L, 25.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Video: Jan Uuspõld meenutab üleminekuaega ja hamburgeri hindu

Hendrik Alla
, toimetaja
Video: Jan Uuspõld meenutab üleminekuaega ja hamburgeri hindu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
18. detsembril toimus Kosmos IMAX kino pidulik avagala. Jan Uuspõld
18. detsembril toimus Kosmos IMAX kino pidulik avagala. Jan Uuspõld Foto: Viktor Burkivski

Näitleja Jan Uuspõld sirvib värskes Rahva Raamatu lugemist propageeriva sarja «Rahvas arvab» videoklipis Mihkel Muti raamatut «Pingviin ja raisakass» ning kirjeldab, kuidas hamburgeri hind lendas üleminekuajal loetud tundidega raketina rublataevasse.

«Mihkel Muti raamat räägib väga huvitavast ajast – ja nimelt üleminekuajast,» kirjeldab Uuspõld. «Mäletame ju seda, kui hamburgeri hind oli hommikul rubla viiskümmend ja õhtuks oli see tõusnud kaheksa rubla peale. Poodides eriti süüa polnud ja ei mäletagi, kas me midagi üldse sõime sel ajal.»

Puändina avaldab Uuspõld klipis ka isikliku seoses Mihkel Muti raamatuga.

Mihkel Muti romaan «Pingviin ja raisakass» (esmatrükk 1992) käsitleb üleminekuaega Eestis, olles nagu ühe päeva tohutu fotosuurendus romaanist «Kooparahvas läheb ajalukku»On aasta 1991. Eesti Vabariik on juba käega katsuda. Peategelane, kolmekümnendates eluaastates Eff, väljub hommikul rõõmsalt kodunt, et Tallinna elus oma õnnevõimalust otsida. Ta kohtab tervet galeriid inimesi ja kuuleb nende saatustest. Inimesed on nagu palavikus, sest ka uuel ajal on võitjad ja kaotajad. Nüüd tuleb jalg maha saada, muidu jääd käppa imema, olgu iseseisvus või mitte! Päeval sööb Eff uut imelist jäätist «Pingviin» ja hilisõhtul kuulab prügikastikasside lõugamist.

«Rahvas arvab» sari on koostööprojekt Eesti suurima raamatumüüja Rahva Raamatu ja Tallinna Ülikooliga ning toetuse sarjale on andnud Eesti Lugemisühing. Sarja eesmärk toetada Eesti kultuuri ning propageerida ja väärtustada lugemist, tutvustades põnevaid raamatuid põnevate persoonide kaudu ning avalikult sel viisil väärtustades lugemisharjumust.

Märksõnad
Tagasi üles