Eksib see, kes arvab, et «Alalütlev» manitseb millekski või et tegemist on halaga. Ei, selle allhoovuseks on eksistentsiaalne elutunne: piiroluteadvusest tulenev elutung. Üks autobiograafiline luuletus kannabki pealkirja «Elutung». Võimsalt kõlab see luuletuses «Olemisõpetus», mis lõpeb kaksikvärsiga «Igaüks purjetab oma Ithaka poole. / Ka siis, kui ta polegi Odysseus.» Ning luuletust «Kuidas värvida vaikust» kroonib janunev küsimus: «Kuidas teha kuuldavaks / surmapõlglikku, eluhoidvat / armastusavaldust?» Stephen Hawkingit portreteeriv «Tumeaine» päädib tõdemusega «Maailmaruum on kõle, armastuse hahasulgedega / vooderdamata. Kiirgused pole seda kuumaks kütnud.»
Lohutust ja optimismi leiab loodusest («Mahedad hetked», «Augustikuine», «Mõtlikult edasi»). «Loojangu hõõgus» sõnastab esteetilise vastukaalu allakäigule: «Puustusel laulavad kirglikult kuldnokad. / Ei neile lähe korda populatsiooni kahanemine, / välja- ega sisserände masendus.»
Möödunud aastal ilmunud luule taustal on Mats Traadi «Alalütlev» üks jõulisemaid kogusid. Ehe mõtteluule, kodanikuluule, ajaluule, olemasoluluule. Epiloog tunnistab tõsiasja, et iga hetkeöeldu võib jääda viimseks. Nõnda tuleb siis sõnastada testament.
Elu elatud kogu mõistuse ja võimuse väest,
milleks ma olnud ihult ja hingelt suutlik.
Millega mõõta eksistentsi lõppväärtust?
Olin harjunud kibekähku küsimustele vastama
nii koolis kui tööl. Kiirkostja võib eksida.
Ebatäpseid hinnanguid on keeruline õiendada.
Iga päev on küsimärk. Läbematud mõtted kõrbenud –
ei küll pettumusmõruks. Surmgi suutmatu, tihti
totter. Ehkki dramaturgi närviga. Olematus on
samuti olemine: miinusmärgiga Öörahu.
Eesti Keele Sihtasutus 2015, 64 lk