Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Gunnar Graps ja tema võimusuhted (2) Gunnar Grapsi Magnetic Bandi kontsert Tartus noortemajas Sõprus üsna 1970. aastate lõpus oli esimene rokk-kontsert, mida ma külastasin. Võib öelda, et ma kartsin. Võib ju olla, et ilma põhjuseta. Aga õhustik oli rohkem kui lärmakas. Tunda oli sigarettide ja alkoholi hõngu. Keegi ehk kuskil juba üritas ka kakelda ja istmeid lõhuti mulle päris lähedal. Ma ise olin selline raamatunohiku tüüpi. Lugemine oli aidanud mul maailmaga toime tulla ja hoida mingilgi määral eemal teismeeaga seotud vastikuid pingeid. Nüüd tundus, et see brutaalsus on mu ikkagi kätte saanud.
GALERII ⟩ Viimsi uus kultuurikeskus Artium muudkui kerkib Kultuuri- ja hariduskeskus Artium, mis avatakse 2022. aasta kevadel, kerkib tõeliselt hoogsalt. Artium on kaasaegne, avatud ja interdistsiplinaarne kultuurikeskus, kus kohtuvad nii etenduskunstid, klassikaline, jazz-, pop- ja rokkmuusika, kunst, film, teadus ja haridus. Selleks, et Viimsi Artiumist kujuneks atraktiivne kultuuri- ja hariduselu keskpunkt ning kogukonna kohtumispaik, on kõik oodatud kaasa mõtlema. Artiumi kodulehelt leiab lingi, kus saab esitada ideid, millised sündmused võiksid Viimsi Artiumis toimuda.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
AJA AUK ⟩ Mustanahaline Vello Orumets Kes on must eradetektiiv? Kes on iga tšiki seksimasin? Sellised küsimused küsib Isaac Hayesi lugu «Theme from Shaft» ära kohe, kui talle sõna antakse. Ta küsib neid taustalauljatest naiskoorilt. Need on antud juhul põhiküsimused. Shaft, laulab naiskoor mitmehäälse allaheitlikkusega talle vastuseks. Damn right, vastab selle peale Isaac Hayes, right on. See on selge. Mõned asjad siin maailmas on selged või siis vähemalt selgemad kui teised. Kes on mees, kes paneb oma elu venna nimel ohtu, küsib Isaac Hayes veel oma cool’i baritoniga veel cool’imale wah-wah-kitarrikäigule peale. Loomulikult Shaft, vastatakse talle jälle. Iseenesestki mõista.
NÄDALA PLAAT ⟩ Paadunud romantikut ei paranda isegi laul Damon Albarn on rahutu ja otsiv hing. Britpop’i ühe lipulaeva Blur kaptenisillalt lahkumisest möödunud paarikümne aasta jooksul on ta teinud koostööd hulga eksootiliste ja suurepäraste muusikutega, kelle kodumaaks on Mali, Senegal, Nigeeria, Süüria, Jaapan, Kuuba ja Island. Sinna juurde heategevusprojektid Kongos, Hiina ooper Pariisis. Kommertslikult kõige edukamat virtuaalbändi Gorillaz ei saa muidugi samuti märkimata jätta.
INTERVJUU ⟩ Kiwa: ma leiutan end loojana iga päev üha uuesti Kiwa on meie kultuuriväljal aktiivselt tegutsenud juba kolm kümnendit. Enamasti ikka selle servadel, sügavas perifeerias, püüdes laiendada ja vaidlustada meie esteetilise eneseväljenduse piire, minnes sõnas, helis ja pintslitõmbes ikka vapralt sinna, kus keegi pole varem käinud. Mina tean Kiwa alates 1990. aastate keskpaigast kui muusikut, kunstnikku, elukunstnikku ja kultuurivisionääri. Uue sajandi alguses tuli ta esile ka kirjaniku ning kirjastajana. Tema seni viimane töö – lühiromaani mõõtu tekst «Kummiliimiallikad» – pälvis tänavu Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel Eesti Keele Instituudi ja Eesti Keele Sihtasutuse keele ja stiili eripreemia. Umbes samal ajal raamatuga tuli tal Kiwanoidi nime all välja esimene sooloalbum «enter the untitled» ning Tartu galeriis tARTu avati tema ruumiinstallatsioon «Kood ja kosmos», mis jääb avatuks kuni uue aastani.
Arvo Pärt pälvis Saksa riigi Teeneteordeni suurristi Saksamaa Liitvabariigi president Frank-Walter Steinmeier andis helilooja Arvo Pärdile Saksamaa Liitvabariigi Teeneteordeni suurristi (sks Großkreuz, ingl Grand Cross of Merit). Autasu on tunnustus ja tänu Arvo Pärdile panuse eest kaasaegsesse klassikalisse muusikasse ning saksakeelsete tekstide kasutamise eest paljudes teostes. Ordeni andis täna Arvo Pärdi Keskuses toimunud kohtumisel üle Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Eestis Christiane Hohmann.
NÄDALA PLAAT ⟩ Kuldse seguga parandatud inimhing Snail Mail on noorukese ameeriklanna Lindsey Jordani (22) sooloprojekt, mis peab au sees üheksakümnendate aastate alguse indie-muusika ilu- ja valuideaale. Kui mainstream’is möllasid alternatiivbändid My Bloody Valentine, Sonic Youth ja Pavement, siis jäi Lindsay sünnini üle kümne aasta aega. Nendelt ja paljudelt teistelt sama skeene tegijatelt tugevasti šnitti võtnud Snail Mail on oma mõjutajad lasknud läbi XXI sajandi pisut küünilise, kuid otsiva filtri ning saanud tulemuseks selle, mida kutsutakse indie tulevikusaundiks. Tegelikult on seda siiski ilmselt korrektsem kutsuda indie olevikusaundiks ning nagu tema diskograafia teine album «Valentine» ilmekalt tõestab, on kitarrikeskse ja võrdlemisi sünge sõnumiga muusikat võimalik igati värskelt ja isuäratavalt kõlama panna praegugi.
Tagasi üles
Back