Kaks staari ühel näitusel

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tiit Pääsuke ja Kris Lemsalu
Tiit Pääsuke ja Kris Lemsalu Foto: Karel Koplimets

Kahe kunstipõlvkonna staarid Tiit Pääsuke ja Kris Lemsalu ühisnäitusel Tallinna Kunstihoones

Tallinna Kunstihoones avatakse mahukas kahe erineva põlvkonna tippkunstniku mänguline ja värviline dialoog, mis toob publiku ette ülevaate Tiit Pääsukese ja eelõige rahvusvahelisel kunstiareenil esineva Kris Lemsalu töödest. Mõlemad autorid on teinud teineteisest inspireerunult ka täiesti uut loomingut. Näitus jääb avatuks 1. maini.

„Kahe kunstnikul – 1970. aastatel ennast jõuliselt ja stabiilselt Eesti tippmaalikunstnikuna maksma pannud Tiit Pääsukesel (1941) ja 1985. a. sündinud, keraamikuks koolitatud, nomaadiks kasvanud ja võluvalt võimsa koorikloomana kunstimaastikke märgistaval Kris Lemsalul on visuaalselt palju ühist: värvide intensiivsus ja kooslus, kujutamise aines, milles on märkimisväärselt palju looma ja naist ning neid ühendab ka selle ainese topislikkus, dramaatiline teatraalsus ja märgilisus,“ kirjeldab Kuraator Tamara Luuk kunstnikke.

Näituse ülesehitus lähtub kahe kunstnikukarakteri iseseisvusest ja omapärast. „Kaunitari ja koletise“ kavatsus ei ole omavahel kunstikke ega nende töid vastandada ega teineteisest sõltuma panna. Näituse sisus näeme vaimustust vanadest ja uutest müütidest ja olemisest kui rituaalist.

Tamara Luuk: „Lemsalu täidab ära lünga Eesti kunsti ajaloos, kus tõelisi, metsiku ja autentse kujundiga töötavaid „primitiivse energia“ kunstnikke napib. Pääsuke on tundlik professionaal, kes on selle vahetu ja toore kultuuriülese jõu ära tundud ja kes oma haritust ja vahendeid reetmata selle ürgjõu poole ja Krisile vastu liigub.“

23. märtsil kell 20 linastub kinos Sõprus Jean Cocteau’ 1946. aasta film „Kaunitar ja koletis“, mille juhatab sisse kuraator Tamara Luuk. Film on prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega. 

Tagasi üles