Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vikerraadio e-etteütlus toimub 13. märtsil

Postimehe keeletoimetaja-korrektor Maris Jõks soovitab õigekirjakahtluste korral abi otsida Eesti Keele Instituudi keeleabi-leheküljelt internetis. FOTO: Toomas Huik
Tänavu korraldab Vikerraadio e-etteütluse emakeelepäeva eelsel reedel, 13. märtsil. Etteütlus kõlab raadioeetris kell 10.30 ja kuulajail tuleb tekst kirjutada etteütluse aknasse, mis ilmub samal hommikul Vikerraadio koduleheküljele. Kõige kiiremini täiesti korrektse teksti saatnud kuulajad on võitjad.

 

 
Kõik osalejad kirjutavad sama teksti, kuid lisaks üldvõitjale premeeritakse eraldi kategooriate võitjaid ja kõigi osalejate vahel loositakse samuti välja auhind. Peaauhind on tahvelarvuti, lisaks saavad parimad raamatupoe kinkekaardid.
 
Korraldajad julgustavad emakeeleõpetajaid e-etteütlust läbi viima emakeeletunnis, aastate jooksul on seda üha rohkem tehtud. Eelmisel aastal jõudis Vikerraadioni 4319 etteütlust. Seitsme aasta jooksul on kokku kirjutatud ligi 13 500 e-etteütlust.
 
Vikerraadiol on palju kuulajaid Eestist kaugemalgi, sestap on tänavu juba kaheksandat korda toimuval e-etteütluse võistlusel uus kategooria välismaal elavatele eestlastele. Lisaks selguvad võitjad veel neljas jaos: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad ning muu emakeelega inimesed.
 
13. märtsil kell 10.05 algavas «Huvitaja» saates annavad Maris Jõks ja Peeter Päll kirjutajatele veel viimaseid juhiseid. Etteütluse tekst loetakse ette kell 10.30. Arvesse lähevad kõik enne kella 11 saabunud etteütlused. Pärast kella 11 uudiseid selgitatakse tänavune tekst üksikasjalikult lahti. Võitjad kuulutatakse välja «Uudis+» saates algusega kell 12.15.
 
Vikerraadio on e-etteütluse lainel hommikupoolses kavas juba alates teisipäevast. Tallinna Lilleküla gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse vanemõpetaja Edward Kess jagab iga päev kell 7.20 «Vikerhommiku» rubriigis «Keelesäuts» etteütluse näpunäiteid. Neid saab Vikerraadio koduleheküljel ka järelkuulata.
 
2015. aasta e-etteütluse teksti koostavad:
Peeter Päll, Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja-vanemteadur

Maris Jõks, Postimehe keeletoimetaja-korrektor

Edward Kess, Tallinna Lilleküla gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse vanemõpetaja, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi liige

Maire Raadik, Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja (nõuandjana)

E-etteütlust korraldavad koostöös Vikerraadio, Eesti Emakeeleõpetajate Selts ning haridus- ja teadusministeerium. 
Tagasi üles
Back