
Aasta esimeses pooles jõuab ekraanile hulk kauaoodatud Eesti ja Eesti osalusega filme.
Aasta esimeses pooles jõuab ekraanile hulk kauaoodatud Eesti ja Eesti osalusega filme.
MÄNGUFILMID
«1944»
Režissöör Elmo Nüganen
Tootja Taska Film, kaastootja MRP Matila Röhr Productions (Soome)
100’
1944. aasta otsustavaid sõjasündmusi käsitleva filmi tegevus hargneb Sinimägede lahingutest juulis kuni Sõrve sääre vallutamiseni Punaarmee poolt novembri lõpus. Sõda näidatakse mõlema osapoole, nii Saksa armees kui Punaväes sõdivate eestlaste silme läbi. Valikuid tuleb langetada mitte ainult sõduritel, vaid ka nende lähedastel. (Sünopsisest.)
Esilinastus 18. veebruaril
«Kontakt»
Režissöörid Martti Helde, Maria Reinup, Triin Ruumet, Raigo Saariste ja Vallo Toomla
Tootja Von Krahli teater
90’
Lühimängufilmide kassett, mille autoriteks on viis eesti filmi tulevikulootust, kelle Von Krahli teater oma katuse alla võttis. Igal režissööril oli vabadus luua koostöös teatritrupiga midagi ambitsioonikat. Midagi sellist, mida nad varem polnud julgenud või jõudnud proovida. Ülesanne polnud kerge. Aega oli vähe ja eelarve väljakutsuvalt napp. Kuid need piirangud ületati pidurdamatu fantaasia ja julge pealehakkamisega. Tulemuseks on viis omanäolist linateost, mida hoiab koos kontakti motiiv: kokkupuude tuttava ja tundmatu vahel. Motiiv avaldub inimese ja jumala, maise ja ebamaise, argise ja üleloomuliku ootamatutes kokkupõrgetes. Kogumik on žanriliselt kirev, näha saab komöödiat, psühholoogilist draamat, tulevikudüstoopiat ja muudki. Igas filmis on autorid võtnud riski, teadmata, kas tulemuseks on šedööver või läbikukkumine. Selline julgus ongi eeldus imede sünniks. Niimoodi me edasi liigumegi. (Tutvustusest.)
Esilinastus 6. märtsil
«Vehkleja»
Režissöör Klaus Härö
Tootja Making Movies (Soome), kaastootja Allfilm
90’
1952. aastal saabub Haapsallu meistersportlane Endel ja asub tööle kohaliku kooli kehalise kasvatuse õpetajana. Õpilastega kontakti saavutamine on introvertsele mehele esiotsa raske. Lisaks on sõjajärgsete katkiste perekondade lapsed talle harjumatud kaaslased. Hoolimata kooli direktori vastuseisust õnnestub Endlil saada luba hakata neile vehklemist õpetama. Pikapeale saab vehklemisest eneseväljendamise vahend nii lastele kui ka nende õpetajale, vastastikune teekond, mille käigus kosuvad ning tervenevad mõlemad osapooled. Lüüasaanud koolidirektor hakkab Endli minevikus sorima, et selgitada välja, miks ikkagi on Nõukogude Liidu meistersportlane väikelinna tulnud. Põhineb osaliselt legendaarse treeneri Endel Nelise (1925-1993) elulool. (Sünopsisest.)
Esilinastus 11. märtsil
«Supilinna salaselts»
Režissöör Margus Paju
Tootja Nafta Films, kaastootja Solar Films (Soome)
100’
Seikluslik koguperefilm, mille tegevustik leiab aset suvises Tartus. Mari, Sadu, Olav ja Anton on neli Supilinna last, kelle rõõmus argipäev pööratakse pea peale, kui nende kodulinna tabab salapärane mürgitus, mis pooled linna täiskasvanud lasteks muudab. Lastel on lahenduse leidmiseks aega vaid 48 tundi. Algab peadpööritav seiklus, mis viib lapsed kõige ootamatumatesse paikadesse nii maa peal kui maa all. Praeguse kodulinna taga õpivad nad tundma ühte teist, aastatetagust Tartut, teejuhiks Mari vanaisa käest saadud märkmik salapäraste vihjetega. Põhineb Mika Keräneni populaarsetel lasteraamatutel. (Sünopsisest.)
Esilinastus mais
DOKUMENTAALFILMID
«Kristus elab Siberis»
Režissöörid Jaak Kilmi ja Arbo Tammiksaar
Tootja Film Tower, kaastootja Making Movies (Soome)
85’
Maailmast eraldatud Siberi taigas elab karismaatiline usuliider Vissarion, kes nimetab ennast Kristuse taassünniks. Tema ümber on tuhandetest järgijatest moodustunud usulahk, kuhu kuuluvad ka kellamees Dmitri ja tema naine Sveta, kes tuli paar aastat tagasi oma kolme lapsega kaugelt Peterburist kommuuni elama. Sveta laste - Mariami, Daniali ja Zauri - pärisisa Magomed aga seda nii ei jäta. Ta võtab kätte ja kirjutab kaebekirja Venemaa presidendile, nõudes oma lapsi tagasi. Lumepall hakkab veerema... (Sünopsisest.)
Esilinastus 28. jaanuaril