Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Armastus eelmisel sajandil

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Carol (Cate Blanchett) on lõksus armastuseta abielus. | FOTO: Kaader filmist

Todd Haynesi («Kus on Bob Dylan?») lavastatud «Carol» on algava aasta seni suurim kriitikute lemmik.

Tavapäraselt psühholoogilistele kriminullidele spetsialiseerunud Patricia Highsmithi erandlikumat laadi romaanil «Soola hind» (esmatrükk 1952) põhineva filmi peategelane Therese (Rooney Mara) töötab suure poe mänguasjade osakonnas müüjannana. Ühel päeval ilmub tema leti taha väljapeetud olekuga suurilmadaam (Cate Blanchett), kes otsib sobivat jõulukinki oma nelja-aastasele tütrele. Therese tunneb, kuidas napp kokkupuude Caroli nime kandva naisega tema seni vähenõudlikult kulgenud elus suurt tormi tekitab.

Therese’il on küll oma ustav rüütel Richard (Jake Lacy), kes valmis noort naist lõpmatuseni ümmardama, kuid Therese’i tõmbab vastupandamatu jõuga Caroli poole. Carol on aga kõike muud kui kerge kaaslane, eriti arvestades seda, et naisel on pooleli inetuks kippuv lahutus abikaasast Harge’ist (Kyle Chandler).

Väärikast suguvõsast pärit Harge ei tea ise ka, kumb tunne – armastus või viha – tal mehele vastu põtkiva Caroli vastu tugevam on.

Kaamerasilma vahendusel

Kui rääkida filmi aluseks olevast raamatust, siis olles kirjutatud rohkem kui pool sajandit tagasi Ameerika Ühendriikides, oli teema tollal sedavõrd skandaalne, et autor kasutas oma käsikirja trükki andes pseudonüümi. Nüüdseks on süžee skandaalsus tasapisi aegade hämarusse vajunud ja on omamoodi irooniline, et praegu on «Carol» film, mis sobib nagu rusikas silmaauku Eesti kinolevisse, lahates kahe samasoolise indiviidi harmoonilise kooselu võimalikkust.

Aga jah, Todd Haynesi ekraniseeringus näeme me tegelasi, kes üritavad jääda truuks oma südame kutsele 1952. aasta New Yorgis. Just ajastukujutus on ehk selle filmi tugevaim külg, mis kokkuvõttes teeb linateosele ka karuteene, sest seda vaadates tundub, et pühendudes ajastu võimalikult autentsele portreteerimisele, on läinud kaduma näitlejatele suunatud fookus.

Filmi operaator Ed Lachman on filminud «Caroli» Super-16-millimeetrisele lindile, olles rõhutanud intervjuudes, et üritas taasluua varase värvifilmi tunnetust. Kuna erinevalt raamatust, kus Therese on ainult müüja, lisas stsenarist talle ka fotograafiahuvi, on filmi üheks oluliseks tegelaseks saanud ka Therese’i fotokaamera objektiiv.

Therese’i kaamerasilma kaudu näeme me Carolit rohkem kui üks kord ning just tänavafotograafiale kui säärasele viidates on režissöör ja operaator «Caroli» visuaalse maailma ülesehitamise visuaalseteks vahenditeks saanud inspiratsiooni selliste naisfotograafide töödest nagu Helen Levitt, Esther Bubley, Ruth Orkin ja Vivian Maier.

Tulemuseks on tõesti huvitav pilt: siinne värvipalett ei meenuta n-ö tänapäevaseid filme ning isegi filmilindi teralisus suurel ekraanil loob korraga nii paeluva kui ka eemalseisva atmosfääri.

Väike film või suur publik

Teine asi on inimesed selles filmis. Kuigi kahe peategelase näitlejatöid on laialt ülistatud, ei jaga allakirjutanu sugugi seda vaimustust, mis puudutab Blanchetti. Pigem tundub, et näitleja on asunud tasapisi parodeerima iseenda varasemaid rolle. See, mis töötas suurepäraselt «Kurvas Jasmine’is», mõjub «Carolis» maneeriliku kordusena. Rooney Mara Therese on tunduvalt arusaadavam karakter ja ka mitmekülgsem näitlejatöö.

Teisalt jälle, eks ole režissöör lõpuks see, kes viimasel ringil kõik tükid kokku paneb, ja ehk on see ka põhjus, miks ei hakka «Carol» kandideerima parima filmi ja režissööri Oscarile.

Filmi vaadates tundub, et lavastaja ei julge päris kindlalt otsustada, kas ta tahab teha väikest sõltumatut filmi või tahaks ta siiski meeldida võimalikult suurele publikule. Kuid olgu kuidas on, nii või teisiti annab «Carol» vaatajale küllaga ainest eskapismiks argipäeva toimetuste juurest ja juba see on päris hea tulemus.

UUS FILM KINOLEVIS

«Carol»

Režissöör Todd Haynes

USA 2015

Alates 15. jaanuarist Eesti kinolevis

Tagasi üles