Enamik neist kandjatest on täispikad plaadid, LP-d?
Mingisuguseid valikuid, mis olid küll keerulised, tuli teha ja peamise rõhu panime täispikkadele plaatidele. Muidugi on ka väga palju seitsmetolliseid ja mõned kassetid kajastatud. Sellega jõudsime küll heal juhul neljandiku teadaolevatest välis-Eesti popiplaatidest kogumikule kaasata. Vabalt oleks võinud olla ka neljast või viiest cd-st koosnev kogumik.
Palju sul endal kogus praegu välis-Eesti plaate on?
Erinevaid väljaandeid ongi kuskil 150 ringis pärast seda reisi. Konkreetselt ma polegi kokku lugenud. Ühel hetkel keskendusime plaatidele , mida me välja valisime. Need olid kas kõige markantsemad, üllatavamad, sellised, mis tervikuna kõige rohkem sisaldavad originaalloomingut, tõlkeid või on mingil muul moel huviväärne muusika.
Kuidas Välis-Eesti autoritega oli, kas nad ajasid oma karjääri jooksul ainult oma Välis-Eesti asja või üritasid mõned ka kohaliku muusikaga suhestuda ja selles plaanis midagi teha?
Eraldi plaadi saaks tegelikult veel neist, kes kohalikku asja ajasid. Marju ja Uku Kuut jäid näiteks sellelt kogumikult välja. Selliseid tüüpe on palju, kes tegid ingliskeelset muusikat. Minu suureks üllatuseks avastasin, et 70-ndatel oli Austraalias keegi eesti naine, kes tegi instrumentaalse gospel- klaveriplaadi. Mitmeid huvitavaid jazzpianiste oli. Aga nad kõik pidi kõrvale jääma. Uurimispõld on tegelikult lai nii, nii et siit võib igaüks edasi minna, kes tahab omal käel asja ette võtta. ( naerab.)
Kas sul selle kogumiku, nende artistide ja kogu selle välis-Eesti skeene kohta midagi üldistavat oleks võimalik öelda?
Üldistavalt võikski öelda seda, et nad suure kirega ja täiesti teadlikult võitlesid kõik need viiskümmend aastat Eesti vabaduse eest. Kõik nad on peamiselt asjaarmastajad, professionaalseid muusikuid on nende hulgas väga vähe- seal on keemikud, insenerid, õpetajad jne., kes tegid kõik oma muude tegemiste kõrval ja oma rahakoti peal suurest muusika ja Eesti armastusest seda muusikat.