Luudade orkester vajab harju ja luudi! (1)

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Osaühingus Epitar toodetud harjad
Osaühingus Epitar toodetud harjad Foto: Ove Maidla

9. ja 16. aprillil toimub Vabaduse väljakul kokku kaheksa elava muusikaga tantsuetendust “Suurpuhastus”, kus muusikainstrumentidena kasutatakse luudasid ja harju. Publikul on võimalus osaleda projektis, tuues kodus kevadkoristust ootavad luuad ajutiselt tantsijatele. Etendusega tähistatakse ka Tallinna Keskkonnaameti poolt korraldatava Tallinna heakorrakuu algust.      

Festivali Eesti Muusika Päevad (EMP) ja gümnaasiuminoorte korraldatud sõsarfestivali mini-EMP linnaruumiprojekti muusika autor on tänase Eesti nüüdismuusika maastiku üks aktiivsemaid ja isikupärasemaid heliloojaid Tatjana Kozlova-Johannes. Koreograafia loovad Tiina Mölder, Riina Ausma, Kärt Tõnisson ja Helen Reitsnik ZUGA Ühendatud Tantsijate grupist. “Suurpuhastuse” toovad publikuni üle 50 noore tantsija Eesti Tantsuagentuuri Tantsukoolist.

“Tavamõistes kummalised helitekitajad nagu seekord luuad on juba ammu lahutamatu osa minu muusikalisest mõtlemisest. Sahinad, kriginad, krabinad, loomulikud ja looduslikud, kuid siiski struktureeritud helid köidavad mind jäägitult,” räägib Tatjana Kozlova-Johannes inspiratsiooniallikatest. “Loodan muuta seekord luudade kaudu meid taas teadlikuks ja tähelepanelikuks ümbritsevate häälte suhtes ja äratada meis see osa, mille ekraanidest ja valgustitest küllastunud visuaalne keskkond on tuimestanud.”

“Suurpuhastus” on kollektiivne looming kõige laiemas tähenduses, sest lisaks muusikute ja koreograafide ühisaktsioonile on oodatud osalema ka tallinlased ja harjumaalased, kes saavad aidata moodustada luudade orkestrit. Orkestrisse sobivad kõik välitingimustes kasutatavad pika varrega töökorras luuad ja harjad, mida tantsijad kasutavad proovides ja etendustel vahemikus 5. märts-16. aprill. Pärast viimast etendust 16. aprillil muutuvad instrumendid taas luudadeks ning omanikud saavad need Vabaduse väljakul tagasi.      

“Ma ei tea veel täpselt, milleks minu ja koreograafide "kollektiivne koosloomine" hea on ja mida see endaga kaasa toob, kuid olen veendunud, et see on väga vajalik. Usun, et inimese olekust ja olemisest võib kinni püüda rohkem ja midagi teistugust, kui paberile trükitud partituurist. Olen praeguseks kogenud, et ideed täienevad, täiustuvad, kristalliseeruvad ja arenevad üheskoos töötades rikkamaks, kui oleksin osanud arvata,” räägib Kozlova ootustest projektile.

Luudasid ja harju saab tuua kuni reede 4. märtsini Tallinna kesklinna. Aja ja koha saab kokku leppida projekti eestvedajate Tatjana Kozlova-Johannese ja Tiina Mölderiga e-kirja teel tatjana.kozlova@otsakool.edu.ee või molder.tiina@gmail.com.  

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles