K, 27.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Punkide kokkutulek!

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Villu Tamme
Villu Tamme Foto: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

18. oktoobril tähistab J.M.K.E. klubis Rock Cafe albumi «Külmale maale» ilmumist uhke kontserdiga, kus kantakse ette kõik albumil leiduvad lood. Kontserdi erikülalistena astuvad lavale Delirium Brothers ja 1996. aasta koosseisuga ansambel Kurjam.

Tänavu möödub 25 aastat kui J.M.K.E. ilmutas albumi «Külmale maale». Albumilt pärinevad J.M.K.E. surematud hitid «Tere perestroika», «Valge liblika suvi», «Elab veel Beria», «Internatsid» ja paljud teised lood.

1988. aastal pidi Soomes, Kannakses esinema jõuk noori ehk punkbänd Eestist. Halva eeskuju märgina nõukogude-noortest ei saanud nad aga viisasid. Esinema võeti kohalik Fucking World. Kontserdi piletitulu lubati aga anda Eesti noorsoole. Tekkis küsimus, kuidas seda üle anda – kas saata näiteks ümbrikuga posti teel pakk kitarrikeeli või…

Lõpuks otsustasid Joose Berglund ja Jorma Ristilä, et nende rahade eest antakse hoopis leiduvatest Eesti bändide lindistustest välja singel. Asjade arenedes anti välja kaks singlit, millest üks oli J.M.K.E. «Tere perestroika». Tol hetkel polnud veel ideedki, et sellest võiks saada plaadifirma Stupido Twins algus.

«Tere perestroika» tõusis aga Soome Top 10 edetabelisse ning edasine on juba ajalugu. Novembris 1989 ilmunud J.M.K.E. esikalbumi väljaandmiseks loodi firma Twin Tone Oy, mis on nüüdseks välja andnud J.M.K.E. loominguga 7 albumit ja kogumikku. Esimene «Külmale maale» reliis kandis katalooginumbrit TWIN 1.

Muusikaväljaandee Rumba 1989. aasta lugejaküsitlus selgitas välja, et J.M.K.E. on erinevates kategooriates, nagu aasta artist, laul, ansambel ja uus talent, parem kui näiteks Guns n` Roses, Tina Turner või AC/DC. Villu oli isklikult aga väljaande seksikate edetabelis 12. positsioonil Bono (U2) ja Morrissey vahel.

Hiljuti Raadio2 poolt läbi viidud Eesti Kõigi Aegade Parima Albumi küsitlusel hääletas publik albumi «Külmale maale» 2. koha vääriliseks ning 102-liikmeline kriitikute kolleegium hindas albumit esikoha vääriliseks.

Noor Villu ja J.M.K.E esitavad laulu «Tere perestroika»

Tuleta meelde J.M.K.E. laule albumilt «Külmale maale»

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles