R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sõnavõistluse võitja on «nuhvel»

Täiendatud uute sõnadega
Sõnavõistluse võitja on «nuhvel»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Pm

Täna kell 12 lõpetati Euroopa Liidu Majas pidulikult sõnavõistlus, millest võttis osa 850 inimest, kes kokku esitasid ligi 3000 sõnapakkumist.

«Head meelt teeb suur osalus ja arvukad uued sõnad. Kuigi kõik pakutud sõnad ei võitnud, on lisaks võidusõnadele ka paljudel varju jäänud sõnadel võimalus kasutusse minna ja saada eesti keele igapäevaseks osaks,» ütles Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop, kelle sõnul võib võistluse igati kordaläinuks lugeda.

Võistluse üldvõitjaks valitud sõna «nuhvel» esitas kokku 13 inimest, kelle vahel loositakse välja peaauhind, milleks on tahvelarvuti iPad. Inglise sõna phablet, millele vastet otsiti, oli ühtlasi osalejate hulgas kõige populaarsem – oma sõnapakkumise saatis 360 inimest. 13 nuhvli-inimese seast loosis võitja — kelleks oli Ivar Lepmets — välja Postimehe esindaja Rein Veidemann. 

Lisaks peapreemia saanule tunnistati auhinnavääriliseks veel seitse sõna. Need on «kõnejuht» (moderaator), «nutistu» (asjade internet), «sujundama» (ingl streamline), «kolmekogu» (kolmepoolsed läbirääkimised), «aasristmik» (mitmetasandiline ristmik), «huvipool» (ingl stakeholder) ja «nöha» (nohu ja köha). Peale võidusõnadele märgiti ära veel «idutekst» (ingl non-paper), «naksik» (ingl viral) ning «värkvõrk» (asjade internet).

Leidusid mõned sõnad, millele kohtunikekogu võistlejate seast väärikat vastet ei leidnudki. Need olid «eesistumine», «LGBT» ja «empower». Selle viimase asemel soovitab žürii kasutada juba praegu ÕSis leiduvat sõna  «võimestama». 

Õpilastele oli võistlusel ette nähtud eriauhind, mille võitis Tartu Jaan Poska gümnaasiumi 10.a klassi õpilane Marta Randoja. Tema oli üks kahest inimesest, kes pakkus välja uudissõna «nutistu». Kokku osales 80 kooliõpilast. Välja antakse ka kaks ergutusauhinda, mille saavad Anu Lamp ja Anzori Barkalaja vaimukate sõnaleidude ja loominguliste lahenduste eest. Anu Lambi sõnaleidude seas olid «kõnemihkel», «vabatpaber», «kolmkand» ja «tahvnutt». Barkalaja pakkus välja «juhtjärje» ja «kolmingu». 

Võidusõnad esitanud 35 inimese vahel jagatakse välja ka ajalehe Postimees tellimused, raamatud ja raamatupoe kinkekaardid. Sõnad ning võitjate nimed pannakse pärast võistluse lõpetamist üles sõnavõistluse kodulehele www.sonavoistlus.ee, kus saab vaadata ka kõiki võistlusele saadetud sõnu.

Kõigi võitjate vahel loositi välja Postimehe tellimusi. Aastatellimuse võitis Anu Tuulmets, kolme kuu tellimuse Alar Ehandi, Robert Reisman ja Marek Strandberg ning ühe kuu tellimuse Mihkel Plaas, Aare Klooster ja Riina Vällo. 

Sõnavõistluse žüriisse kuulusid Urmas Sutrop, Peeter Päll ja Katrin Hallik Eesti Keele Instituudist, Allar Jõks advokaadibüroost Sorainen, Rein Veidemann ja Mart Juur ajalehest Postimees ning Hannes Rumm ja Rita Niineste Euroopa Komisjoni Eesti esindusest.

Sõnavõistlusel sai osaleda 1. novembrist kuni 1. detsembrini 2014. Uusi sõnu otsiti kümmekonna korraldajate valitud mõiste jaoks ning peale selle said võistlejad ka omalt poolt välja pakkuda tähistamist vajavaid mõisteid koos uudissõnadega.

Märksõnad
Tagasi üles