:format(webp)/nginx/o/2025/06/07/16902557t1h8f83.jpg)
- Film uurib Goebbelsi ja Hitleri keerukat suhet natsipropaganda taustal.
- Kriitikud kiidavad filmi julge lähenemise eest, kuid kahtlevad ajaloolises täpsuses.
- Viisid, kuidas film natsipropaganda mõju tänapäeva kontekstis esitleb.
«Goebbels ja Führer» (saksa keeles «Führer und Verführer») on Joachim A. Langi 2024. aasta film, mis käsitleb Joseph Goebbelsi ja Adolf Hitleri suhet ning natsipropaganda mõju ja selle tõhusust.
Film jälgib Joseph Goebbelsi (Robert Stadlober) tegevust aastatel 1938–1945, keskendudes tema rollile natsipropaganda kujundamisel ja selle mõjule Saksamaa ühiskonnas. Adolf Hitleri (Fritz Karl) ja Goebbelsi suhe on filmi keskmes, paljastades nende koostöö ja isiklikud vastuolud. Lisaks käsitletakse Goebbelsi abielu Magda Goebbelsiga (Franziska Weisz) ning tema afääri näitlejanna Lída Baarovága. Film kasutab arhiivimaterjale ja dramatiseeringuid, et näidata, kuidas propaganda mõjutas avalikku arvamust ja aitas kaasa holokausti elluviimisele.
Film linastub alates laupäevast Lääne-Euroopa kinodes, samuti on seda võimalik vaadata Amazon Prime Video voogedastusteenuses (aga mitte Eestis). Kuna esialgu puuduvad andmed, millal film võiks ka Eesti kinodesse jõuda, vaatame, mida ütlevad selle kohta kriitikud, kes on seda näinud.
Kriitikute vastuvõtt
Film on pälvinud kriitikutelt mitmekesiseid arvamusi, ulatudes kiitvatest hinnangutest kuni kriitiliste märkusteni.
Positiivsed arvustused
- The Guardian (Peter Bradshaw) tõstab esile filmi kui «karmi satiiri», mis paljastab natside sisemised hirmud ja kahtlused, tuues esile Goebbelsi ja Hitleri suhte keerukuse.
- The Arts Desk (Markie Robson-Scott) kiidab filmi kui «provokatiivset ja riskantset», mis näitab natside propagandamasina telgitaguseid ning Goebbelsi kui «fake news'i» meistrit.
- Die Welt nimetab filmi «revolutsiooniliseks», kiites Fritz Karli osatäitmist Hitlerina, kes on «inimlik ja samas koletsilik».
Kriitilised arvustused
- The Times leiab, et film on «earnest drama-documentary», mis ei suuda leida oma häält, kannatades korduva ekspositsiooni ja ajalooliste sündmuste formaalse käsitluse all.
- 1More Film Blog kriitik Ken Morefield märgib, et film ei suuda otsustada, kas olla dokumentaal või draama, ning jääb seetõttu mõlemaks poolikuks.
- Der Spiegeli kriitik keskendub sellele, et film kujutab sakslasi pigem natside manipulatsiooni ohvritena kui aktiivsete kaasosalistena, mis võib olla problemaatiline ajaloolise vastutuse seisukohalt.
Näitlejatööd ja lavastus
Robert Stadloberi esitus Goebbelsina on saanud kiita tema võime eest kujutada tegelaskuju nii karismaatilise pereisana kui ka külmaverelise oportunistina. Fritz Karli Hitler on esitatud kui vaikne ja väsinud juht, mis erineb tavapärastest kujutustest. Franziska Weisz toob esile Magda Goebbelsi muutumise natsionaalsotsialistliku emaduse kehastuseks.
Tootmine ja vastuolud
Film sai Saksamaal vastuolulise vastuvõtu osaliseks. Seda keelduti rahastamast avalikest vahenditest, kuna kardeti, et see võib Goebbelsit liigselt inimlikustada. Seetõttu filmiti see salaja Bratislavas. Film ei saanud soovitust ka koolides näitamiseks, hoolimata sellest, et see pälvis Saksamaa filmihindamiskomisjonilt (FBW) hinnangu «eriti väärtuslik».
Hinnangud ja publikureaktsioon
Rotten Tomatoes: Tomatomeeter annab filmile 4/5 tärni, toetudes viie kriitiku arvustusele.
Metacritic: Metascore on hetkel määramata, kuna kriitilisi arvustusi on veel vähe.
IMDb: Kasutajate hinnangud on segased; mõned kiidavad filmi kui olulist ajaloolist dokumenti, teised kritiseerivad selle teostust ja narratiivi.
Kokkuvõte
«Goebbels ja Führer» on ambitsioonikas film, mis püüab avada natsipropaganda mehhanisme ja nende mõju ühiskonnale. Kuigi see on saanud kiita oma julge lähenemise eest, on see ka pälvinud kriitikat oma narratiivsete valikute ja ajaloolise täpsuse osas. Film pakub vaatajatele võimaluse mõtiskleda propaganda jõu ja selle ohtude üle tänapäeva kontekstis.