57. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi võitjad on teada

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vaade Katja Novitskova 2015. aasta installatsioonile Pattern Of Activation ( planetary bonds)
Vaade Katja Novitskova 2015. aasta installatsioonile Pattern Of Activation ( planetary bonds) Foto: Katja Novitskova

57. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi võitsid kunstnik Katja Novitskova ja kuraator Kati Ilves projektiga «Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud». Projekt on läbimõeldud tervik, mis lähtub Katja Novitskova loomingule omasest intrigeerivast visuaalsest keelest, millega ta jutustab lugusid nüüdisaja kõrgtehnoloogilisest digiühiskonnast.

Võiduprojektis seob kunstnik tänapäeva Eesti digivaimustuse ulmeliste maailmalõputeemadega. Katja Novitskova lavastab mitmest teosest ruumiinstallatsiooni, kuhu tekivad pildid ja ruumid, mida tavaliselt ollakse harjunud kogema internetis. Žürii tõi välja näituseprojekti aktuaalsuse nüüdisaegses maailmas, kus võimsalt arenenud digiühiskonnas sageli alles otsitakse vahendeid selle olukorra kirjeldamiseks. Žürii liige Martha Kirszenbaum usub, et Novitskovast võib saada oma põlvkonna teedrajav kunstnik ka rahvusvaheliselt. «Ta oli üks esimesi, kes kasutas 2010. aastatel oma töödes post-interneti mõistet,» kommenteerib Kirszenbaum. Maria Arusoo lisab: «Novitskova loomingus on praegu oluline hetk, on näha, et ta on jõudnud teatavasse murdepunkti. Ta on mastaapse rahvusvahelise haardega kunstnik ja tema teoste teemad kõnetavad publikut üle maailma.»

Kultuuriministeeriumi kunstinõunik ja žürii liige Maria-Kristiina Soomre tõstis esile projekti läbimõeldust ja terviklikkust. «Projektis tuleb selgelt esile kuraatori ja kunstniku süvitsi suhestuv dialoog – on näha, et mõlemad on üksikasjad põhjalikult  läbi mõelnud. On hea meel, et Eesti paviljon saab selle projekti näol kindlasti sõnakaks dialoogipartneriks tänases kunstidiskussioonis laiemalt,» ütles Soomre.

Katja Novitskova on eesti päritolu kunstnik, kes töötab Amsterdamis ja Berliinis. Tema tööd, mis meenutavad internetist välja lõigatud pilt-skulptuure, on juba äratanud rohkelt rahvusvahelist tähelepanu. Eelmisel aastal osales ta koos teiste kunstnikega New Yorgi MoMAs grupinäitusel «Ocean of Images: New Photography 20157.

Kati Ilves on Kumu kaasaegse kunsti kuraator, kes on kureerinud mitmeid viimaste aastate mõjukamaid näituseid. Näiteks kureeris ta 2014. aastal Kumu kaasaegse kunsti galeriis Merike Estna isikunäitust «Sinine laguun» ja koos Estnaga samal ajal rahvusvahelist maalinäitust «Mina kui maal». Praegu on Kumus üleval Kati Ilvese, Annika Räime ja Eha Komissarovi ühiselt kureeritud näitus «Kumu hitid. Kaasaegne kunst Eesti Kunstimuuseumi kogust», mis on pühendatud muuseumi 10. sünnipäevale. 

Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursile laekus sel aastal viis projekti. Žüriisse kuulusid KKEKi juhataja ja Veneetsia biennaali Eesti paviljoni komissar Maria Arusoo, KKEKi nõukogu liikmed Kaido Ole, Sirje Helme, Rael Artel ja Ingrid Ruudi, kultuuriministeeriumi esindaja Maria-Kristiina Soomre, Calvert22 kunstiline juht Ekow Eshun, Varssavi moodsa kunsti muuseumi peakuraator Sebastian Cichocki ja Fahrenheiti (Los Angeles) asutaja ja kuraator Martha Kirszenbaum.

1895. aastast toimuv Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstifoorum. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast, seega on 2017. aasta paviljon järjekorras üheteistkümnes. 57. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal toimub 13.05 – 26.11.2017.

Eelmisel Veneetsia kunstibiennaalil esindas Eestit Jaanus Samma näitus  «NSFW. Esimehe lugu» Palazzo Malipieros, mida kuni oktoobrini saab näha Okupatsioonide muuseumis. Kuue kuu jooksul külastas biennaali 525 000 huvilist, Eesti paviljoni enam kui 25 000 inimest. Näitust kajastati eranditult positiivselt suurtes rahvusvahelistes kunstiajakirjades nagu American Painters, The Guardian, Artribune, ArtReview, Kunstkritikk, InsideArt jpt, eesti ajakirjanduses ja paljudes kunstiblogides. Biennaalil osalemise tulemusena on tulnud kunstnikule mitmeid koostööettepanekuid rahvusvahelistelt galeriidelt.

Eesti osalemist Veneetsia rahvusvahelisel kunstibiennaalil korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja rahastab kultuuriministeerium.

Tagasi üles