Selgusid EstDocs14 lühifilmide konkursi võitjad

Hendrik Alla
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
EstDocs14
EstDocs14 Foto: Kuvatõmmis

EstDocs (Eestlaste Dokumentaalfilmide festival Torontos) kuulutas välja žürii poolt valitud 2014 lühifilmide konkursi võitjad Gala õhtul Torontos 18. oktoobril Bloor Hot Docs Cinema kinosaalis.

 Gala avas EstDocs festivali juht Kristi Doughty ja moderaatoriks oli ajakirjanik, filmitegija ja ERR «Kahekõne» saatejuht Indrek Treufeldt. EstDocs lühifilmide konkursi juht Tauno Mölder teavitas publikut 2014 lühifilmide konkursi auhinna võitjatest. EstDocs 2014 lühifilmi konkursi žürii tänab kõiki 16 filmitegijat, kes pakkusid oma filme sellele võistlusele. Selle aasta konkursi teemaks oli «Ühendus», mida filmitegijad tõlgendasid erinevalt ja mõjuvate viisidega. Alljärgnev on žürii kirjeldus nende otsustest.

Filme tuli EstDocsile professionaalidelt, õpilastelt ja asjaarmastajatelt, mis pakkus väga erinevaid lähenemisi. Filmide tase sel aastal oli kõrge ja žürii kiidab igat filmitegijat nende panuse eest. Filmid kajastavad eestlaste lugusid erinevatest paikadest üle maailma ja žürii valikud kajastavad erinevaid filmistiile ja teemasid.

 žürii otsused põhinesid kahele peamisele filmitegemise printsiibile: jutt ja stiil. Kui haarav, üllatav ja meeldejääv oli jutt ja kui hästi filmitegija töötas oma materjaliga arvestades stiili, tehnikat ja struktuuri?

2014 EstDocs lühifilmide konkursi võitis film «Musta mere pärlid» (Erik Norkroos).
Filmi siirus ja lihtsus oli silmatorkav. Kinematograafia ja maitsekalt töödeldud film sobis hästi filmi tegelaste lihtsa eluviisiga, need kaks isikut ongi tõelised “pärlid”. Film käsitleb eestlaste kogukonna elu Kaukaasia mägedes. Peategelane on ilmselgelt oma esivanemate juured sügavalt südame lähedale istutanud. Tugev “ühendus” ja nostalgia lööb eriti esile naise oma sõnadega ümbertehtud eesti rahvalaulus – armas ja mõjuv.

Teine koht: «Visions of Kihnu» (Madis Ligema)
Film on tehtud stiilselt, huumoriga ja enesekindlalt. Jutt on maanaisest, kellel on tugev iseloom ja kes on iseseisev – ja kellel on “otsekohene suuvärk”. Jutt käsitleb nii mandrimaa eestlaste suhet Kihnu saarerahvaga kui ka filmitegija suhet särtsaka naisega.

Kolmas koht: «The House of the Poor Writers» (Jaak Kilmi ja Jaan Tootsen)
Filmis on kenasti näha eestipärast irooniat. Film kajastab boheemlaslikku elustiili ja näitab kunstniku eluraskusi koos elurõõmudega – omavaheline koostöö, kartulisöömine, tants, saunas käimine – kõik eestlaste klitsheed mis tunduvad sobivad ja vajalikud selles kontekstis.  

Lisaks märkis žürii ära viis filmi eriauhinnaga:
1) «Mees, kes teadis UFOsõnu» (Mari Miller) sai eripreemia enesekindla stiili, kujunduse ja heli  eest. 
2) «Ärkvel» (Meelis Rondo) sai eripreemia avameelsuse, aususe ja kõiki eluraskusi ületava peategelase avameelselt näitamise eest.
3) «Motherland» (Steve Zilberman). Filmil on ilus algus, armsalt kajastades emotsioone laulupeole minekust.
4) «Üldrahvalik» (Ülo Västrik). Poeetiline mõtisklus, kasutades huumorit ja lihtsat helidisaini tuues esile eestlase töökust ja laulupidude traditsiooni.
5) «Laulukaar» (Sylvi Oja). Armas 12. aastase filmitegija lugu, kes loodetavasti arendab edasi oma andi.

Usume, et publikule meeldib näha mitmekesised teemasid ja stiile selles valikus ja täname kõiki filmitegijaid kes saatsid filme 2014. a. EstDocsi lühifilmi konkursile.

2014 Lühifilmi konkurssi žüriiliikmed:
Naomi Bock (USA)
Matthew Raudsepp (Kanada)
Maria Kivirand (Eesti)

Lisaks žürii auhindadele võitis Motherland (Steve Zilberman) publiku lemmiku auhinna 3. oktoobri linastusel Stephen Bulger Gallery kinosaalis.

Kõiki konkursil osalenud filme on võimalik vaadata siin

EstDocs

EstDocs on Eesti ja eestlaste teemaliste dokumentaalfilmide festival ja konkurss Torontos, Kanadas. Festival tõstab esile tõsielufilmide tipptalente Eestist ja mujalt maailmast. EstDocsi eesmärk on pakkuda ülevaadet Eesti ajaloost, poliitikast, kunstist, kultuurist ja sotsiaalsetest aspektidest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles