Saada vihje

Kuidas Vares-Barbarus Tammsaare juures käis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Janar Ala
Copy
Johannes Vares-Barbarus
Johannes Vares-Barbarus Foto: Kuvatõmmis

A. H. Tammsaare sünnipäeval 30. jaanuaril avatakse Kadriorus Tammsaare muuseumis aastanäitus "Katastroofid. Vares-Barbarus Tammsaare juures".

Johannes Vares-Barbarus oli üks oma aja modernsemaid poeete ja tunnustatud arst, kellest 1940. aastal sai okupeeritud Eesti nukuvalitsuse peaminister ja võõrvõimu kaastööline.

Näitus temast on üles ehitatud labürindi kujundile, mis sümboliseerib Barbaruse isikule omaseid vastuolusid ja ühiskondlikke keerdkäike.

Barbarus oli luuletaja, kes võitles parema maailma eest, millesse ta uskus, aga mille tegelik saabumine ta vaimselt murdis. Ühelt poolt oli ta vaesema rahva eestseisja ning kehtiva korra valjuhäälne süüdistaja. Teisalt aga Pärnu rikkama seltskonna „moearst“, sissetulekute ja luksusliku elustiili nautija. Sõbralik ja rõõmsameelne igapäevases elus, vihane, ähvardav ning depressiivne luuletustes ja artiklites. Temas kehastus Lääne-Euroopa diktatuuride läbinägelik kriitika ning samaaegne pimedus Nõukogude Liidu totalitarismi suhtes. Keerulise isiksuse kaudu saame sissevaate ühte murrangulisse aega Euroopa ja Eesti ajaloos.

Lisaks tekstidele räägivad ekraanilt näituse jaoks salvestatud lõikudel Barbarusest ajaloolane Jaak Valge ning kirjandusloolane Toomas Haug, vaadata saab Filmiarhiivist pärit videokaadreid 1940. aastatest ning arvukalt fotosid. Esmakordselt kõlavad avalikkuses Barbaruse õetütre Salme Kõverjala mälestused, välja on pandud haruldasi esemeid Ajaloomuuseumi kogudest. Muuseumi verandal saab vaadata katkendit Endla teatri lavastusest „Vares“.

Aastal 2008 alustas A. H. Tammsaare Muuseum Kadriorus sarjaga “Tammsaare juures”, mis esitleb XX sajandi Eesti (olulisemaid) kirjanikke. Seni on näitusega külas olnud Mati Unt, August Gailit, Leida Kibuvits ja Karl Ristikivi. 2009 sai näitus August Gailitist aasta parima näituse tiitli, suure Muuseumiroti.

Tagasi üles