Suur lugu
17 min
Intervjuu ⟩ Märt Avandi tahab teatriga inimesi muuta (1) Poisikesena käis Märt Avandi Raplas jõel koos sõber Villuga kala püüdmas, kätte saadi särge ja ahvenat, isegi paar haugi. Ent sel suvel oli ühel Eesti tuntumal näitlejal eesmärk sellest peenest kunstist rohkem teada saada, ta tahtis lendõnge õigesti käes hoida – ikka selleks, et septembris esietendunud Endla teatri lavastuses «Jõgi» mängida veenvalt, iseend ületades, et teatrisaalis kaoks aeg ja ruum ja tema dirigeerimisel sünniks ime. «Sõna otseses mõttes räägib see lavastus ka kalapüüdmisest, aga see tekst on poeetiline ja kujundeid täis. Kahtlemata on see eelkõige armastuse lugu,» ütleb Märt Avandi selgituseks. Taago Tubina lavastatud «Jões» on Märt Avandil peaosa, ta on pea kogu etenduse laval ja seda rolli peab ta oluliseks. Kokku mängib Avandi Endlas sel sügishooajal kuues lavastuses, kusjuures septembris oli ta neist viiega laval, lisaks teeb ta rolli ka Tartu Uue Teatri tükis «Anne lahkub Annelinnast». Mängida aga Avandile meeldib, mis siis et kõik lavastused pole nii hingelähedased. «See ei saakski teistmoodi olla, aga «Jõgi» on küll hinge pugenud, loodan sellele pikka iga,» tunnistab Avandi. Märt Avandiga on tehtud kümneid, kui mitte sadu intervjuusid, kuid väga harva on usutluste keskmes tema mõtted näitlemisest ja teatrist. Kuid suvesoojal sügispäeval Endlas me just teatritööst räägime.
1 min
Galerii ⟩ Neljapäeval esietendub Veljo Tormise muusikast inspireeritud lavastus Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Eesti Kontserdi koostöös jõuab lavale Veljo Tormise loomingust inspireeritud muusikalavastus «Ringlemisi», millega tähistatakse helilooja 90. sünniaastapäeva. Muusikalavastuse lavastaja-koreograaf on Teet Kask, muusikaline juht ja dirigent Kaspars Putniņš. Eesti Filharmoonia Kammerkoorile sekundeerib solistina Liisi Koikson. Etendused toimuvad 24.–26. septembrini Estonia kontserdisaalis, Pärnu kontserdimajas ja Vanemuise kontserdimajas.
4 min
Julges tantsukeeles olulised teemad, mis kõnetavad just täna Üle 20 aasta on Estonias laval «Anna Karenina», autoriks üks Eesti põnevamaid nüüdisaegseid koreograafe Marina Kesler. Oma teost on ta valinud saatma Dmitri Šostakovitši erakordselt pingestatud ja kirgliku muusika. Tolstoi «Anna Kareninaga» on meie kultuuriruumis ilmselt igaüks mingil moel kokku puutunud ja meil on tegelastest kindel ettekujutus. Marina Kesler on romaani ajatud teemad julgelt tantsukeelde seadnud, tema andele omaselt kõnetavad need just siin ja praegu, olgu selleks siis lahus elavate vanemate suhted lastega või omavaheline kättemaks, manipuleerimine.
4 min
Arvustus ⟩ Eesti Draamateatri uus rahalehm (1) Eesti Draamateatri kunstilise juhi Hendrik Toompere jr uus suurlavastus «Lehman Brothers» pakub rahuldust kõigile, kelle jaoks hea teatriõhtu tähendab osa saamist rahvaliku groteski ja ulakate ümberkehastumistega pikitud eepilisest perekonnaloost. «Lehman Brothers» räägib ühe pere muretust muinasjutulisest edust Ameerikas pooleteise sajandi kestel. Ühtlasi on see lugu üksildastest rikastest ekstravagantsetest poissmeestest, kes otsivad armastust. Kõrvale veidi Ameerika majandusajalugu. Boonuseks etendust saatev nauditav elav džässmuusika.
1 min
Vanemuise näitleja Kärt Tammjärv õpetab tallinlastele seebivalmistamist (1) Särevi teatritoas Tallinnas alustab täna keskpäeval järjekordset hooaega Anna käsitööklubi. Esimest õpituba juhendab Vanemuise näitleja Kärt Tammjärv. Tema näpunäidete järgi käib kell 12–14 tükeldamine, sulatamine, värvimine, lõhnastamine ja valamine ning selle kõige tulemusel saab iga osaleja kaasa käsitööseebid, mida kasutada kodus või kinkida sõpradele. Ja et seebitegu oleks täiuslik, harjutatakse ka pakkimist.
2 min
Vaba Lava alustab hooaega kaasaaegse kooriooperiga Laupäeval, 19. septembril kell 18 esietendub Tallinna Vaba Lava teatrikeskuses kuraatorprogrammi raames kaasaaegne kooriooper «Liustikud», mis on ühtlasi Vaba Lava 2020/21 hooaja avalavastus. Lavastuse loomingulise meeskonna tuumiku moodustavad Leedu päritolu ja seal aktiivselt tegutsevate noorte nelik – lavastaja Kamile Gudmonaite, dramaturg Tekle Kavtaradze, kunstnik Barbora Sulniute ja helilooja Dominykas Digimas. Etendused toimuvad veel 20., 27. ja 28. septembril ning 4. ja 8. novembril.
Tagasi üles
Back