«Külaskäik» 2015
Stsenarist ja režissöör M. Night Shyamalan, osatäitjad Kathryn Hahn, Ed Oxenbould, Erica Lynne Marszalek, Olivia DeJonge
Kinodes alates 11. septembrist
Shyamalan näitas oma varasema loominguga («Kuues meel», «Purunematu», «Märgid», «Küla») end tähelepanu väärt filmitegijana. Siis järgnesid täiesti ebaõnnestunud «Viimane õhutaltsutaja» ja «Pärast maailmalõppu», mis panid imestama, miks keegi talle üldse enam filmitegemiseks raha annab. Vaid viie miljoni dollarilise eelarvega (nüüdseks juba kuuekordselt tasa teenitud) valminud «Külaskäik» tõestas, et mees on tagasi sadulas.
«Külaskäik» on sedasorti film, mis on seda nauditavam, mida vähem sisust varem tead. Seetõttu on sellest ka keeruline kirjutada. Mina teadsin isegi natuke liiga palju ning see rikkus asja: ootasin kogu aeg üht stseeni, mida teadsin filmis tulevat. Lühidalt siiski süžeest: oma vanematest omal ajal suure tüli ja traumaga lahku läinud üksikema saadab teismelised lapsed ikkagi mitmesaja miili taha vanavanematele külla. Omavahel nad varem kohtunud ei ole. 15-aastane Becca (DeJonge) teeb kogu külaskäigust ka oma esimest dokumentaalfilmi, milles üritab selgust saada, mis siis ema ja vanavanemate vahel omal ajal juhtus.
Kas te teate seda tunnet, kui üht sõna pidevalt poolvaljult korrates kaotab see igasuguse seose objektiga, mida tähistab, muutub kummaliseks ja isegi hirmutavaks? See film teeb väga subtiilsel moel sama reaalsusega. Kogu aeg on midagi nihkes, häirivad asjad saavad küll kohe seletuse, aga filmi edenedes need reaalsusenihked kuhjuvad sedavõrd, et vaataja hakkab ootama vältimatut traagilist lahendust.