R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vanemuises tuleb uus Lotte-muusikal

Kultuuritoimetus
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Lotte
Lotte Foto: Repro raamatu kaanelt

Vanemuise draamakoosseis muutusi teatri sõnul pole. Lahkujaid ja tulijaid on orkestris ja kooris, balletisolistide ja ooperisolistide koosseisus.

Vanemuise 146. hooaeg algab laupäeval, 5. septembril lavastuse «Head tüdrukud lähevad taevasse» esietendusega Sadamateatris, lavastajaks Tiit Palu. Tegemist on Urmas Vadi humoorika tõlgendusega eesti kirjanduse naiskangelannadest.

Vanemuise uue hooaja repertuaaris on ligemale 50 eriilmelist lavastust, lisaks Vanemuise Sümfooniaorkestri kontserte ning noortele suunatud haridusprogramme ning muid sündmusi.

Uuslavastusi lisandub 15, neist kaheksa on sõnalavastused, üks lastemuusikal, neli tantsulavastust (neist kaks on mõeldud lastele), üks ooper ning üks operetiõhtu.

Aivar Tommingas, foto Postimees.

28. septembril jõuab Vanemuise väikeses majas publiku ette Uku Uusbergi autorilavastus «Üritus», millega tähistatakse ka Aivar Tomminga 60. juubelit. Autori sõnul räägib see lugu Armastusest. Hooaja alguses lisandub Vanemuise komöödialavastuste nimistusse Richard Beani farss «Üks mees, kaks bossi», mille lavastab Andres Dvinjaninov (esietendus 31. oktoobril).

Eesti näitekirjaniku Tiina Laanemi draama «Pildilt kukkujad» lavastab Andres Noormets. Lavale jõuab lugu tavalistest eesti inimestest, kelle nooruspõlveunistuste ja reaalse elu vahel haigutab kuristik (esietendus 21. november).

Kaasaegse inglise dramaturgia nimekaima näitekirjaniku Tom Stoppardi põneva, vaimse ja vaimuka draama «Arkaadia» lavastab Ain Mäeots. Lavaloo tegevus toimub ühes Inglise maamõisas paralleelselt 19. sajandil ja tänapäeval ning selles leidub  koomikat, traagikat, saladusi ja kirge ning salapärast aastate hõngu, mida hoovab vanadest hoonetest, kus on enne meid elanud, igatsenud, nutnud, naernud ja armastanud möödunud aegade inimesed. (esietendus 13. veebruaril). Hooaja teises pooles jõuab lavale ka Iiri päritolu kaasaegse dramaturgi Conor McPhersoni üle ilma väga menukaks kujunenud näidend «Öörändurid», lavastajaks Tiit Palu, ning Maksim Gorki draama «Väikekodanlased», mille toob lavale Kertu Moppel. Hooaja viimase draamalavastusena jõuab eksperimentaalsarjas «Üks asi» publiku ette Andres Noormetsa uuslavastus, mille alusmaterjal jätab teater hetkel veel saladuseks.

Lastele esietendub Teatri Kodus H. Chr. Anderseni muinasjutu ainetel loodud lasteballett «Inetu pardipoeg». Koreograaf-lavastaja Jelena Karpova balleti toovad vaatajateni Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased (esietendus 19. septembril).

Helilooja Priit Pajusaare, libreto autorite Heiki Ernitsa ja Janno Põldma ning laulusõnade autori Leelo Tungla ühisloomingus on valminud uus Lotte-teemaline muusikal lastele. Koeratüdruk Lotte läheb teatrilaval vastu järjekordsetele seiklustele, mis seekord viib Lotte ja ta sõbrad Unenäomaailma. «Lotte Unenäomaailmas» esietendus Vanemuise suures majas toimub 28. novembril ja Nordea Kontserdimajas 10. detsembril.

H. Chr. Anderseni muinasjutu ainetel sündiv ballett «Lumekuninganna» jõuab Vanemuise lavale libretisti, lavastaja ja kunstniku Mare Tommingase ning lavastaja-koreograaf Silas Stubbsi koostöös (esietendus 12. märtsil).

Vanemuise balletirepertuaari lisandub veel kaks põnevat uudisteost. «Kesköö Pariisis»  on ballett George Gershwini muusikale. Lavastuse libreto sündis lavastaja Michael Shannoni ja kunstnik Mare Tommingase ühisest armastusest George Gershwini muusika ja Pariisis 1920-50ndatel kujutavas kunstis, teatri- ja moelavadel tegutsenud silmipimestavate isiksuste vastu (esietendus 24.oktoobril).

Sadamateatris tuleb lavale koreograaf-lavastaja Marika Aidla ballett-draama «Klaver», mis on inspireeritud Michael Nymani, Dario Marianelli, René Aubry, Brian Crain`i heliloomingust. See lugu tummast klaverimängijast on tuntuks saanud filmist «The Piano» (esietendus 30. jaanuaril). 

Ooperižanris toob Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi lavale Gaetano Donizetti ooperi «Lucia di Lammermoor», lavastab Roman Hovenbitzer Saksamaalt (esietendus 2. aprillil).

«Õhtu Kálmániga» on mõeldud operetižanri austajatele. Meeleolukas operetiõhtu koosneb neljast lühendatud operetist, mille värvikus, särav orkestreering ning soojad ja leidlikud meloodiad teevad teatriõhtust kindlasti meeldejääva sündmuse. Muusikajuht ja dirigent on Taavi Kull. Osalevad Vanemuise solistid, samuti Vanemuise Sümfooniaorkester ja ooperikoor ning Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased (esietendus 7. novembril).

Vanemuise Sümfooniaorkestri hooaeg algab avakontserdiga 18. septembril Vanemuise Kontserdimajas ning 19. septembril Estonia Kontserdisaalis. Lisaks arvukatele esinemistele on Vanemuise sümfoonikute repertuaaris juba traditsiooniks kujunenud advendikontsert, hooaja lõppkontsert ning tasuta suvekontsert.  7.-17.jaanuarini toimuvad paljudes Eesti kontserdisaalides ülimenukaks kujunenud muusikalikontserdid «Memory», mille särava kava paneb sel korral kokku dirigent Martin Sildos.

Vanemuine suvelavastus on ka juba teada - 2016. aasta  suvel saab Setumaal taas näha Kauksi Ülle ja Ain Mäeotsa kahasse kirjutatud näidendit «Obinitsa», mille lavastas Ain Mäeots ja mis osutus möödunud suvel väga publikumenukaks.  

«Obinitsa»

Foto: Gabrieala Liivamägi

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles