Mis on Eesti kunsti hitid?

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Liisi Eelmaa, Minna Hint "Kuuldud jutt",  2011. Kaader videost (Märt Sults). Eesti Kunstimuuseum
Liisi Eelmaa, Minna Hint "Kuuldud jutt", 2011. Kaader videost (Märt Sults). Eesti Kunstimuuseum Foto: Kumu

Alates 8. aprillist on Kumu kunstimuuseumis avatud uus näitus „Kumu hitid. Kaasaegne kunst Eesti Kunstimuuseumi kogust“. Näitus on täies mahus koostatud Eesti Kunstimuuseumile kuuluvate teoste põhjal.

17. veebruaril 2016 sai Kumu kunstimuuseum 10-aastaseks. See sündmus on heaks põhjuseks, et ka näitusetegevuses keskenduda muuseumi ühele põhirollile – kunsti kogumisele ja säilitamisele – ning tuua tähelepanu keskmesse sellega seotud protsessid.

Tanja Muravskaja töö "Nemad, kes laulsid koos (Edgar Savisaar)", 2007–2008. Eesti Kunstimuuseum
Tanja Muravskaja töö "Nemad, kes laulsid koos (Edgar Savisaar)", 2007–2008. Eesti Kunstimuuseum Foto: Tanja Muravskaja

Sellest lähtuvalt astub näitus „Kumu hitid. Kaasaegne kunst Eesti Kunstimuuseumi kogust“ vaataja ette mitme ülesandega, soovides mõningaid neist lahendada üheskoos. Esiteks, kaardistades Eesti Kunstimuuseumi kaasaegse kunsti oste, näeb väljapanek endal teejuhi rolli ja on kantud soovist juhatada vaataja kunstimaailmas sageli ebaselgeks jäävate protsesside ja liikumiste juurde. Muuseum ostab Eesti Kultuurkapitali toel kaasaegse kunsti teoseid kogusse neljal korral aastas, nüüdiskunsti alamkogusse kuulub näituse avamise seisuga 423 kunstiteost. Kunstimuuseumi ostude kaudu ka kunsti arenguga seotud dünaamikaid, uute meediate plahvatusliku kasutuselevõtu kõrval vaikseid mõõnaperioode, kunstisuundade vahetumist, suuri lootusi ja eredaid esiletõuse talletades toob ekspositsioon välja läbilõike viimaste kümnendite kunstist, mis on jõudnud väljasisese ringluse lõpp-punkti – muuseumi kogusse. Teiseks, näitust võib käsitleda ka eesti kaasaegse kunsti alternatiivse püsiekspositsioonina ja mõtiskleda kuraatorivalikute üle selle koostamisel. Kolmandaks, hiti mõistet kasutades opereerib näitus meediumina kunsti ja publiku vahel, pakkudes välja nii kaasaegse kunsti klassikat kui ka vähem tuntud teoseid sisaldava valiku, milles saab oma eelistuste näol aktiivselt kaasa rääkida ka publik.

Jass Kaselaane töö "Nukkude väljak", 2014. Installatsioon. Eesti Kunstimuuseum
Jass Kaselaane töö "Nukkude väljak", 2014. Installatsioon. Eesti Kunstimuuseum Foto: Kumu

Näitusel osalevad kunstnikud: Kadi Estland, Dénes Farkas, Kristiina Hansen & Johannes Säre, Minna Hint & Liisi Eelmaa, Kristin Kalamees, Tellervo Kalleinen, Flo Kasearu, Jass Kaselaan, Eve Kiiler, Karel Koplimets, Kaarel Kurismaa, Marco Laimre, Arne Maasik, Annette Merrild, Marge Monko, Eléonore de Montesquiou, Tanja Muravskaja, Kristina Norman, Katja Novitskova, Kaido Ole, Puhas Rõõm, Laura Pählapuu, Alina Rudnitskaja, Tõnis Saadoja, Tarmo Salin, Ene-Liis Semper, Liina Siib, Jaan Toomik, Mart Viljus, Tõnis Vint.

Kuraatorid: Kati Ilves, Eha Komissarov, Annika Räim

Näituse kujundajad: Raul Kalvo, Helen Oja

Graafiline disainer: Indrek Sirkel

Dénes Farkase töö "Eluaegne", 2007. Eesti Kunstimuuseum
Dénes Farkase töö "Eluaegne", 2007. Eesti Kunstimuuseum Foto: Kumu
Tagasi üles