Konrad Mäe preemia laureaat on Tõnis Saadoja

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tõnis Saadoja ja tema kätetöö, monumentaalne mustvalge laemaal, mis valmis 11 töökuu   tulemusena.
Tõnis Saadoja ja tema kätetöö, monumentaalne mustvalge laemaal, mis valmis 11 töökuu tulemusena. Foto: Andres Haabu

Konrad Mäe nimelist medalit ja rahalist preemiat, mille väärtus on 3200 eurot, annavad traditsiooniliselt välja Eesti Kunstnike Liit, Eesti Maalikunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapital. Konrad Mäe preemia 2015 laureaat on Tõnis Saadoja

Alates 1979. aastast välja antava preemia kandidaatideks esitati sel aastal Eesti kunsti-institutsioonide poolt Sirja-Liisa Eelma (1973) isiknäituste eest „Tühjenev tähendusväli“ Draakoni galeriis, „Ootesaal“ Hobusepea galeriis ja „Tühjenev tähendusväli 2“ Haapsalu Linnagaleriis; Jüri Kask (1949) isiknäituse „Selge pilt“ eest Tartu Kunstimajas; Katrin Koskaru (1977) osalemise eest näitusel „Võimatu minna, kindlasti minna“ Tallinna Kunstihoones ja osalemise eest rahvusvahelistel näitustel ning messidel; Maarit Murka (1981) isiknäituste eest „Sisus“ Vaal galeriis ja „Kontakt“ Tartu Kunstimajas; Tõnis Saadoja (1980) isiknäituse „Etüüdid klaverile ja lõuendile“ eest Tartu Kunstimuuseumis.

Preemia žürii liikmed Maria Sidljarevitš ja Aimar Kristerson Eesti Maalikunstnike Liidust, Maria Arusoo ja Jaan Elken Eesti Kultuurkapitalist, Vano Allsalu ja Elin Kard Eesti Kunstnike Liidust otsustasid 2015. aasta Konrad Mäe nimelise preemia ja medali omistada maalikunstnik Tõnis Saadojale isiknäituse „Etüüdid klaverile ja lõuendile“ eest Tartu Kunstimuuseumis. Žürii hinnangul on Tõnis Saadoja vaieldamatult üks Eesti kaasaegse maalikunsti tugevamatest esindajatest, kes on oma loomingus suutnud luua ainuomase, intellektuaalselt haarava ja tehniliselt meisterliku väljenduskeele.

Tõnis Saadoja on hariduse omandanud Eesti Kunstiakadeemias ja Ida-Londoni Ülikoolis Suurbritannias. Äärmiselt tööka ja pühendunud maalikunstniku loomingust võiks esmajoones nimetada Teater NO99 laemaali Sakala tänaval Tallinnas, hüperrealistlikke maaliseeriaid „Mainstream“, „Kodulinn Tallinn“ ja „Arhitektuurifoto väikese poisiga“.

Preemia pidulik üleandmine Tõnis Saadojale toimub neljapäeval, 10. detsembril 2015 kell 16.00 Tallinna Kunstihoones.

Konrad Mäe nimelist medalit ja rahalist preemiat, mille väärtus on 3200 eurot, annavad traditsiooniliselt välja Eesti Kunstnike Liit, Eesti Maalikunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapital. Konrad Mäe nimeline medal ja preemia antakse välja maalikunsti teose, teoste seeria, näituse või kunstiprojekti eest, mis on oluliselt rikastanud eesti maalikunsti ning olnud avalikult eksponeeritud ajavahemikul väljaandmisele eelneva aasta 1. novembrist kuni väljaandmise aasta 1. novembrini. Konrad Mäe preemia määramise eeltingimuseks ei saa olla teose või loomingu seostatavus mingi kunstivoolu, stiililise kontseptsiooni või tehnilise menetlusega, samuti traditsionaalsuse või novaatorluse tunnuste olemasoluga. Preemia määramine kunstnikule on ühekordne.

Preemiasaajate hulgas on aastate jooksul olnud paljud silmapaistvad Eesti maalikunstnikud: Olga Terri, Lembit Sarapuu, Toomas Vint, Peeter Mudist, Lembit Saarts, Tiit Pääsuke, Valeri Vinogradov, Jaan Elken, Aili Vint, Olev Subbi, Sirje Runge, Jüri Arrak, Peeter Allik, Jaan Toomik, Lola Liivat, Andres Tolts, Uno Roosvalt, Laurentsius & A.D., Erki Kasemets, Alice Kask, August Künnapu, Kaido Ole, Enn Põldroos, Merike Estna ja paljud teised.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles