Tallinna Linnateatri festival Talveöö unenägu 2014: Tõsised mängud kuraatoriks on Paavo Piik
Tallinna Linnateatri talvefestival teeb tõsiseid mänge
Vähem kui kuu aja pärast, 8.-13. detsembrini toimuv festival toob Tallinnasse värsket teatrit Saksamaalt, Prantsusmaalt, Soomest ja USAst. Alapealkirja «Tõsised mängud» alla on Piik koondanud neli lavastust, mis põhinevad uudsel ja mängulisel dramaturgial, käsitledes samal ajal tõsiseid teemasid alates elust tehnokraatias kuni naiste õigusteni.
«Kõik lavastused kompavad omal moel piiri, kust lõppeb mäng ja kust algab tegelik elu,» selgitab Paavo Piik. «Tõsised on mängud sellepärast, et teemad, millest räägitakse on tõsised: elu tehnokraatias, naiste õigused, identiteet, ise- ja endaksolemine laval ja päriselus. Kõik lavastused koputavad ka uksele uue dramaturgiaga, kasutades tekstidena ära erinevaid viise, kuidas mööda minna traditsioonilisest näitekirjandusest, luua uus ja tänapäevane draamatekst. Eluterve mängulisus ja (enese)iroonia on omane nii festivalile kui inimestele, kes seda korraldavad, ma arvan. Alapealkiri «Tõsised mängud» ei ole lihtsalt Haneke filmi parafraas, see on elu metafoor, elu on tõsine ja ta on mäng.»
Festivalil osalevad lavastused: teatrisõpradele hästi tuntud saksa trupi Rimini Protokoll «Remote Tallinn» on tehnoloogiline jalutuskäik läbi talvise Tallinna, mis paneb mõtisklema meie suhete üle tehnoloogiaga, samuti grupi ja indiviidi vahel. Prantsuse koreograafi ja lavastaja Jérôme Beli «Cédric Andrieux» on sooja huumoriga jutustatud sissevaade ühe tantsija ellu. Muuhulgas saab lavastusest teada, mismoodi on elu maailmakuulsa koreograafi Merce Cunninghami tantsutrupis. Noore soome lavastaja ja näitekirjaniku Antti Mikkola «Kuningannamängud» räägib kolme soome naise - pereema, tipp-poliitiku ja suusataja - tõestisündinud lood ja tõstatab küsimuse: kas naiste ja nende tehtud vigade üle mõistetakse meie ühiskonnas kohut teistmoodi kui meeste üle? USA noort näitekirjanikku Julien Schwabi on võrreldud Tom Stoppardiga. Tallinnas näeb tema tekstil «Rogerandtom» põhinevat lavastust Nic Cotzilt, mis on hea näide kaasaegse dramaturgia vaimukusest, ootamatust ja mängulisest loomusest, mis kombib reaalsuse piiri nii laval kui elus.
Kõikidel festivali etendustel on tõlge eesti keelde, «Cédric Andrieux» etendustel ka tõlge vene keelde. Kaks «Remote Tallinn» etendust on ka inglise keeles: 11. detsembril kell 19.30 ja 13. detsembril kell 16. Festivali piletid on müügil Piletilevis ja Tallinna Linnateatri kassas (6650 800).
Rohkem infot festivali kohta leiab koduleheküljelt www.linnateater.ee/festival.
Kord kahe aasta jooksul toimuv Talveöö unenägu on Eestis rahvusvahelist teatrit tutvustanud juba aastast 2000; selle juhtide hulka on kuulunud näiteks Jaanus Rohumaa, Jaan. J. Leppik, Andres Laasik ja Laur Kaunissaare. Aastal 2014 saab sündmus omamoodi uue alguse täiesti värske festivalimeeskonnaga, kuhu kuulub lisaks Linnateatri noorema põlvkonna dramaturg-lavastajale Paavo Piigile ka produtsendina tema vend Paul Piik – seega võib öelda, et tegu on tõeliselt vennaliku festivaliga.