Nike

Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni koostööst valmib unikaalne dokumentaal- ja kontsertfilm

Robert Wilson ja Arvo Pärt Noblessneris. Wilson leiab, et neil on heliloojaga üks lainepikkus.

FOTO: Kristian Kruuser

Eesti Rahvusringhäälingu ja Euroopa ühe tuntuma muusikafilmide tootja Accentus Music koostöös valmivad kaks unikaalset filmi: dokumentaal- ja kontsertfilm «Aadama Passioon», samanimelisest Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni suurteosest. Tele- ja kinoekraanidele jõuavad teosed üle maailma 2015. aasta sügisel.

Dokumentaalfilmi «Aadama passioon» keskmes on helilooja Arvo Pärt ning lavastaja Robert Wilson, keda jälgitakse samanimelise ja Eesti Kontserdi esimese maailmaproduktsioonina sündiva muusikateatrilavastuse proovideperioodi ning tuleva aasta mais toimuva esietenduse jooksul. Film viib vaatajad esmakordselt kahe maailmanimega kunstniku sügavasse mõtte- ja tegudemaailma.

«Dokumentaalfilm ühendab ja tutvustab kaht põnevat isiksust, kel on väga erinevad elukäigud. Samas on võimalik leida ka olulisi sarnasusi,» kirjeldab dokumentaalfilmi režissöör Günter Atteln.

Dokumentaalfilm «Aadama passioon» jäädvustab ka peategelaste kodupaiku Eestis ja Ameerikas. «Film kulgeb teekonnal, mis otsib nii Pärdi kui Wilsoni loomingulisuse juuri ning nende tööde motivatsiooni, külastades kunstnike kodusid ning liikudes nendega kaasa nende tegemistel,» lisab Atteln. Muuhulgas saatis võttemeeskond Arvo Pärti ka kahe nädala eest Tokyos, kus Jaapani Kunstiühing andis Pärdile üle kõrgeima võimaliku kultuuripreemia – Praemium Imperiale.

Eesti Kontserdi poolt partnerluses Milano tootjafirmaga Change Performing Arts (CPA) lavale toodavast «Aadama passioonist» valmib pärast esietendusi ka eraldi maailma turgudele suunatav kontsertfilm. Kontsertfilmi režissöör Andy Sommer kinnitab, et nii nagu lavastuses, mängivad ka kontsertfilmis lisaks muusikale olulist rolli tekst ja valgus.

Lavastuse muusikaks on Arvo Pärdi mõjusamaid teoseid: «Aadama itk», «Tabula rasa» ja «Miserere», mis põimuvad spetsiaalselt selleks lavastuseks loodud uue teosega «Sequentia». «Pärdi võimast muusikat on laval teatrikeeles edasi andma valitud lavastaja Robert Wilson ning läbi kontsertfilmi jõuab see unikaalne koostöö miljonite vaatajateni üle maailma,» märgib Sommer. «Aadama passioon»” esitavad dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, solistid, näitlejad ning teatri- ja tantsukoolide üliõpilased.

ERRi roll filmiproduktsioonis on ETV peatoimetaja Heidi Pruuli sõnul kahetine – lisaks oma salvestustehnika ja nimekate tegijate rakendamisele tuli leida usaldusväärne välispartner, kelle tootmiskogemus ja kontaktidevõrk tagaks filmidele loodetava kvaliteedi ja levi. Partneriks kutsutud Euroopa ühe tuntuma muusikafilmide tootjafirma Accentus Music asutaja ning filmide produtsendi Paul Smaczny kinnitusel jõuavad filmiversioonid ligi 50 riigi telekanalitesse, kinodesse ning filmifestivalidele Euroopas, Ameerikas ja Aasias. «Dokumentaal- ja kontsertfilm esilinastuvad rahvusvaheliselt Arvo Pärdi 80. sünnipäeva aegu septembril 2015,» kinnitab Smaczny.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismiarenduskeskuse direktori Tarmo Mutso sõnul aitab EAS kaasa Eesti kui Arvo Pärdi ja tema muusika sünnipaiga tutvustamisele maailmas. «Arvo Pärt on viimased kolm aastat olnud enim esitatud elav helilooja maailmas. Meie eesmärgiks on tugevdada rahvusvahelisel areenil Pärdi loomingu seost Eestiga,» selgitas Mutso. Ta lisas, et dokumentaalfilmi prognoositud vaatajate arv on kuni 50 miljonit inimest üle maailma, kelleni jõuab lugu Eesti hinnatud kunstnikust ja tema kodumaast.

Muusikateatrilavastuse «Aadama passioon» piletid tulevad müüki 3. novembril. Ühe pileti hind on 65 eurot ning ühele etendusele müüakse 1000 piletit. Alates 1. jaanuarist 2015 tõuseb piletihind 20%. Piletid on müügil Eesti Kontserdi kassades, Piletilevi ja Piletimaailma müügipunktides üle Eesti.

Muusikateatrilavastuse «Aadama passioon» valmimist toetavad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), BLRT Grupp, Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles