Mis pilguga te Euroopat tabanud pagulaskriisile üldse vaatate?
Ma ei tea, hea meelega sulgeks selle teema ees silmad, nagu tivolis Ameerika mägedest alla kihutades... Hoog on tänaseks päevaks päris suureks kruvitud. Eks teema juured või olla sügaval minevikus ja seotud omaaegse euroopaliku mõtteviisi ekspordiga väljapoole Euroopat. Eks vastutust tuleb kanda ka praegustel põlvedel. Selles mõttes on kunst ka üks võimalus eneseteraapiaks ning ennetustegevuseks. Kunstniku roll ühiskonnas on vastutustundlik ja oluline!
Aga mis ajab inimesed liikuma? Eks neid põhjusi ole palju ja läbi ajaloo on inimesed olnud liikumises. Kas või meie, eestlased, või osa meist. Kuid olulisem liikumisest on liikuvate inimeste identiteet ning selle teisenemine või kaotus. Lugupidamine iseendast ja teistest, erinevate kultuuride omavaheline suhestumine on globaliseerunud ilma oluline küsimus.
Mida sellises olukorras ikkagi ette võtta? Piire avama või sulgema? Silmad kinni pigistama või saabujad avasüli vastu võtma?
Ma ei tea ega oska arvata uste sulgemisest või avamisest kuigi palju – toimuvad protsessid on ikka väga jõulised. Selle asemel et piirduda vaid hirmunud uksehoidja rolliga, on ehk oluline senisest rohkem teadvustada ka meie enese kultuurilise selgroo olemasolu, tegeleda enam meie enda kultuuriga. Siis me julgeme olla tunduvalt plastilisemad, ilma et kardaksime kaotada eneseväärikust.
Kui vaadata rändrahvaid ning nende viise säilitada eneseväärikus ja olemise jõud, siis on neile oluline oma identiteedi säilitamine ka keerulistes olukordades, kui nad on ilma oma kodumaata. Selliseks alalhoiumeetodiks on nende enda lugu ja selle alalhoidmine ning tihtipeale ka oma loo ekspansioon. Aga samas mõistavad nad hinnata ka teiste lugusid, kui see on väärikalt inimeste teadvuses ja kultuuris olemas. See on vist vastastikune protsess, mis sünnib austuse pinnalt.
Küsimus oli, et mida siis ette võtta? Filmile tulnud tagasiside põhjal on mus üha enam süvenenud veendumus, et tuleb tegeleda oma lugudega... «Rohujuure tasandi» või teisisõnu
Randivälja lugudega (Tori külje all asuvale Randiväljale viivad Mait Laasi suguvõsa juured – toim.) - nendega, mis meile on olulised ja ka nendega, mis me oleme suutnud vahepeal unustada, kaotanud järjepidevuse. See on meie võimalus. Ja siis on ka teistel võimalus meiega võrdväärselt suhestuda.