AK ⟩ Mõrvad muusikaliteatri laval ja lava taga Briti Raamatukogu krimiklassika sarjas ilmunud Alan Melville’i «Eesriie langeb» on vaimukas krimiromaan, kus teravate huumorinooltega saavad pihta nii 1930. ­aastate muusikaliteater, teatrikriitikud ja ajakirjanikud, Scotland Yard kui loomulikult ka tõsiselt võetavad kriminaalromaanid. Romaani ­järelsõnas viitab briti krimikirjanik ja kriitik Martin Edwards teose esmailmumisjärgsele arvustusele, kus krimikirjanik Dorothy L. Sayers näitas üles pahameelt nii krimiloo kergekaalulisuse kui ka ebarealistlikkuse pärast, eriti politseitööd puudutavates küsimustes. Kuid Melville’i eesmärk oli ilmselgelt mängulisus ja lustimine ning see tal ka suurepäraselt õnnestus.
AK ⟩ Ahistamis- või armastuslugu? USA kirjaniku Kate Elizabeth Russelli debüütromaan «Minu sünge Vanessa» jutustab 15-aastase kooliõpilase Vanessa ja temast 27 aastat vanema inglise keele õpetaja Jacob Strane’i suhtest ning selle mõjust teismelise elule. Russell kirjutas romaani 18 aastat, olles inspireeritud omaenda elust, ning see on õnnestunud niivõrd hästi, et teost võib julgelt nimetada kaasaja «Lolitaks», mis kirjutatud ajastule sobivalt naise perspektiivist. Rahvusvahelise bestselleri õigusi on tänaseks müüdud juba pea 30 keelde. «Minu sünge Vanessa» tõlkis eesti keelde Evi Eiche.
AK ⟩ Omakasupüüdmatu vabastaja ja jäle maniakk (23) Kultuur on meil saanud samasuguseks äritsemise objektiks nagu poliitika. Mullusel katuseraha (milline halvasti, ent ausalt lõhnav sõna) jagamisel eraldas riigikogu EKRE noorte MTÜ-le Ungern Khaan 45 000 eurot Ungern von Sternbergile ausamba püstitamiseks. Ainult et sellise nimega inimest ei ole olemas! Väljapetjad olid komistanud, ei olnud viitsinud täpsemat ja kontrollitumat taotlust teha, sest tulemus paistis niigi kindel, riigikogugi ei hakanud asja uurima, kuna rahajagamine oli poliitiliselt õlitatud, parteikamraadid toetasid seda. Eraldatud summa jäi siiski välja maksmata, ühiskonna proteste võeti kuulda.
Intervjuu ⟩ Raul Sulbi: ulme ja peavoolu kohtumised on paratamatult pentsikud Raul Sulbi on eesti ulmekirjanduse isehakanud varahoidja ja mainevalvur – fanaatiline ja entusiastlik töömesilane, kes elab ja hingab puhast ulmet. Ta oli 1995. aastal Eesti Ulmeühingu asutaja ja esimene president. 1998. aastal aitas ta käima lükata veebiajakirja Algernon, ulmehuviliste aastakokkutulekuid Estcon ning Eesti ulme aastaauhindade Stalker väljaandmist. Viimase veerand sajandi jooksul on ta ühtlasi koostanud kümneid autorikogumikke ja ulmeantoloogiaid ning kirjutanud tuhandeid temaatilisi postitusi ulmesõprade foorumites. Äsja ilmusid tema kokku pandud ja kirjastatud antoloogia «Eesti ulme XXI sajandil» ning tema kirjutatud ulmeteemalisi artikleid valikuliselt koondav kogumik «Terra Fantastica kartograafid».
Seksi- ja spioonilugu keskaegselt Liivimaalt Erkki Koorti (1975) «Salakuulaja Vastseliinas» on sama autori varasemate sõjasulase Markuse lugude «Kättemaks Kirumpääl» (2018) ja «Veritasu Tartus» (2019) eellugu. Romaani tegevus leiab aset aastatel 1385–1389, kus peategelane saadetakse Vastseliina linnusesse välja selgitama, kes on reetnud Liivimaa piire kaitsnud Pugola salga. Noorel mehel läheb ülesande täitmine üle kivide ja kändude ning lisaks sellele satub ta nii enda kui ka vaenlaste tegevuse tõttu pidevalt ohtu.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
AK ⟩ Margaret Meadi vastikud ja vallatud paapuad (3) USA kultuuriantropoloog Margaret Mead (1901–1978) on üks julgete naiste ajastu ikoonidest. Feministliku kultuuriantropoloogia kompromissitu pildile toojana andis ta Teise maailmasõja järgsetel aastakümnetel lootust paljudele lääne traditsioonilisest mehe-naise vahekorrast tüdinutele ning põhjustas meelehärmi neile, kes ei soovinud turvaliseks kinnistunud sugude-teema põhitõdesid kahtluse alla seada. Ühiskondade enesedünaamikaga võitlemine on aga lootusetu püüd.
AK ⟩ Maagiline plika kogu eluks Alustuseks ei saa mööda isiklikust. Mario Vargas Llosa romaani «Paha tüdruk» esimene peatükk tõmbab nähtamatu joone tänasest ühe talvepäevani nelikümmend kuus aastat tagasi, kui keskkooli lõpuklassi poisina lugesin õhukest rohelist värvi Loomingu Raamatukogu vihikukest, milles oli koos trükitud kaks tema novelli: «Pühapäev» ja «Kutsikad» (nr 5, 1975). Mõlema tegelased olid, niisamuti nagu nüüd romaani esimeses peatükis, 1950. aastate Lima eeslinnade varaküpsed noorukid. Novellide täpset sündmustikku ma enam ei mäleta, kuid praegu lugedes tajusin ma uuesti sedasama meelde sööbinud, justkui veidi nõiduslikku atmosfääri, mis noorukeid ümbritses ja mis on romaanis ligilähedaselt sama, nõnda et võisin kujutleda, et loen edasi sealtsamast kohast, kus koolipäevil pooleli jäi.
Eesti keeles on ilmunud jaapani lastekirjanduse hitt – «Detektiiv Pepu» Kalju Kruusa tõlkes on kirjastuselt Hea Lugu ilmunud jaapani lastekirjanduse hitt – «Detektiiv Pepu». See räägib klassikalisest detektiivist, kelle pea asemel on lihtsalt juhtumisi pepu. Detektiiv Pepu kuulab hoolega tunnistajaid, fikseerib olukorra ja lahendab juhtumi, kuid jääb selle juures alati täiuslikuks härrasmeheks, kes armastab kuuma teed, sooja vanni ja maguskartulikooke. Raamatu autoriks olev Troll on loometandem, kuhu kuuluvad Tanaka Yōko (sünd. 1976, tekstid) ja Fukasawa Masahide (sünd. 1981, pildid).
Tagasi üles
Back