Pianist tantsib Pärti

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Täna leidis aset Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere inauguratsioon. Tervitasid haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski, Eesti Teaduste Akadeemia liige Arvo Pärt ja Rektorite Nõukogu esimees Volli Kalm.
Täna leidis aset Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere inauguratsioon. Tervitasid haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski, Eesti Teaduste Akadeemia liige Arvo Pärt ja Rektorite Nõukogu esimees Volli Kalm. Foto: Sander Ilvest

30. aprillil kutsub Tallinna Filharmoonia sari „Ikoonid“ Mustpeade majja esinema pianisti Auli Lonks ja Tallinna Tantsuteatri artistid. Esitatakse Arvo Pärdi klaveriloomingut nii klaveri taga kui ka tantsulaval. Lavastaja Dmitri Harchenko juhendamisel liigub pianist tantsulaval ja tantsijad mängivad klaverit.

Tantsuetendustesse kaasatud pillimehed on ennegi liikuma pandud. Tantsijad pillimängijas on haruldasem nähtus. Publiku rahustuseks kinnitame, et enamuse kontserdist on pianist ikka klaveri taga ja tantsijad liikumas.

Pianist Auli Lonks peab projekti väga põnevaks. „Mina teen esimest korda nö jala valgeks. Meie kõigi kolme jaoks on see esmakordne kogemus. Mitmes rollis olemine toob lavale värskust ja sära ning me ise ootame väga seda etendust,“ on pianist elevil.  

Tallinna Filharmoonia ja Tallinna Tantsuteatri koostööna sündinud sarjas „Ikoonid“ lööb kaasa ka valguskunstnik Triin Hook. Julged klaverit õppinud tantsijad on selles projektis Endro Roosimäe ja lavastaja-koreograaf Dmitri Harchenko.

 Käesoleval kontserdihooajal jõudsid publiku ette üks klassika (Franz Schubert), üks eesti (Arvo Pärt )ja üks popmuusika (Elvis Presley) ikoon läbi koreograafia ja nende endi looming. Märkimisväärne on seegi, et maestro Pärdi juubeli suurejooneliste õhtute seast leiab ka intiimsema ja  kammerlikuma kontsert-etenduse, kus on kavas vaid klaveriteosed. Sisuliselt on selline lähenemine vast kõige rohkem õigustatud, sest Arvo Pärdi sissepoolepööratud ja meditatiivne looming haakub hästi väikese koosseisuga. Kontserdil kõlavad Arvo Pärdi klaveriteosed „Aliinale“, sonatiin nr 1, „Variatsioonid Ariinuška tervekssaamise puhul“, „Ukuaru valss“, „Für Anna Maria“, „Diagrammid“,  sonatiin nr 2, partiita, Pari Intervallo ja neli väikest pala.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles