Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Eelmise aasta klassikaplaat nr 1

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mihkel Poll- Enescu.Bartok. Tüür. Kõrvits | FOTO: Kuvatõmmis

Mihkel Poll

Enescu. Bartók. Tüür. Kõrvits.

DUX 2015

Eesti muusikaauhindade klassikaplaadi kategooria võitnud varakult küpsenud kõlamaailmaga Mihkel Polli plaadilt leiab värvika klaverimuusika ja selle nüansirikka taju. Enescu lüürika kohtub Bartóki teravate nurkadega, eesti heliloojatest sobib talle vapustavalt varase Tüüri minimalismisugemetega kristallselge tõsisus, ent lõpuks jääb kõlama Kõrvitsa melanhoolne meelelaad.

Polli kavavalikus on kõigil heliloojatel parasjagu sidet kodukoha traditsioonidega. Nii impressionismimaigulist muusikat viljelenud rumeenlasel Enescul, kes õppis meisterlikku viiulikäsitsemist roma pillimehelt, kui ka Bartókil, kes sarnaselt meie Saare ja Kreegiga käis rahvaviiside kogumise retkedel. Meie heliloojad võivad kodukohaga suhestuda kaudsemalt nagu Tüür või otsesemalt, nagu Kõrvits on sageli teinudki rahvaviise oma teostesse asetades – põhjamaine hingus on seal tugevalt sees mõlemal juhul. Ja Poll oskab seda kaamost tundlikult tabada.

Plaadi puhul häirib vaid pidulikus rõivastuses vibalik noormees, kes on pandud seisma lagunevale tööstusmaastikule. Kvaliteetne foto, kuid väline ei ole sisemusega kooskõlas. See ei iseloomusta kuidagi seda enese vastu nõudlikku noorhärrat, ei anna tema interpreedilähenemise ega tema mängitava muusika mõistmiseks adekvaatset niidiotsa. Usun, et isegi kontrasti mõttes ei ole mõtet sellisele taustale asetada Mihkel Polli, kes oma interpretatsioonis ei jäta ühtki puudutust juhuslikuks või lihvimata.

Tagasi üles