Nike

Vahet ei ole

Marcel Proust «Valik esseid» Tõlkinud Triinu Tamm, koostaja Marek Tamm Loomingu Raamatukogu 28–30, 2015 152 lk

FOTO: Pm

Loomingu Raamatukogus on ilmunud tilluke raamat pealkirjaga «Marcel Proust. Valik esseid», mis sisaldab selle 20. sajandi ühe kõige suurema kirjaniku olulisemaid kirjanduse ja kunsti teemalisi kirjutisi.

Tellijale

Seitse esseed – «Hämaruse vastu», «John Ruskin», «Lugemispäevad», «Flaubert’i stiili asjus», «Goethest», «Chateaubriand’ist» ja «Baudelaire’i asjus» –, mille pealkirjad käsitletavast ainest päris täpselt aimu annavad, näitavad Prousti eesti lugejale hoopis uuest küljest. Pole ju tema mitteilukirjanduslik looming siinmail seni tutvustamist leidnud.

Nii ajaloolises, kirjandusteoreetilises kui kunstikriitilises plaanis on raamat rohkem kui huvitav lugemisvara. Proust vastandumas oma aja avangardile, sümbolistlikele luuletajatele, ning kaitsmas eelmise põlvkonna ideaale. Proust astumas välja Flaubert’i eest – kirjaniku, kes «perfekti ja imperfekti, oleviku kesksõna, mõnede asesõnade ja eessõnade uudse ja isikupärase kasutusega on meie nägemust asjadest uuendanud pea sama palju kui Kant oma kategooriatega uuendas tunnetusteooriat ja välismaailma tegelikkuse teooriat». Proust külastamas katedraale, et Ruskinist, keda muuhulgas ka pikalt tõlkis, paremini aru saada. Proust võrdlemas Hugo ja Baudelaire’i geeniusi, tõestades, et viimane on suurem.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles