11 min
Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Nädal tagasi hakkas mu sotsiaalmeedia voogudes kulutulena levima video sellest, kuidas üks Pärnu volikogu liige peab inimestele loengut sellest, kuidas tema kunsti ei mõista. Selline omamoodi stand-up-tragöödia. Ilmselt sarkastilise või iroonilisena mõeldud etteaste mõjus aga erakordse rumaluse ja harimatuse demonstratsioonina. Loengu ametlikuks kontekstiks oli arutelu Pärnu uue kunsti muuseumi hiidprojekti vajalikkuse üle, mille üle tulekski arutada, ent kohaliku rahvaesindaja kriitika sihtmärgiks said just 20. sajandi alguse ja keskpaiga modernismiklassikute teosed.
5 min
Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (3) Maria Kapajeva looming on ühiskondlike valupunktidega dialoogi astuv ja tema teosed kõnetavad oma igapäevasuses meid kõiki. Temaatika, mida Kapajeva oma teostes lahkab, on eri vanuses naiste ühiskondlikud rollid ja neid ümbritsevad kinnistunud arusaamad. Külastasime Kapajevat tema vastavatud näitusel «Kui maailm õhku lendab, loodan lahkuda tantsides» Tallinna Kunstihoone galeriis. Näitusest tõukudes küsisime, kuidas suhestub poliitiliselt aktuaalsete teemadega pikalt Suurbritannias elanud ja äsja Eestisse naasnud kunstnik.
4 min
Vikerkaar loeb. Mida teha pärast orgiat? (1) Jean Baudrillard (1929–2007) jääb Eestisse alati hiljaks. Tema 1970. aastatel kirjutatud prohvetlik «Simulaakrumid ja simulatsioon» ilmus eesti keeles 1999. aastal, kui prantsuse sotsioloogi ja filosoofi kirjeldatud hüperreaalsus oli saanud juba osaks meie argipäevast. 1986. aastal avaldatud «Ameerika» – läbinägelik sissevaade USA ühiskonda – jõudis eesti keelde 2007. aastal, kui lombitagune maailm oli pööranud ette uue palge. «Kunsti vandenõu» koondab peamiselt 1980. aastate teisel poolel ja 1990. aastate alguses kirjutatud tekste, mis tekitasid ilmumisajal suuri mullistusi globaalses kunstimaailmas, ent mõjuvad 2020. aastal eesti keeles loetuna nostalgilise sõnumina ajast, mil kunsti peeti veel tähtsaks vaidlusteemaks.
1 min
Fotomuuseumis algab portreeaasta loengusari Aasta 2020 on Fotomuuseumis pühendatud portreežanrile. 1.oktoobril algab temaatiline loengusari. Üles astuvad rahvusvaheliselt tunnustatud fotokunstnikud Birgit Püve, Tanja Muravskaja, Elina Kostabi, Maria Kapajeva ja Annika Haas, kelle loomingus on portreefoto kui eraldi žanr olulisel kohal. Portreefoto teema-aasta näitab, tutvustab ja uurib portreefotot nii Eesti ajaloolise fotopärandi, kaasaegse fotoportretistika kui ka kodu- ja välismaiste fotokunstnike loomingu kaudu.
5 min
VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Maalikunstnik Kristi Kongi: «Ärev-kummaline aeg võib panna meid uude suunda liikuma» (1) Kristi Kongi erksavärvilised maalid on paljude kunstisõprade lemmikud. Värvid tema teostel jutustavad lugusid eri paikadest ja kultuuridest, hetkedest ja kogemustest. Külastasime Kristit tema ateljees, mis oli täidetud äsja valminud teostega, mis üsna pea asuvad teele Narva muuseumi galerii poole, kus avaneb näitus «Lase mul üks kord veel unistada». Sellest tõukudes uurisime, kuidas võiks maalikunstniku silmade läbi näha praegust ärevat aega, kus poliitilise populismi ja pandeemia taustal paistabki tee pimedusest välja olevat vaid julgetel unistajatel.
2 min
Disainiöö tuleb taas nädalase festivalina Esmaspäeval, 14. septembril, algab XV Disainiöö festival, mille tänavuseks peateemaks on «Vajaduspõhine disain / Design for Need». Nädala jagu kestev festival keskendub eelkõige toodetele, teenustele ja ideedele, mis on suunatud konkreetsete probleemide lahendamisele meie igapäevaelus või ühiskonnas laiemalt. Ka selleaastane programm on Disainiööle omaselt mahukas ja mitmekülgne, käsitledes püstitatud teemafookust nii läbi näituste, konverentsi, loengusarjade kui ka mitmete teiste juba traditsiooniks saanud projektide.
Tagasi üles
Back