Meelereiside gurmaanile on kõnealune raamatukolmik vältimatu teatmeteos, mida kõike alla söömiseks, neelamiseks, kugistamiseks või suhutoppimiseks võib ja tuleb kokku kraapida, pudistada, murendada, muljuda, tükeldada, leotada, keeta, kupatada, et seda maailma, kuhu oleme enesest sõltumatult sattunud, kui mitte just mõista, siis vähemasti taluda, kujutleda mõistmas. («Olemise talumatu kergus» – pealkiri, mis hõljub meele äärel, sisu on haihtunud.)
Minu jaoks on Andrei Ivanovi triloogia (loll sõna, aga annab kohendada: säh sulle triloogia!) oluline asi, sellest sain aru (et hea, seda niikuinii, muidu ei kirjutaks), kui jõudsin umbes viimase kolmandikuni ja loen ja loen ja keeran lehti ning äkki avastan, et vaatan hoopis leheküljest mööda ja siis imen pilgu leheküljele trükitud tähemärkidele ja seal on hoopis midagi muud kirjas, kui äsja olin oma arust lugenud, omamoodi ääreelukatest ja seda, et Võru bussijaamas pandi üles silt «Buss sõidab täna ainult tagasi» ja betoneeriti sillutisse, ja keeran raamatulehti tagasi ja loen uuesti üle – väga oluline tekst, aga sama oluline, kui arvasin enne olevat lugenud.
Tundub, et Ivanovi tekstipinna äärtel tegutseb paljudes veidi moonutatud kujudes teksti juhtlõng, justkui esines moonutusi ajakoolise teleskoobi kujutise äärtel enne Bernhardt Schmidti korrektsiooniplaadi leiutamist. Sfääriline aberatsioon, kooma, astigmatism – optilist kujutist moonutavad nähtused kui ajupainajate liiginimed.
Maailm on nõnda pöördeliselt muutunud – ei, kategoorilisemalt – on pöördelises muutumises, et ei ole enam endist kodumaad, sellel kõnnivad, tormavad nüüd kalataolised, sõõrsuutaolised inimvood, keda ei suuda kujutada ette kusagil nurgal seisvana, üles taevasse vahtima. Käid, kuuled, tädid vahetavad lauseid – «Ta läheb Istanbuli noorte seenioride võistlusele!» –, näed silti moodsaima magnetresonantskuvamise aparaadiruumi eeskojas – «Teata rasedusest!» –, lebad seisundis koivaga haiglavoodil, tormab kohale sanitar, tirib tekilt kortsukese – nii pole lubatud! – (kortsu sirgeks sikutada seisund ka ei luba), pistetakse ette ankeet oma kondikillu annetamiseks, see küsib: «Olete elanud Guatemalas, Uruguais, Ecuadoris?» ja lajatab: «Kas olete põdenud teadmata haigusi?» Juhatatakse kakerdama maja 0-korrusele, seal otsid kardiogrammi tuba, valges tädi tuleb vastu, nähvab: «Mis sa siin teed! Siin ei tohi üksi olla!» Mis saab? Kuhu minna, kui üksi ei tohi ei olla ega minna?