Lahkus kunstiteadlane ja õppejõud Boris Bernstein

Raul Sulbi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Boris Bernstein.
Boris Bernstein. Foto: Erakogu

90 aasta vanuselt suri Palo Altos, USA-s legendaarne eesti kunstiteadlane, -kriitik ja õppejõud Boris Bernstein. 

Bernstein sündis 1924. aastal Odessas, õppis alates 1946. aastast Leningradi ülikooli kunstiajaloo osakonnas, lõpetades selle 1951. aastal. Nõukogude õppeasutustes valitsevate antisemiitlike hoiakute tõttu ei pääsenud Bernstein edasi aspirantuuri ning sattus erialase töö otsinguil Tallinna, asudes 1951. aastal õpetama kunstiajalugu Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (hilisemas EKAs).

Ta kaitses 1968 Tartu Ülikoolis kandidaadiväitekirja Eesti graafikast ja 1993 Moskva ülikoolis doktori väitekirja kunstiteaduse ja kunstikultuuri teoreetilistest küsimustest. 1988. aastast oli ta ERKI kunstiajaloo professor ning 1995. aastast EKA emeriitprofessor. 1995. aastal asus Bernstein koos pianistist abikaasa Friedaga elama tütre juurde Palo Altosse, Californiasse.

1960.-1980. aastatel oli Boris Bernstein Eesti üks juhtivamaid kunstikriitikuid ja toonase kunstiuuenduse olulisemaid analüüsijaid. Tema sulest ilmus üle 300 publikatsiooni erinevates keeltes, sh. kataloogi- ja albumitekstid Aino Bachist (1961), Vive Tollist (1978), Ilmar Tornist (1978), Peeter Ulasest (1984), Nikolai Kormašovist (1985), samuti raamatud «Eesti graafika» (1970, vene k.) ja kriitikakogumik «Ringi sees ja ringist väljas» (1979). Paralleelselt kriitikutööga tegeles Bernstein kunstiteaduse metodoloogia küsimustega, avaldades selleteemalisi artikleid ajakirjades Sovetskoje iskusstvoznanie (hiljem Iskusstvoznanie), Kunstiteaduslikke uurimusi, kogumikes «Kunstiteadus ja kunstikultuur» (1990) ning monograafiates «Pahupidi Pügmalion» (2002, vene k.) ning «Visuaalne kujund ja kunstimaailm» (2009). 2009. aastal ilmus eesti keeles temalt mälestusteraamat «Vana kaev».

Boris Bernstein pälvis mitmeid autasusid, sh Eesti kultuurkapitali aastapreemia 2009. Ta oli Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite ühingu auliige ning Eesti Kunstiakadeemia audoktor.  1991.a. tegi Liina Kulles temast filmi «Kunstiteadalne Boris Bernstein».

Bernsteini jäävad austusega mälestama Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Kultuuriministeerium​.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles