Huvitavam osa on, kus kindral arutleb juhtimise, ohvitseride ettevalmistuse ja eesti sõjateaduse üle. Edevus lööb kaheldamatult välja, natuke viidet Napoleonile, Friedrichile ja siis endale, et kuis ikka mina korraldasin Võnnu lahingus. Eks ju alampolkovnik Reek tõepoolest korraldas ja ega edevus pole mingi väga suur patt. Keegi pole sest puhas.
Juhtimise osa on kindlasti rohkem väärt kui need «kuue kuuga tippjuhiks» raamatud ja kursused, mida portselanhammastega nukud teile plakatitel pakuvad. Kõvasti läbi mõeldud, kindlasti ka kogetud. Kuidas alluvat peab austama, sest on olemas trots ja sellest tekkiv kättemaksuhimu. Alluva austus tuleb välja teenida, et mõisa köit ei lohistataks. Palsam hingele – kindral ei pea koosolekuid juhtimisel hädatarvilikuks!
Ohvitseride ettevalmistuses võtab kindral eeskujuks von Seeckti mõtted. Kes näljapajukile pandud Reichswehr'is ometi suutis Saksa armee järjepidevuse alal hoida ning vähese arvu suurema kvaliteediga tasa tegi. Päris põnev mõelda, kuidas iga mees tuleb välja õpetada nii, et ta suudaks enda omast kaks taset kõrgemat posti pidada. Soldat osaku rühma juhtida, kapten rügementi, õppida, õppida, õppida.
Ehk üsna värske kraam, kuigi ammu kirjutatud. Arvata, et praegugi muretsevad ettenägelikumad härrad ohvitserid eesti sõjateaduse pärast. Feministlike kaitseuuringute ja lameda propagandaga on meil kõik tasemel ja korras, aga kuidas päris asjaga, vaat, ega teagi. Kindral arvas, et asi, nagu ikka on rahas. Palja innu peal ikka kuigi kaua sõjateadusega ei tegele. Äri sellega ka ei tee, sest huvilisi on ka kõige suuremal maal vähevõitu. Võibolla üsna tuttav jutt.
Lõpuks esitatakse Eesti kaitseväes Napoleoni hüüdnime saanud Reegi ülevaade tähetunnist, Võnnu lahingust. Nagu öeldud, edev jutt natuke, aga oli ikka põhjust ka.
Kokkuvõtteks: loodetavasti leiab lugejaid. Külgi mööda maha ei jookse, ei soldafoonil ega militaarpuudulikkuse kompleksis vaevleval tsivilistinärul.
Nikolai Reek «Sõjateaduslik testament»