Nõukaaja kelneri pöörased memuaarid, 158 lk
Seda raamatut võib lugeda kahte moodi. Ühelt poolt lihtsalt pulli- ja naljajutuna, nagu mingeid maleva- või sõjaväemälestusi. Nõudlikumale lugejale avab see lihtsameelne ja aus jutustus aga põhjused, miks Nõukogude riik pidi vääramatult kokku kukkuma. Mitte ükski organisatsioon ei saa elus püsida, kui selle vereringesse on oma kärsad lükanud sellised parasiidimassid. Kelnerid polnud muidugi ainukesed, aga see 1970.–1980. aastatel tegutsenud vuntsidega vennaskond avab piisavalt kogu riigis valitsenud vargamentaliteeti.
Seda raamatut tasub lugema hakata alates 72. leheküljest. Varem tegeleb autor, Mägi Jürka oma lapsepõlve ja õpingutega, milles pole midagi huvitavat. Süsteem, millesse ta esmakordselt kelnerina tööle asudes sattus, muutis ta selleks, kes ta kogu oma karjääri jooksul oli. Raamatus on korduvalt viiteid sellele, kuidas ka kõige parema tahtmise juures ei oleks saanud süsteemis ausaks jääda, sest see oleks tähendanud teiste supi sisse sülitamist.
Mis puudutab kliendi supi sisse sülitamist, seda kelneritele läbi aegade inkrimineeritud kättemaksu, siis tunnistab Jürka ausalt, et on teinud seda vaid korra oma karjääri jooksul. Pole ka ime, sest sülitamine ei too ju rahakotti midagi, aga ehtsa nõukogude kelneri auasi oli kõrtsiõhtu jooksul oma taskusse toppida sama palju, kui arst või teadlane teenis kuu jooksul.
Enamik Jürka karjäärist möödus legendaarses Nõmme restoranis (asus praeguse Nõmme keskuse teisel korrusel, esimesel korrusel oli baar), aga pole kahtlust, et sama süsteem töötas kõigis toitlustusasutustes üle terve Nõukogude Liidu, kaasa arvatud seal, kus teenis teine legendaarne kelner, Mõisa Jürka. See mastaap tekitabki masendust.