P, 5.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Briti postpunk legendi The Membranes ja kammernaiskoor Sireen esitlevad koos plaati

Janar Ala
, kultuuritoimetuse toimetaja
Briti postpunk legendi The Membranes ja kammernaiskoor Sireen esitlevad koos plaati
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
The Membranes
The Membranes Foto: Kuvatõmmis

25. septembril kinos Sõprus toimuval Teadlaste Öö festivali finaalsündmusel “The Universe: Explained” esitleb mõjukas briti postpunkbänd The Membranes koos Eesti kammernaiskooriga Sireen oma suurejoonelist tagasitulekualbumit „Dark Matter“/Dark Energy“.

Pärast üle veerandsaja aasta kestnud plaadistuspausi tänavu juunis kontseptuaalse albumiga «Dark Matter / Dark Energy» muusikalukku naasnud briti postpunk-legend The Membranes esineb Teadlaste Öö festivali lõppkontserdil koos Eesti kammernaiskooriga Sireen. Tegu on ühtlasi kogu «Dark Matter / Dark Energy» duubelplaadi lugude tsükli maailma esiettekandega elavas esituses. Nurgeliste rütmide, valge müra ning uuenduslike kooriseadete ühisel väel katsetatakse prestiižika Mercury auhinna nominendiks nimetatud albumile kätketud tumeaine raskusjõudu ning luuakse suure paugu väärilisi popkultuuri tootemeid.

Peale eksklusiivse ühiskontserdi salvestab The Membranes Tallinnas Sireeni osalusel oma tulevase singli tarbeks albumi lugude uustöötlusi ning ühe täiesti uue pala. 

Tänavusel Tallinn Music Weekil Sireeni esinemisest lummusesse sattunud The Membranesi juhtfiguur, mõjukas popkultuuriteoreetik ja muusikaveebi «Louder Than War» boss John Robb avab rahvusvahelise koostöö tagamaid: «See oli tõsiselt hämmastav kontsert. Sireenide hääled ühildusid mu peas joonelt meie lugusid läbiva tumeda melanhooliaga ning mõte ühendada võrdlemisi vastandlikke muusikavorme – koorilaulu ja mürarokki – tundus lihtsalt liiga täiuslik, et seda mitte ellu viia.»

Kammernaiskoori Sireen presidendi Triin Sakermaa sõnul ootab uuendusmeelne koor elevusega eelseisvat: «Võimalus nii legendaarse bändiga koostööd teha on harukordne ja suurepärane. Koorimuusika elemendi kasutamine punkrokis on tavatu, aga kuna Sireenile meeldibki koorilaulule läheneda tavapärasest teisiti, sobib see meile hiilgavalt.»

Muusikastiilide, põlvkondade ja riigipiiride ülese koostöö osalistest lähemalt:

John Robbi eestvedamisel 1977. aastal Inglismaal Blackpoolis sündinud The Membranes jätkas pungi lõpetamata revolutsiooni uute tehniliste ja ideoloogiliste relvadega, olles muu hulgas teenäitajaks Sonic Youthi ja Big Blacki avangardmürale ning My Bloody Valentine’i shoegaze’i sümfooniatele. 1990. aastal lagunenud kultusbänd taasühines 2009. aastal My Bloody Valentine’i kureeritud festivali All Tomorrows Parties tarbeks. The Membranesi tänavu juunis ilmunud tagasitulekualbumit «Dark Matter / Dark Energy» on nii mõnigi üleilma muusikaväljaanne nimetanud nende parimaks saavutuseks ning see on esitatud ka prestiižika Mercury auhinna nominendiks. John Robbi ning Euroopa Tuumauuringute Keskuse CERN füüsiku Joe Incandela vestlusest algtõuke saanud, inimkonna surelikkust ja tumeaine raskust lahkava albumi kõlapilt sirutub läbiproovitud postpunk-käikudest ootamatute heliliste lahknemisteni, mürarokist neoklassikani ja groteskist grandioossuseni.

Punkheeroste tagasitulekualbumi esitluspartner, 20-liikmeline kammernaiskoor Sireen paistab silma erinevatelt elualadelt lähtuvate lauljate individuaalsete omaduste ning mitmemõõtmelise paindlikkusega. Naiskoorile omast helisevat kõla kammerlikult selge ja peene vokaaliga kombineeriva Sireeni tavarepertuaar varieerub vanamuusikast tänapäevase heliloominguni, ent uuendusmeelne häälestus võimaldab neil tegutseda ka žanriüleselt ning harjumuspärastest piiridest väljuvais kooslustes.  

«Dark Matter / Dark Energy» esitluskontserdile kinos Sõprus eelneb John Robbi intervjuu Euroopa Tuumauuringute Keskuse CERN teadlase Umut Kosega. Muu hulgas võtavad maailma suurima osakestefüüsika labori spetsialist Kose ja termini britpop leiutaja Robb luubi alla Einsteini relatiivsusteooria, suure paugu kosmoloogia, mateeria sügavama olemuse ning teoreetilise füüsika muinasjutud.

Märksõnad
Tagasi üles