K, 5.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venemaalt leiti kõige vanem eesti film

«Laenatud naene» on aasta vanem kui «Karujaht Pärnumaal»
Kultuuritoimetus
, Toimetaja
Venemaalt leiti kõige vanem eesti film
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Filmilindid.
Filmilindid. Foto: Peeter Langovits

Gosfilmofondis Moskva lähedal Belõe Stolbõs näidati esimest korda taas ülesleitud filmi «Laenatud naene», mis on filmitud Tallinnas, tõenäoliselt 1913. aastal. Seni peeti esimeseks säilinud eesti mängufilmiks Johannes Pääsukese «Karujahi Pärnumaal» aastast 1914.

Filmis astuvad üles Paul Pinna, Alfred Sällik ja veel mõned näitlejad. Film on 12 minutit pikk ning välisvõtetelt on näha Toompea, Paks Margareeta ning Snelli tiik. Selle jantliku komöödia režissöör on hetkel teadmata, samuti ei ole säilinud tiitrid ja vahetekstid. Kujutise tehniline kvaliteet on aga hea, ümberkopeerimisel on säilinud algse aluslindi head fotograafilised omadused.

Eesti filmivaldkonna esindajad külastasid 6. novembril Gosfilmofondi Moskva lähedal Belõe Stolbõs, eesmärgiga rääkida läbi võimaluse osas kasutada sealses arhiivis säilitatavaid eesti filmide algmaterjale, kirjutatakse Eesti filmi instituudi kodulehele selle uudise kohta. 

 Gosfilmofond (Госфильмофонд России) on maailma suurim filmiarhiiv, kus on hoiul üle 70 000 filminimetuse. Kõige vanem sealses arhiivis säilitatav film pärineb 1895. aastast. Samuti on seal hoiul nõukogude ajal filmistuudios Tallinnfilm valminud mängu- ja animafilmide originaalnegatiivid.

Kohapeal tutvuti filmimaterjalide säilitustingimustega ning külastati Gosfilmofondi hoidlaid, laborit ja digitaalse restaureerimise ruume. Koos direktori Nikolai Borodacheviga arutati tulevasi koostööprojekte eesti filmimaterjalide kasutamiseks. Mõlemad pooled on koostööks avatud ning juba sel aastal loodetakse jõuda esimeste kokkulepeteni.

Eesti delegatsiooni kuulusid Edith Sepp-Dallas ja Anu Krabo Eesti Filmi Instituudist, Eva Näripea ja Lea Tegelmann Rahvusarhiivi filmiarhiivist, Kinoliidu esimees Peeter Simm, produtsent Arvo Nuut ning Eesti Suursaatkonna Moskvas kultuurinõunik Dimitri Mironov.

Märksõnad
Tagasi üles