Kui «Ulyssest» peetakse üldiselt suureks õnnestumiseks, mida vähesed on lugenud, siis «Finnegans Wake’i» peetakse üldiselt suureks ebaõnnestumiseks, mida veel vähemad on lugenud. «Finnegans Wake» oli Joyce’i katse sulatada kokku ei rohkem ega vähem kui umbes 100 keelt ja kogu maailma ajalugu. Sellest pidi saama üks alkeemiline metall-groove. Läbikukkumine nii auahne plaani osas muidugi pole häbiasi.
Hiljaaegu küsis üks inimene mult, kes on mu lemmikkirjanik. Ma ei osanud nii väga täpselt öelda, aga hakkasin, ilma et oleks sätestanud seda kuidagi kui juttu oma lemmikkirjanikust, rääkima hoopis James Joyce’ist. Joyce’ist on väga hea rääkida, kuna ma ei ole teda mõnes mõttes ju lugenudki. Küll aga olen lugenud üksjagu teoseid, mis mingit pidi puudutavad Joyce’i. Mulle on ikka meeldinud mõlgutada teemal, kuidas filosoof Jacques Derrida oma Harvardis õppimise aasta jooksul loengute asemel hoopis raamatukogus Joyce’i luges ja hiljem üks mõjukas kirjanduskriitik tema enda loomingu kui vaese mehe Joyce’i paika määras.
Hea küll, kunagi sai loetud nii «Dublinlasi» kui «Kunstniku portreed», aga see pole ju see, see pole ju tuum. Peab olema ikka «Ulyssese» kallal käinud.
Nii hea on mõelda, et loed nüüd «Ulyssest» – see tekitab kuidagi kangelasliku tunde. Ojaaa, ütled endale. Mida teie teete, mõtled paljude teiste inimeste peale sel hetkel, olles just «Ulyssesest» paar võimsa poeetilise laenguga lauset üle käinud ja otsustanud minna ning hoopis kohvi keeta. Sellist asja nimetatakse teadupärast prokrastineerimiseks, mis tähendab vaevanõudvate asjade edasilükkamist, ja see tegevus meeldib paljudele. Keedad kohvi, rüüpad seda ja mõtled teiste inimeste peale. Mida te teete, inimesed seal mujal, aga mina, teate, loen «Ulyssest», ojaaa.