahet pole, kust Aldo Järvsoo loomeidee välja õngitseb – kõik muutub tema puudutuse all kullaks. Oma armastust kullasära ja kirgaste toonide vastu ta ei varjagi. «Akvaarium» ei kõla samas kuigi glamuurselt. Kes kaunitaridest tahaks olla kala? Nähes aga, mida Järvsoo akvaristikast vaimustudes lavale võlus, võib hakata endalegi uimesid igatsema.Vaata Aldo show voogavaid siide videost!