Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
AK ⟩ Vene hinge pinged briti professori prisma läbi Vene hinge kui sellise otsimisse on eriti mittevene haritlased suhtunud läbi aegade omamoodi aupakliku, teatava hirmuga segatud akadeemilise õhinaga. Tuleb meelde Mark Twain, kes meenutas, kuidas ta on indiaanlastega koos rännanud, aidanud neil loomi varastada, käinud koos sõjarada ja võtnud osa jahiretkedest. Põhimõtteliselt on tänapäeval keeruline eeldada, et iga Venemaa-ainelise teose autor oleks ise venelastega koos rännanud ja kannatanud, kakelnud ja viina visanud. Abiks see muidugi oleks.
REISIKIRI ⟩ Müstikute tuleproov Helsingis Ikka on hea astuda laevale ja sõita Soome. Näen laeval kaht Soome ärimeest. Mitte et ma neid tunneks, sest ma ei tunne ühtegi Soome ärimeest. Need Soome ärimehed näevad välja, nagu oleksid nad pärit 20. sajandi algusest. Üks kannab keepi ja kõvakübarat ja ümmargusi prille. Naerab laia suuga. Tundub heatahtlik inimene. Kallis kell on käe peal, selline, mis näitab korraga mitut ajavööndit. Ei saagi aru, kas tegemist on inimese või eksponaadiga. Nagu oleks keegi salapärane maag mulle musta kuuli keerutades teisest ajastust pärit fatamorgaana silme ette mananud. Nad pärineksid nagu ajast, mil meie loo üks kangelasi Konrad Mägigi põgusalt Soomes elas.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Postimees PÖFFil: Midagi olulist Murakami ja Saabide austajatele Armastatud jaapani kirjaniku Haruki Murakami samanimelisel novellil põhinevat «Drive My Cari» võib kirjeldada otsingulise kolmetunnise teekonnafilmina. Ja mitte põhjusel, et suur osa filmi tegevusest toimub muldvanas punases Saabis, mis teatrilavastajast peategelasel Yusukel (Hidetoshi Nishijima) tööle ja tagasi sõita võimaldab. «Drive My Car» jälgib hoopis sisemise rahu ja lepituseni viivat hingelist teekonda, millest Yusukel pole pääsu hetkest, kui ajuverejooksu tagajärjel kaotab elu tema noor abikaasa Oto (Reika Kirishima).
Kes kirjutas aasta parima ilukirjandusliku debüütraamatu? Täna, Betti Alveri 115. sünniaastapäeval kuulutatakse Tartu Ülikooli raamatukogus välja järjekordne Betti Alveri kirjandusauhinna laureaat. Preemia on mõeldud jooksval aastal avaldatud parima eestikeelse ilukirjandusliku debüütraamatu autorile. Žürii, kuhu kuulusid Taavi Eelmaa (mullune laureaat), Helle Maaslieb, Berit Petolai, Triin Ploom-Niitra ja Mihkel Samarüütel, valis 33 teose hulgast seitse nominenti.
ARVUSTUS ⟩ Vaino Vahingu Kristuse-poos Vaino Vahingu «Päevaraamatud» (2006 ja 2007) on kindlasti ühed kõige naljakamad raamatud, mida lugenud olen. Tänu neile sai Vahing jälle kuulsaks. Muidugi on seal ka kõike muud kui nalja, või tegelikult ongi see kõike muud kui nali. Päris täpselt ei saa ka aru, mida Vahing mõtleb tõsiselt ja mida mitte, ja usutavasti ta ise ka ei saanud aru. Kui inimene tõesti aus (ausus on muidugi üks väga kahtlane kategooria) tahab olla, siis sellisest asjast ei olegi ju enamasti võimalik aru saada.
Nümfomaania – kas pelgalt psühholoogiline probleem? Alustuseks üks tsitaat Laura Lindstedti romaanist «Minu sõber Natalia»: «Vitt tulitab veidi. Võib olla ei olnud ta eelmisest korrast veel päris taastunud. Aga ta ei kurda. See on pagana hea tunne olla läbi kepitud nagu viimane kalts. Ja see tunne, et kui ta vaid tahaks, siis teeksid nad seda uuesti ja uuesti ja uuesti. Talle meeldib, et neid on palju ja nad ei saa kunagi otsa, et neid ei ole ainult üks, nagu on isasid.» See oleks üks võimalus seda raamatut interpreteerida. Aga tegu on siiski rahvusvaheliseks menukiks tituleeritud põhjamaade kirjandusega, mis saanud mitmeid auhindu, ja seega on võimalusi interpreteerimiseks ilmselgelt rohkem. Võtan mõtiskleda mõned neist.
Postimees PÖFFil: Jessica Chastaini muljetavaldav roll kapitalismiuurimuses Kahe Oscari nominent Jessica Chastain jätkab imetlusväärset karjääri lennuka portreedraamaga «Tammy Faye silmad», mis põhineb ühtaegu vihastaval ja tragikoomilisel tõestisündinud lool menukast televangelistidest abielupaarist Jim (Andrew Garfield) ja Tammy Bakkerist (Chastain). 70ndatel, oma hiilgeaegadel, elasid tele-eetris kristlikke ideaale kuulutavad Bakkerid uhket elu häärberis, mille luksuslik sisustus soetati jumalasõna armastavate televaatajate annetustest.
Tagasi üles
Back