Talv tuleb, kampsun selga!
Jaanus Samma avas näituse seksuaal-kampsunitest

Kunstihoone Galeriisse on üles sätitud uus pop-up kampsunipood "Hair Sucks", mille peremeheks Eestit tulevasel Veneetsia biennaalil esindav kunstnik Jaanus Samma. Selles näitus-poes on vaatamiseks, proovimiseks ja ostmiseks väljas rikkalik kollektsioon kampsuneid, mille mustrina on kasutatud linnaruumist leitud kritseldusi ja graffiteid.

Õigupoolest on tegemist 2012. aastal alguse saanud Jaanus Samma piltmustriga kudumite seeriaga. Kampsunitesse kootud kujundid ja tekstid on pärit nii Tallinnast kui ka teistest Euroopa linnadest ning on ühel või teisel moel seotud seksuaalsuse või queer-teemadega. Kõik kampsunid on tähistatud mustri aluseks oleva kujutise asukohaga ja vahendavad seeläbi kunstniku subjektiivset linnaruumikogemust.

Näituse tutvustuses on öeldud, et tahtlikult hübriidne vorm ähmastab piire kujutava kunsti ja disaini vahel. Galeriides tavaliselt eksponeeritav elitaarne kunst on sedapuhku käepärane ja tarbitav. Pood näitusesaalis ei ole kriitika valitsevate tarbimisharjumuste pihta. Vastupidi, tarbimiskeskkond muudab galerii turvaliseks ja avardab seeläbi võimalikku külastajate ringi. Oluline on, et kampsunid jõuaksid galeriiseinte vahelt inimesteni, sest näitus jätkub kõigi nende seljas, kes soetavad endale kampsuni ja kannavad seda avalikus ruumis.

Veneetsia biennaalil osaleb Eesti NSV gei-ajalugu uuriva teosega „NSFW.Ajaloo sügavikust.”

Tagasi üles