Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Aja auk. Beyonce ja mustad pantrid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Black Panthers- vasakul Huey Newton | FOTO: Kuvatõmmis

Palju on sel nädalal räägitud lauljatar Beyonce’i sammust kasutada oma Superbowli vaheaja show’s mustadeks pantriteks riietatud tantsijaid, rakendada nn revolutsioonilist chic’i. See on leidnud nii tunnustust kui ka hukkamõistu. Mõned ütlevad, et on oluline, et sellise kaliibriga staar juhib tähelepanu kasvõi mustanahaliste vastu ilmutatud politseivägivallale USAs, teised leiavad, et sellisel kogupere-show’l nii ei kõlba. Eks ta mõtlemise koht ole ja me nüüd ka mõtleme.

Kuid jätame Beyonce’i praegu oma elu elama ja räägime natuke Mustadest Pantritest ehk Black Panthers Partyst, mis tänavu tähistab oma 50. sünnipäeva. Kõige parem on neist ehk kõneleda kahe nende liidri – Huey Newtoni ja Eldridge Cleaveri elusaatuse kaudu.

Huey Newton lõi koos Bobby Seale’iga organisatsiooni 1966. aastal, et seista vastu politsei ebaproportsionaalselt suurele vägivallale mustanahaliste suhtes ja ühtlasi «aidata kogukonnal ellu jääda». Relvastatud Mustade Pantrite patrullid jälgisid nii seda, kuidas politsei nende inimesi kohtleb, kui ka üritasid näiteks lastele koolilõunat kättesaadavamaks teha.

Doktorikraadiga Huey Newton oli ülikooli ajal vaimustunud revolutsioonilisest teooriast – lugenud Marxi, Leninit ja Maod – ning üritas seda kõike ka praktikas ellu rakendada. Karismat oli tal kõvasti. Paraku juhtus ta ka inimesi mõrvama, nii kellegi politseiniku kui ka kellegi prostituudi – mõlemad mõrvad oli ta enda hilisemal kinnitusel toime pannud justkui niisama.

Järgnesid eksiil Kuubas, kus sealne võim kohtles teda kui iidolit, tagasitulek USAsse – räkiti pakkumine, narkoäri ja muud sekeldused, süüdistused ja süüdistustest vabastamised. Ka kasutas ta veel viimase Mustade Pantrite toetatud koolile tehtud annetusi narkootikumide ostmiseks. Seepeale öeldi, et alguses Newton aitas lapsi, pärast aga varastas nende tagant. 1989. aastal suri ta ühes Oaklandi geto crack’i-maja trepil crack’i-diileri käe läbi.

Eldridge Cleaver on tähelepanuväärse ja kanooniliseks tunnistatud raamatu «Soul On Ice» autor, keda innustas Mustade Pantritega ühinema Huey Newtoni külm olek Oaklandi politsei püssitorude ees. Cleaver oli endine sarivägistaja, kes vanglas olles süttis revolutsioonilisest teooriast. Vägistas ta muide valgeid naisi kättemaksuks mustadele tehtud ülekohtu eest. Paraku järgnesid ka tema tegevusele Mustade Pantrite ridades eksiiliaastad.

Cleaver elas 70ndatel Alžeerias ja tema ümber kogunes järjest suurem hulk Põhja-Vietnami kommuniste, kes Alžeeria võimudele aina enam pinnuks silmas olid. Lõpuks ajasid Alžeeria võimud ta maalt välja. Eldridge’i edasine elu oli järgmine (kindlasti ei ole selles loetelus kõike): ta disainis musta nokuga püksid, mille vastu küll ükski tootja huvi ei tundnud, lõi ususekti, milles püüdis ühendada kristlust ja islamit nime all «kristlam», seejärel sai temast konservatiivne vabariiklane, seejärel sattus kokaiiniga hangeldamise eest vangi, seejärel elas natuke aega rahulikult, kuni 1998. aastal maksahaigusesse suri.

Tagasi üles