Õpetlik lugu ühest naisest ja mitmest mehest

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mudlum on tunnistanud, et kui ta 2014 aasta kevadel «Ilusa Elviira» esimesed read kirja pani, siis ei teadnud ta veel, et sellest pikem lugu saab. Veel vähem oskas ta aimata, et see jutt üht vana traditsiooni jätkab, mis rahva hingele ikka armas olnud.

«Mõtlesin esmalt hoopis, et jutustus tuleb natuke sedamoodi nagu need lugematud artiklid naistelehtedes: «20 meest, kellega peab kohtuma, enne kui leiad õige» või «15 põhjust, miks eesti naine endale meest ei saa». Panin igaks juhuks julgelt mehi kõvasti juurde, nii saja ringis,» selgutab Mudlum raamatu saatetekstis.  «Aga müstilisel kombel läks teisiti. Ja välja tuli hoopis ilus ja kurblik jutustus noorele ja vanale, iseäranis õpetuseks tütarlaste emadele, hale lugu ühe naisterahva ilmsüita kannatamisest. Avastasin, et isegi üsna sarnase pealkirjaga raamat on vanal ajal juba ära tehtud - «Ilus Melusiina». Rahvas on ikka armastanud kenasid ja kurbi jutte, koguni nõnda palju, et need raamatud on ribadeks loetud. Kes siis ei tahaks lugeda ilusa naise kurvast ja raskest elust! Kuigi Elviira elus on vähe krahve, koopaid ja kitselehmasid, on seal ometi nii ülendavalt kaunist kui ka hirmsaid hingekuristikke.»

Ilus Elviira ehk siis Mudlumi teise raamatu kangelanna saadeti eile Kelmist iseseisvat elu elama.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles