R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kirjanduskriitika auhinna võitis Johanna Ross

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Facebook Twitter
Comments
Ajakirja «Värske Rõhk» proosatoimetaja Johanna Ross.
Ajakirja «Värske Rõhk» proosatoimetaja Johanna Ross. Foto: Andres Ehrenpreis

8. detsembril Ants Orase 115. sünniaastapäeval anti välja esimene temanimeline kirjanduskriitika auhind.

SA Kultuurileht väljaannete kriitikatoimetajate asutatud auhind määratakse ühe aasta jooksul (oktoobri lõpust oktoobri lõpuni) ilmunud parima arvustuse või ülevaate eest eesti keeles ilmunud kirjandusteos(t)e kohta.

Auhinna võitis Johanna Ross arvustusega „Poeet suure P-ga, Lumehelbeke suure L-iga“ (Andrus Kasemaa romaani „Minu viimane raamat“ kohta, Keel ja Kirjandus 2015, nr 5).

Žürii sõnul oli otsust langetada raske, kuna kõik viis kandidaati (peale Johanna Rossi Hasso Krulli, Alvar Loogi, Aare Pilve ja Märt Väljataga arvustused) olid väga head. Rossi arvustus otsustati esile tõsta, kuna see esindab kriitika seda osa, millest on eesti kirjandusväljal iseäranis puudus: „Poeet suure P-ga, Lumehelbeke suure L-iga“ on elegantne ja vaimukas tarbetekst, mis on ühtaegu asjatundlik ja loetav laiadele hulkadele. Sellisena vastab Rossi tekst ka Orase ideaalile, mille järgi olgu arvustuses nii elamust kui analüüsi.

Žüriis olid Pille-Riin Larm, Brita Melts, Indrek Mesikepp, Tõnis Parksepp ja Kajar Pruul. Preemiasumma on tänavu 2000 eurot, see pärineb Eesti Kultuurkapitalilt.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles